Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Історія рас

Раса, етнос, народ і нації

Раса, релігія, мова й тип господарства

Такі соціальні характеристики груп людей, як мова, віросповідання, тип господарства та інші не можуть використовуватися в расознавстві. Немає ніякого причинного зв'язку між ними й спадкоємними біологічними ознаками. Щодо віросповідання незалежність біологічних ознак блискуче й повсюдно доведена поширенням християнства, ісламу й буддизму на територіях, де ще зовсім недавно існували вкрай численні й різноманітні місцеві релігії.

Набагато частіше зустрічається омана про зв'язок антропологічного типу з мовою. Особливо вона поширена серед людей, що виросли у відносно моноетнічному і лінгвістично однорідному середовищі. Однак буквально вся історія насичена змінами народами своїх мов.

Об'єднання людей на основі загальної самосвідомості, самовизначення називають етносом (етнічною групою). Воно виробляється також на основі мови, культури, традицій, релігії, господарсько-культурного типу.

Визначаючи свою приналежність до тієї або іншої групи, люди говорять про національності. Одна з найпростіших форм соціальної етнічної організації людей – плем’я. Більш високий рівень соціальної організації називається народністю (або народом), які поєднуються в нації.

Нації поєднують людей уже абсолютно незалежно від їхньої расової приналежності, оскільки включають різні народи. Говорячи про раси, безсумнівно, більш коректно говорити про расовий склад тієї або іншої території.

Питання про адаптивну цінність расових ознак тісно пов'язане з питанням про їхню стародавність. Наскільки можна судити по палеоантропологічним знахідках, окремі расові ознаки виникли вже кілька сотень тисяч років тому. До їхнього числа можна віднести форму обличчя деяких викопних черепів, особливу лопатоподібну форму передніх зубів - різців і деяких інших.

С іншої сторони, процес зміни рас іде безупинно. Антропологічні риси зберігаються в населенні більш надійно, ніж ознаки культури. Навіть після декількох поколінь метисаціїможна виявити вихідні антропологічні типи, тоді як культура, мова, традиційне господарство, релігія й мистецтво можуть зникати або кардинально змінюватися буквально протягом життя одного покоління.

Важливо пам'ятати, що не було в історії людства моменту існування "чистих" рас (як це розуміють расисти), які б потім почали змішуватися й взаємодіяти один з одним. Раси не виникли одномоментно, вони завжди й постійно перебували в процесі становлення й зміни. Деякі дуже характерні антропологічні варіанти могли іноді виникати в умовах тривалої ізоляції, однак не відомо випадків, щоб така ізоляція привела б до появи якоїсь кардинально відмітної від інших групи. Практично між будь-якими відомими расовими варіантами можна знайти безперервні переходи.

Звідси зрозуміло, що навряд чи доречно говорити й про більшу або меншу стародавність якої-небудь раси в цілому. Деякі расові ознаки сформувалися раніше або пізніше інших, але самі раси мають давнє походження.

З вищесказаного також легко виводяться основні причини різноманіття - фактори расоутворення. Це: пристосування (адаптація); ізоляція; метисація; автогенетичні процеси.


Читайте також:

  1. Біблійні теми та історія раннього християнства у драмах Лесі Українки
  2. ВИЗНАЧЕННЯ, ПОНЯТТЯ І КОРОТКА ІСТОРІЯ.
  3. Виникнення і розвиток людських ресурсів, історія розвитку кадрових служб.
  4. Виникнення справочинства. Історія розвитку писемності. Складання документів у Київській Русі
  5. Вступ. Історія розвитку ГДС. Вклад вітчизняної науки при створенні теоретичних та технічних основ каротажу
  6. ЗМ 1. ДАВНЯ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
  7. ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І. Категорії особливо небезпечних інфекцій. Ознаки. Збудники. Історія вивчення, правила роботи
  8. І. Історія виникнення і тенденції розвитку настільного тенісу в світі, Україні, регіоні.
  9. Історія
  10. Історія
  11. Історія
  12. Історія




Переглядів: 661

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Расові ознаки | Метисація

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.