Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зловживання тютюном

Традиція тютюнопаління зародилась у американських індіанців, ймовірно не пізніше І ст. нашої ери. Спочатку тютюнопаління було пов’язане з релігійними ритуалами, але наприкінці 15 ст. перетворилось на побутову практику у всій Західній півкулі.

Першими європейцями, що почали вживати тютюн були члени експедиції Христофора Колумба.

В Європі тютюн спочатку набув популярності як лікарський засіб – його використовували у вигляді компресів та нюхального порошку. Нюхання його стало модним при дворі французької королеви Катерини Медичі, яка за порадою свого посла в Португалії Жана Ніко намагалась таким чином поліпшити своє здоров’я. Саме йому рослина зобов’язана своєю науковою назвою Nicotiana.

«Епідемія тютюнопаління» сьогодні охопила близько 25 % населення світу, серед них переважають чоловіки – 28 % населення земної кулі, жінки – 23, 5 %.

Вражають масштаби негативних наслідків тютюнопаління. За оцінками експертів ВООЗ (1995 р) від хвороб, пов’язаних з палінням, щорічно у світі помирає близько 4 млн людей (11000 осіб щодня). Якщо ситуація не зміниться до 2025 р, помиратиме вже 10 млн жертв нікотину щороку.

В Україні тютюнопаління є причиною більше ніж 120 тис смертей на рік. Це сімнадцятий показник серед усіх країн світу. В нашій країні палить майже половина чоловіків і кожна п’ята міська жінка працездатного віку (всього 9 млн активних курців – третина працездатного населення).

За загальною дією на організм нікотин є стимулюючим засобом. Крім того паління є атерогенним, тромбогенним і канцерогенним чинником. Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців у 2 рази вища, ніж серед тих, хто не палить.

Жінкам, що палять, не рекомендовано вживати будь-які оральні контрацептиви! Це у 20 разів збільшує для них ризик виникнення інсультів.

Наслідки пасивного паління. Дим, що виходить з кінця цигарки за своїм хімічним складом відрізняється від того, що палій вдихає в легені. Він містить більше моно оксиду вуглецю, нітрозамінів, бензопірену. Тому в компанії з паліями людина, що не палить може вдихати таку кількість диму, яка відповідає 3 активним цигаркам на день.

Розвитокнікотиновоїзалежності. Початок тютюнопаління, як правило, викликає неприємні відчуття (нудота, першіння в горлі, блювання), але якщо продовжувати систематичне паління, то вони зникають і розвивається нікотинова залежність 3 характерних риси:

1. При відмові від паління виникає абстиненція (тривога, порушення сну, роздратованість, порушення концентрації уваги, підвищений апетит, головний біль).

2. Тютюнопаління має потужну психологічну мотивацію (наприклад, зняття стресу, запобігання нудьги). Відповідні поведінкові реакції (запалювання цигарки, вдихання диму тощо) закріплюються в результаті активації ЦНС нікотином.

3. Дія нікотину на головний мозок викликає суб’єктивно приємні відчуття у палія.

Нікотинову залежність умовно ділять на 3 стадії, які мають суто індивідуальний характер і залежать від віку, статі, фізичного стану особи тощо.

І стадія – паління має систематичний характер, спостерігається психічний потяг до вживання нікотину, з’являється враження, що паління підвищує працездатність, поліпшує самопочуття, фізичний потяг відсутній, толерантність до нікотину зростає. Відсутні соматичні, неврологічні, психічні розлади. Тривалість 3-5 років.

ІІ стадія – толерантність підвищується (в середньому 1-3 пачки на день), паління має характер нав’язливого потягу, фізична залежність у вигляді почуття дискомфорту, кашлю вранці, з’являються перші соматичні симптоми: бронхіт, розлади ШКТ, коливання АТ, стенокардія. Тривалість стадії 5-20 років.

ІІІ стадія – спостерігається зниження толерантності до нікотину. Високі дози викликають відчуття дискомфорту. Психічний потяг зменшується. відчуття комфорту досягти не вдається. Паління набуває автоматичного характеру. Фізичний потяг проявляється у вигляді абстинентного синдрому: важкість в голові, головний біль, втрата апетиту, спрага, вегетативні реакції, зниження пам’яті, працездатності.

Соматично відмічається патологія ССС, неопластичні захворювання, неврастенія. З’являється нестримне бажання викурити цигарку відразу після вранішнього пробудження. Це прагнення обумовлене необхідністю попередити «ранковий кашель паліїв». Виникають стійкі розлади сну, часто палій прокидається посеред ночі з єдиною метою випалити цигарку.


Читайте також:

  1. Економічні наслідки зловживання антидемпінговими заходами
  2. Зловживання в комп'ютерному середовищі. Заходи аудитора щодо зниження ризику шахрайства за допомогою комп'ютера.
  3. Зловживання владою або службовим становищем- ст.364
  4. Зловживання впливом – ст.369-2
  5. Зловживання кофеїном
  6. Зловживання монопольним (домінуючим) становищем
  7. Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги –ст. 365-2
  8. Сексуальні насильство та зловживання визначаються як дії або сексуальні домагання, сексуальна експлуатація непов­нолітніх.
  9. Типові порушення та зловживання з грошовими коштами.




Переглядів: 764

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зловживання кофеїном | Інтоксикація ароматичними вуглеводами та органічними розчинниками

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.