Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про напір та напірну площіну.

Нехай рідина займає закритий резервуар (рис. 10). На поверхню рідини діє тиск р0, який перевищує атмосферний тиск рат (р0 > рат). Припустимо, що а рівні деякої точки А, розташованій на глибині h, у стінці судини зроблений отвір і до нього приєднана тонка скляна трубка з відкритим кінцем. Тому що тиск на поверхні рідини р0 > рат, то рідина в ній підніметься на деяку висоту hp, яка називається в гідравліці п’єзометричною. Трубку, за допомогою якої можна вимірити цю висоту, називають п’єзометром. П’єзометрична висота hp визначається із залежності р=рат+rghp, отже:

 

Рис. 10 Принцип дії п’єзометра.

Отже, п’єзометрична висота відповідає величині надлишкового тиску в точці А, тобто виражає величину манометричного тиску.

Якщо р0=рат, то hp=h. У даному випадку п’єзометрична висота буде дорівнювати глибині занурення точки в рідину.

При тиску на вільній поверхні в судині менше атмосферного (р0<рат) у відкритому п’єзометрі рідина встановиться нижче точки А на величину hp, яка називається вакууметричною висотою. Для її визначення установимо величину тиску з боку резервуара:

р = р0+rgh+rghв.

З боку трубки цей тиск складе ратм. Дорівняємо останні два вираження:

рат = р0+rgh+rghв.

Отже:

.

Для визначення взаємного висотного розташування окремих точок у рідині можна використовувати горизонтальну площину, проведену на довільній висоті і яку називають площиною порівняння. Вертикальна відстань розглянутої точки, від площини порівняння називається геометричною висотою точки над площиною порівняння і позначається z.

Отже, щоб установити взаємне висотне розташування двох точок А і А1, потрібно визначити різницю геометричних висот цих точок:

Dz = z1 –z2.

Різниця Dz не залежить від положення площини порівняння. Встановимо поняття про гідростатичний і п’єзометричний напори. Для цього розглянемо закритий резервуар (рис. 11) з рідиною, на яку діє тиск р0 більше атмосферного. Розглянемо в рідині дві точки 1 і 2. Оскільки взаємне розташування точок характеризується геометричними висотами, то виберемо площину порівняння і відзначимо геометричні висоти точок z1 і z2. Точки 1 і 2 знаходяться на глибині занурення відповідно h1 і h2. На рівнях точок 1 і 2 установлені запаяні зверху скляні трубки, з яких викачане повітря.

Рис. 11 П’єзометричні та вакууметричні висоти в рідині.

 

Вважаючи, що тиск у трубці дорівнює нулю, можна вважати, що рідина в них підніметься на деякі висоти і , що відповідають величинам абсолютного тиску в точках.

Користуючись основним рівнянням гідростатики, напишемо умови рівноваги для двох точок 1 і 2:

та

Отже висоти будуть:

і .

Як можна бачити (рис. 11), сума геометричної висоти точки z і висоти , для будь-якої точки рідини є величина постійна:

z1 +=z2+=const

Сума геометричної висоти точки z і висоти, що відповідає абсолютному тиску рідини в даній точці , називається гідростатичним напором в точці і позначається через Нs:

(12)

Припустимо тепер, що замість запаяних зверху трубок (рис. 11) встановлені п’єзометричні трубки. У цьому випадку рідина в них підніметься на п’єзометричні висоти та . Тому і у попередньому випадку, сума геометричної висоти z і п’єзометричної висоти для всіх точок рідини є постійною.

Сума геометричної висоти точки і п’єзометричної висоти точки, що відповідає надлишковому тиску, називається п’єзометричним напором у даній точці рідини і позначається через Нр:

. (13)

Припустимо тепер, що в закритому резервуарі (рис. 11) в області точки 1 встановлена запаяна трубка, з якої викачане повітря. Під дією гідростатичного тиску деяка кількість рідини G підніметься по трубці на висоту , а щодо площини порівняння 0-0 рідина буде знаходитися на висоті . Рідина, що піднялася, буде мати деякий запас потенційної енергії:

Якщо визначити питому енергію е, тобто енергію, яка міститься в одиниці ваги рідини, то можна записати:

.

Таким чином, гідростатичний напір з енергетичної точки зору являє собою питому потенційну енергію щодо обраної площини порівняння. При цьому частина питомої потенційної енергії, створення якої пов'язано з висотним розташуванням точки 1, називається питомою потенційною енергією положення, а частина питомої потенційної енергії , що залежить від абсолютного тиску в точці 1, називається питомою потенційною енергією тиску.

Все наведене про гідростатичний напір справедливо і для п’єзометричного напору, що відрізняється від гідростатичного на величину . Тому що гідростатичний і п’єзометричний напори постійні для всіх точок рідини, то рівні рідини у всіх п’єзометричних трубках будуть розташовуватися в одній горизонтальній площині, що називається напірною. Горизонтальна площина, проведена на висоті гідростатичного напору називається площиною гідростатичного напору, а горизонтальна площина, проведена на висоті п’єзометричного напору – площиною п’єзометричного напору.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові поняття
  12. Базові поняття про класифікацію медичної техніки




Переглядів: 1812

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види тиску. | Сполучені посудини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.