Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Категорія стану. Зворотні дієслова

Категорія стану - дієслівна категорія, яка виражає відношення дії або стану до суб'єкта (виконавця дії або носія стану) і об'єкта (предмета, на який спрямовується дія або стан у процесі їх реалізації). Ця категорія ґрунтується на протиставленні корелятивно взаємопов'язаних дієслівних форм активного і пасивного стану, що мають морфологічне вираження, але виявляють своє категоріальне призначення в синтаксичних конструкціях: трикомпонентних двоскладних реченнях (підмет - дієслівний присудок - додаток); двокомпонентних двоскладних реченнях (підмет - дієслівний присудок; підмет - присудок, виражений пасивним дієрикметником); дієприкметникових зворотах, що поширюють структуру простого речення; односкладних безособових реченнях. Категорія стану є основою формування і семантико-синтаксичного розмежування активних і пасивних конструкцій. Це означає, що вона має виразну синтаксичну орієнтацію.

Форма активного стану позначає дію, джерелом якої виступає суб'єкт (виконавець дії, носій стану), формально представлений у реченні як головний член - підмет. Виконувана дія безпосередньо спрямовується на предмет, що позначається в реченні як другорядний член - прямий додаток у формі безприйменникового знахідного відмінка (або у формі родового відмінка, якщо при дієслові вжито частку не чи дія поширюється на частину предмета) іменника або займенника, наприклад: Студент пише курсову роботу; Студент написав курсову роботу; Студент напише курсову роботу; Читач підбирає літературу. Я не написала листа. Батько нарубав дров.

Дієслова активного стану перехідні, вони завжди вживаються без постфікса ся.

Форма пасивного стану вказує на те, що дія спрямовується на об'єкт, формально виражений граматичним підметом. Реальний же суб'єкт дії або стану з формального погляду потрапляє у позицію додатка, вираженого формою орудного відмінка або ж не названого у відповідній синтаксичній конструкції, наприклад: Курсова робота пишеться студентом; Курсова робота написана студентом; Курсова робота буде написана студентом; Курсову роботу написано; Курсову роботу було написано; Курсову роботу буде написано.

В українській мові взаємодіють три предикативні форми пасивного стану: 1) пасивна форма дієслова, утворювана за допомогою постфікса -ся (-сь) від дієслів недоконаного виду дійсного способу (писати - писатися, будувати - будуватися, досліджувати - досліджуватися, згадувати - згадуватися); 2)пасивні дієприкметники, утворювані від дієслів дійсного способу доконаного і недоконаного виду (спорудити - споруджений, споруджувати - споруджуваний, накрити - накритий); 3) віддієприкметникові предикативні форми на -но, -то (споруджено, виконано, збудовано, накрито, убито, змито).

Категорія стану, як і категорія виду, належить до загальнодієслівних, тобто охоплює всі без винятку дієслівні форми. Однак співвідносні форми пасивного і активного стану, що утворюють корелятивні пари, властиві тільки перехідним дієсловам.

 


Читайте також:

  1. А категорія
  2. А. КАТЕГОРІЯ СУБСТАНЦІЇ.
  3. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  4. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.
  5. Безпека життєдіяльності як категорія
  6. Бюджет як економічна і правова категорія
  7. Бюджет як економічна категорія
  8. Бюджет як економічна категорія
  9. Бюджет як економічна категорія та його складові
  10. Бюджет як економічна категорія.
  11. ВВП за категоріями використання
  12. Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями розподільчого характеру




Переглядів: 1467

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Творення видових пар дієслів | Зворотні дієслова

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.