Основною метою дисперсійного аналізу є виявлення впливу окремих факторів чи умов, які визначають варіацію ознаки. В основі дисперсійного аналізу лежить закон розкладання загальної дисперсії на складові, згідно з яким загальна дисперсіярезультативної ознаки у складається з двох частин: міжгрупової (факторної) дисперсії та середньої з групових (залишкової).
Взаємозв'язок факторної та залишкової варіації описується правилом розкладання дисперсії:
Загальна дисперсія характеризує варіацію результативної ознаки під впливом всіх факторів i причин, як систематично діючих, так i випадкових. Загальна дисперсія результативної ознаки обчислюється за індивідуальними значеннями ознаки у.
Міжгрупова дисперсія характеризує варіацію трупових середніх, тобто варіацію результативно ознаки, яка пов'язана з варіацією групувальної факторної ознаки.
Середня з групових дисперсій характеризує варіацію результативної ознаки, пов'язану з варіацією вcix факторних ознак, крім тієї, яка покладена в основу групування.
або
Порядок застосування дисперсійного аналізу розглянемо на прикладі показників діяльності банків, наведених в таблиці 10.5.
Таблиця 10.5. Розрахунок загальної дисперсії за індивідуальними даними