Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мануфактурний період української промисловості.

Важливе значення для розвитку ремесла та мануфактурного виробництва в Україні мав процес урбанізації. Міста були основними центрами товарного виробництва та обміну, носіями суспільно-економічного прогресу. У середині XVІІ ст. нараховувалося майже тисяча міст та містечок. Серед найбільших: Львів, Умань, Біла Церква, Кам’янець-Подільський, Острог, Кременець, Перемишль, Житомир, Самбір та ін.

Структура міського ремесла включала ковальську справу, виробництво зброї, пороху, цегли, деревообробку, ткацтво, кравецтво, шевство, кушнірство та інші. Кількість ремісників у співвідношенні до всього працюючого населення була невеликою, але мала тенденцію до зростання. Кількість ремісничих професій з 270 у XVІІ ст. зросла до 300 в кінці XVІІІ ст. Розвивалися спеціалізація, художні промисли. З розвитком товарно-грошових відносин міські ремісники все більше орієнтуються на ринок. Посилюються їхні зв’язки із скупниками. Частина з них перетворюється у надомників. Поступово на цій основі виникають передумови для формування розсіяної мануфактури.

У структурі міського ремесла існувало також і цехове виробництво. Українські цехи, на відміну від західноєвропейських, мали певну специфіку щодо організації та соціальних умов виробництва. По суті, цехи виступали братствами. Відносини патріархальної сім’ї частково переносилися на організацію виробництва, дисципліну праці, внутрішні стосунки між виробниками. З фінансових причин братчики не мали власних цехових приміщень і працювали уособлено у домашніх умовах.

Міське ремесло співіснувало із сільським. Сільське ремесло було в більшості спеціалізованим. Окремими видами робіт займалися професіонали. Вони працювали на замовлення і на ринок, обслуговуючи потреби селян. Зокрема: ковалі, стельмахи (во­зи, колеса, сани), теслярі, бондарі, столяри, гончарі, ткачі. Най­більш розповсюдженою галуззю сільського ремесла було ткацтво. Виготовляли тканини майже в кожному селянському господарстві. Починаючи з насіння, предмет праці проходив через жіночі руки.

У XVІІІ ст. в Україні співіснували сільське і міське ремесло, цехова форма організації виробництва та мануфактура. Мануфактура як форма організації праці найбільше відповідала ринковим потребам. В Україні та Росії це виробництво мало свої особливості. Воно формувалося в умовах кріпосного права, яке стримувало розвиток товарно-грошових відносин, зростання попиту та розширення ринку. У цих специфічних умовах в Україні формуються три види мануфактур:

капіталістична, заснована на використанні вільнонайманої робочої сили;

кріпосна, або вотчинна, заснована на використанні праці кріпаків;

посесійна, створена державою та передана приватним осо­бам у спадкове користування. Тут використовувалася праця як підневільної, так і найманої робочої сили.

Технічною передумовою зародження мануфактур в Україні стало широке використання водяного колеса, що знаменувало перехід від дрібного ручного виробництва до механізованого. У кінці XVІІІ ст. на території Лівобережжя налічувалося 3 362 водяних та 12 732 вітряних млинів, на Слобожанщині – близько 645, у Східній Галичині – 5 117. Значна частина з них була великими підприємствами мануфактурного типу з кількома відділеннями: борошномельним, крупорушним, сукноваляльним та лісопильним. Коштував такий млин 3 тис. золотих.

В окремих галузях промисловості XVІІІ ст. довгий час існували початкові форми мануфактурного виробництва, зокрема у видобутку, плавці руди та виготовленні залізних виробів. Так зва­ні “рудні” являли собою комплекс, що включав водяний двигун, плавильний та кричний горни, кузню з механічним молотом вагою 5–8 пудів, міхи для подачі повітря в горни. Середня продуктивність підприємства становила 4–7 пудів заліза на день. Обслуговували його від 7 до 24 найманих або кріпосних робітників, які виконували спеціалізовані роботи. Одна десята виробленого заліза, а також кулі, дріб, картеч, направлялася на потреби війська. Попит на продукцію рудень був нестійким і залежав від загального стану кріпацьких господарств. Здебільшого вони так і не змогли перерости у великі централізовані мануфактури. У кінці XVІІІ ст. на новій технологічній основі будуються доменні печі та перші металургійні заводи. З 1750 року почав працювати Терсинський металургійний завод на Донбасі, з 1799 року – Луганський металургійний завод, що працював на кам’яному вугіллі.

