Рис. 7.4. Основні завдання ревізій і перевірок на підприємствах та установах різних форм власності та підпорядкування
Рис. 7.3. Завдання ревізії на теоретичному і практичному рівні
Отже, метою ревізії є перевірка на відповідність господарських операцій на всіх стадіях; виявлення фактів господарських і фінансових порушень, розкрадань, безгосподарності і марнотратства, встановлення причин і умов, що сприяють порушенням, встановлення винних осіб, застосування заходів щодо відшкодування нанесеної шкоди, внесення пропозицій щодо усунення недоліків і порушень, прийняття заходів щодо притягнення до відповідальності винних осіб.
Під відповідністю розуміють відповідність господарських операцій, дій, подій чинним законам, нормативам, правилам, стандартам з точки зору їх законності, доцільності (ефективності) та обґрунтованості здійснених операцій.
Під господарською операцією слід розуміти факт господарського життя, що підтверджує або змінює структуру активу чи пасиву балансу. Дії – спрямовані факти господарського життя (придбання, продаж товарів, нарахування заробітної плати тощо), події - несподівані, непередбачені факти (втрати від стихійного лиха, розтрат та крадіжок тощо).
Залежно від того, у якого економічного суб'єкта проводиться ревізія, завдання можуть змінюватись (рис. 7.4).
Функції ревізії представляють собою конкретний прояв її завдань та цілей в боротьбі з господарськими порушеннями та зловживаннями.
Функції ревізії с конкретними та однорідними за змістом. Вони є загальними для всіх видів та рівнів проведення ревізії. Реалізація функцій ревізії на конкретному підприємстві полягає у вивченні його письмової інформації з точки зору законності та ефективності господарювання, попередження можливих порушень (рис. 7.5).
Рис. 7.5. Функції ревізії
Ревізійний апарат, виявляючи і попереджуючи порушення та розкрадання, здійснюючи профілактику господарський порушень і безгосподарності, робить вагомий внесок у дотримання режиму економії і виявлення резервів виробництва. Повна ліквідація розкрадання та безгосподарності – це величезний внесок ревізорів у підвищення ефективності всього суспільного виробництва і збереження власності.