Суспільна свідомість. Суспільна психологія та ідеологія.
Але наявність таких не означає, що з самого початку історичного виникнення суспільна свідомість приймає такі форми. Навпаки – первісне суспільство не знало цих форм і свідомість цього ладу існує у синкретичній єдності з його матеріальним буттям. Практична діяльність людини тут не розірвана по основі, безпосередньо універсальна. Безперечно, ця універсальність обмежена рівнем розвитку продуктивних сил, залежністю людини від природи.
Перетворення суспільної свідомості на форми історично починається з суспільного розподілу праці, який співпадає з виникненням приватної власності на засоби виробництва, держави і, перш за все, з відокремленим існуванням фізичної та духовної, розумової праці. Саме суспільний розподіл праці і є тією основою, на підставі якої виникають, з одного боку, суспільна самосвідомість, адже тут вперше людина спрямовує пізнання на саму себе, а з другого – форми свідомості як ідеальні, опосередковуючі (Г.В.Плеханов) форми суспільної практики.
Форми суспільної свідомості не тільки відображають форми суспільної практики, а й створюють їх, принаймні, приймають активну участь в їх усвідомленому створенні.