Державні військові потреби зумовили активний розвиток виробництва селітри. Згідно з Берг-привілеєм 1719 року промисловці цієї галузі звільнялися від усіх форм оподаткування та несення військової служби. Основні підприємства розташовувалися в гетьманських полках, Київській губернії та Слобідській Україні. Усього у 1765 році налічувалося 55 казенних та старшинських заводів. Непослідовність царизму в розвитку цієї галузі призвела до її уповільненого розвитку. Подібна ситуація склалася і в поташному та дігтярному промислах у лісових районах Стародубського, Охтирського та Чернігівського полків.

У XVІІІ ст. на Лівобережжі та Слобожанщині існувало 36 гут, що виробляли листове скло, скляний посуд, пляшки, лампи, кришталь. Виробництво захищалося від зовнішньої конкуренції високим митом. Розміри підприємств та їхня продуктивність поступово зростали. На більшості скляних заводів працювало до 20 робітників. На початку XІX ст. значна частина гут трансформується у фабричне виробництво.

Особливо швидкими темпами розвивалося вапняно-цегель­не виробництво. Спочатку існувала початкова мануфактура. У 80-х роках XVІІІ ст. на Лівобережній Україні було 65 цегелень, у Полтавській губернії – 21 завод, У Слобідській Україні – 48 заводів. Пізніше з’явилися великі підприємства у Батурині та Глухові.

Довго відбувалося співіснування дрібного та великого виробництва у винокурінні. У кінці XVІІІ ст. винокуріння стає монополією дворянства, але зберігається і народний промисел.

У шкіровиробництві провідними стають Чугуївський та Сумський шкіряні заводи. У солеварінні ця роль довго зберігалася за Бахмутським та Торським соляними заводами. Виробництвом оз­бро­єння займалися Шосткінський пороховий завод, Київський ”Арсенал“, завод з ремонту зброї у Кременчуці.

Найбільш успішно, порівняно з іншими галузями виробництва, розвивалися мануфактури в текстильній промисловості. У кінці XVІІІ ст. налічувалося 40 підприємств, 12 з яких виготовляли сукно. Серед найбільших – Путивльська, Батуринська, Ряшків­ська, Салтівська, Новоросійська, Корецька і Тульчинська мануфактури. Технологічний процес суконного виробництва включав три цикли – виготовлення пряжі, снування та валяння сировини. Вони розпадалися на 20 операцій, відповідно до яких здійснювався поділ праці. Знаряддя були ручними. Сукноваляння здій­сню­валося за допомогою машин.

Поряд із суконним виробництвом розвивалося виготовлення шовку (Кременчуцька, дві Ніжинські, Київська та Ново-Водо­лазь­ка мануфактури), вітрильного полотна (Почепська, Немирівська, Топальська та Мукачівська мануфактури).

Отже, упродовж XVІ-XVІІІ ст. в Україні промислове та сіль­ськогосподарське виробництво набули товарного характеру, поступово формувався загальнонаціональний ринок.

Характерною рисою національного ринку цього періоду є розвиток грошового загальноросійського обігу. У 1769 р. російський уряд почав випускати паперові гроші – асигнації вартістю 25, 50, 75 і 100 рублів. До кінця XVІІІ ст. курс асигнацій упав до 68 коп. З 1786 р. вільний обмін їх на срібні гроші призупинився, що ще більше знецінило їх. Таким чином, наприкінці XVІІІ ст. відбулося об’єднання грошових систем Росії й України в єдину грошову систему, що в цілому мало позитивний вплив на розвиток виробництва й торгівлі.

У середині 50-х років XVІІІ ст. почалося формування банківської системи. Особливістю її було те, що, на відміну від західноєвропейських банків, створених багатими купцями як в Ук­раїні, так і Росії, банки засновувала держава. Банківські позики з великими відсотками (Дворянський банк – 6 % річних) під заставу землі та селянських душ надавалися на три роки, з 1786 р. – на 20 років. Разом з тим значну їхню частину українське дворянство спрямовувало не на поліпшення господарства, а на споживацькі витрати, що гальмувало прогресивний соціально-еконо­міч­ний розвиток України та розоряло народні маси.


Читайте також:

  1. I період – адаптаційний.
  2. I. Грецький період (друга половина VII — середина
  3. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  4. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  5. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  6. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  9. Антропологічна періодизація первісної історії
  10. Аудіювання на уроках української мови
  11. Багатофазний однопівперіодний випрямляч
  12. Байки першого періоду творчості (1850-1870 pp.).




Переглядів: 563

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Перша хвиля буржуазних революцій та їхнє економічне значення. | ХVІ ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.