Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Їхній взаємозв’язок

 

Створення та функціонування будь-якого підприємства спрощено являє собою процес інвестування фінансових ресурсів на довгостроковій основі з метою отримання прибутку та супроводжується невизначеністю. Рівень та мінливість прибутку залежить, по-перше, від того, наскільки раціонально використані надані фінансові ресурси, тобто в що вони вкладені, та, по-друге, від структури джерел фінансування. В першому випадку виникає поняття виробничого ризику, у другому — фінансового.

 


Виробничий ризикзумовлений мінливістю цін на вироблену продукцію та ресурси, регіональними та галузевими особливостями тощо. Наприклад, виробництво основних продуктів харчування, попит на які порівняно передбачений, значно менш ризиковий, ніж виробництво ультрамодного одягу.

Суттєвою складовою виробничого ризику є операційний ризик, який виникає в межах операційної діяльності і проявляється як невпевненість, що виникає при плануванні майбутнього обороту на активах.

Фінансовий ризикє додатковим ризиком, що поширюється на акціонерів як результат рішення підприємства використовувати позиковий капітал. В даному випадку вже не йдеться про те, куди вкласти гроші — у виробництво харчування чи одягу, а про те, з яких джерел отримані кошти та яке їхнє співвідношення.

До певної межі фінансування за рахунок позикового капіталу вигідно для підприємства. Відсотки, виплачені кредиторам, зменшують податки, а це збільшує чистий прибуток на акцію. Підприємство не отримало б такого чистого прибутку на акцію, якби залучало капітал за рахунок випуску акцій. Але чим більший позиковий капітал має підприємство в структурі капіталу, тим вищий фінансовий ризик. Чим більше підприємство бере в борг, тим більше в нього фіксованих фінансових витрат і тим вища небезпека нездатності покрити ці періодичні фіксовані платежі.

Кількісне оцінювання ризику та факторів, що його зумовлюють, здійснюється на підставі аналізу чутливості прибутку. Ця чутливість і називається левериджем. Цей термін запозичений в американців і широко використовується вітчизняними фінансовими аналітиками. У Великій Британії використовують термін «gearing».

За законами механіки ще в давні часи люди, щоб виграти в силі, використовували важіль і піднімали на значну висоту величезне каміння. В економіці таке саме явище трактує термін «леверидж», коли незначна зміна одного фактора може призвести до значних змін результативного показника.

У термінах фінансів леверидж — це використання постійних операційних та постійних фінансових витрат у намаганнях збільшити прибутковість підприємства. При цьому як фінансові, так і операційні постійні витрати пов’язані з відтоком грошових коштів незалежно від того працює підприємство чи ні. Інакше кажучи, значні постійні витрати означають значний ризик.

До постійних операційних витрат належать амортизаційні відрахування, орендна плата, адміністративно-управлінські витрати, витрати на рекламу тощо.

До постійних фінансових витрат відносяться витрати на сплату відсотків.

Відповідно до поділу витрат на постійні операційні та постійні фінансові, виокремлюють операційний та фінансовий леверидж. Обидва типи левериджу включають як ризик банкрутства, так і мінливість прибутку.

Операційний леверидж(Operating Leverage) утворюється за рахунок використання підприємством постійних операційних витрат.

Фінансовий леверидж(Financial Leverage) створюється при використанні підприємством позичкових джерел фінансування, плата за які постійна.

Операційний леверидж визначається оцінюванням взаємозв’язку між виручкою і прибутком до сплати відсотків та податків. Сила дії операційного левериджу полягає в тому, що будь-яка зміна виручки тягне за собою більш значну зміну прибутку до сплати відсотків та податків. Це зумовлено наявністю у підприємства операційних постійних витрат, що не змінюються (або майже не змінюються) із зростанням або

зниженням виручки.

Одним з показових прикладів дії операційного левериджу є авіаперевезення, де значна частина сукупних витрат є постійними і після визначеного порогу беззбитковості кожний додаткових пасажир, по суті, представляє для авіакомпанії прибуток до сплати відсотків та податків. Водночас навіть невеликих спад у попиті може призвести до великого спаду у поточних прибутках.

Фінансовий леверидж визначають оцінюванням взаємозв’язку між чистим прибутком і величиною прибутку до сплати відсотків та податків.

Цікаво, що фінансовий леверидж застосовують за рішенням керівництва. Від підприємства взагалі не вимагається, щоб воно фінансувало свої інвестиції за допомогою позикового капіталу. В той же час застосування операційного левериджу іноді диктується умовами виробництва. Наприклад, металургійний завод завдяки значним інвестиціям у будівлі та обладнання забезпечує собі високий компонент постійних операційних витрат.

Операційно-фінансовий леверидж визначають оцінюванням взаємозалежності трьох компонент: чистого доходу, постійних витрат операційного та фінансового характеру, чистого прибутку (схема 6.1).

 

  Вплив операційного левериджу Чистий дохід – Змінні витрати на виробництво та збут продукції – Умовно-постійні витрати (не включаючи фінансових витрат) + Сальдо інших доходів та витрат   Вплив операційно- фінансового левериджу
    Вплив фінансового левериджу = Прибуток до сплати відсотків та податків – Фінансові витрати ––––––––––––––––––––––––– = Оподаткований прибуток – Податок на прибуток ––––––––––––––––––––––––– = Чистий прибуток

 

Схема 6.1. Операційний, фінансовий та операційно-фінансовий леверидж

 

На сьогодні фінансова теорія не розвинулася до того рівня, щоб виділити оптимальні рівні операційного та фінансового левериджу, але можна спостерігати, як вони взаємодіють.

 


Читайте також:

  1. Антиінфляційна політика. Взаємозв’язок інфляції та безробіття.
  2. Біосфера, її складові, взаємозв’язок між ними.
  3. Брокер — торговий посередник, який забезпечує укладання угод за бажанням клієнтів та за їхній рахунок. Винагорода за послугу брокера — брокеридж.
  4. Великі географічні відкриття та їхній вплив на економічний розвиток Європи
  5. Взаємозв’язок бюджету з іншими фінансовими планами
  6. Взаємозв’язок витрат і доходу. «Хрест» Кейнса
  7. Взаємозв’язок економічних і бухгалтерських витрат і прибутку
  8. Взаємозв’язок елементів управління
  9. Взаємозв’язок етики з іншими науками, що вивчають мораль
  10. Взаємозв’язок з освітніми системами інших країн, відповідність вищої освіти України світовому рівню.
  11. Взаємозв’язок інфляції та безробіття.
  12. Взаємозв’язок корупції та організованій злочинності.




Переглядів: 568

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аналіз зони безпеки | Оцінювання операційного левериджу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.