Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Вторинні значення форм способу

Дієслівним формам способу властива асиметричність - ознака, що ґрунтується на властивості мовних знаків змінювати співвідношення між позначаючим і позначуваним. Згадана ознака полягає в тому, що одна форма дієслівного способу може вживатися у значенні іншої, втрачаючи при цьому свою первинну, категоріальну функцію. Невідповідність між формою способу і її реальним вторинним значенням з'ясовується в контексті, який відображає відповідну конкретну комунікативну ситуацію.

Спонукання до дії, крім форм наказового способу, для яких відповідне модальне значення є первинним, категоріальним, виражається дієсловами дійсного способу теперішнього, минулого і майбутнього часу, що особливо характерно для усного мовлення. Уживання дійсного способу в ролі наказового використовуються тоді, коли наказ не викликає жодних заперечень. Наприклад: Після екскурсії ви обов'язково повертаєтесь на репетицію; Після екскурсії ви обов'язково повернетесь на репетицію; - Взяли, хлопці, ящики - пішли! Нема чого час гаяти: мені ще до міста треба, - сказав вантажник Григорій (Ю. Смолич).

У системі українського дієслова широко представлена функціональна транспозиція наказовий спосіб —> дійсний спосіб. Уживання наказового способу в ролі дійсного має додатковий значеннєвий відтінок негативного ставлення мовця до тих або тих дій чи станів. Наприклад: Другі бігають, кричать, а ти сиди, пряди, вечеряти подай, посуду перемий, та тоді й лягай, а як другі півні прокричали - вставай, світи і знову за гребінь (П. Мирний). У поєднанні із сполукою візьми та й форма наказового способу вживається для вираження раптовості дії і співвідноситься за реальним значенням з дієсловом у формі минулого часу доконаного виду. Наприклад: Райко візьми та й пошли ті гроші, маючи надію швидко одержати жалування й покласти позичену суму (С. Васильченко).

Наказовий спосіб використовують у вторинній функції на позначення умовного способу, виражаючи додатковий відтінок безперечної обумовленості дії за відповідних супровідних обставин. Наприклад: Мати знала, що застукай його в хаті білі, та ще довідайся, з ким і де був, не помилують... (А. Головко); Скинь з нього окуляри, кинь дві розбійницькі іскри в очі - та й матимеш готовий образ дяка-пиворіза (М. Стельмах).

У ролі наказового способу може також уживатись інфінітив, набуваючи значення категоричного наказу: Стояти струнко!

Форми бажального способу використовують для вираження некатегоричного спонукання до дії у формі розповідного або питального речення. Наприклад: Зачинив би ти вікно, бо дуже холодно в кімнаті; Чи не зачинив би ти вікно, бо дуже холодно в кімнаті?

 


Читайте також:

 1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
 2. I визначення впливу окремих факторів
 3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
 4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
 5. Iсторичне значення революції.
 6. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
 7. Ocнoвнi визначення здоров'я
 8. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
 9. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
 10. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
 11. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
 12. Адаптації до паразитичного способу життя
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Категорія способу | Категорія часу дієслів. Вторинні значення форм часу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.