Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ

 

Військові психологи в українській армії з’явилися в 1992 році, після введення в дію загальної структури Соціально-психологічної служби Міністерства оборони України як органу управління. Саме тоді були введені посади психологів полків, батальйонів, а в ротах працював методист-організатор. Таким чином визначилися контури цілісної психологічної структури. За масштабами завдань, що стояли перед нею, за кількістю місць, призначених в штатних розкладах військових частин для військових психологів, за своєю ієрархічною будовою ця психологічна структура не мала аналогів у світі й покликана була стати найпотужнішою армійською психологічною службою того часу.

Проте вже з 1994 року вона зазнала численних реформувань. Щоб уявити кількість її перетворень, достатньо простежити за зміною назв посад офіцерів-вихователів: офіцер соціально-психологічної служби, помічник командира по роботі з особовим складом, заступник командира з виховної та соціально-психологічної роботи, заступник командира з виховної роботи, заступник командира з гуманітарних питань і нарешті знову заступник командира з виховної роботи на тактичному рівні і заступник з виховної та соціально-психологічної роботи на оперативно-тактичному.

Незважаючи на всі трансформації, система психологічного забезпечення в Збройних Силах України оформилася за час свого існування в певні структурні елементи, збагатилася в методичному і матеріально-технічному відношеннях, а її підрозділи поповнилися професійними психологами. Однак цілісна «вертикаль» діяльності військових психологів так і не була сформована.

Сьогодні в структурах виховної та соціально-психологічної роботи (ВСПР) передбачено близько двохсот посад військових психологів. Для кадрового забезпечення цього напряму з 1999 року триває підготовка психологів на військово-гуманітарному факультеті Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка за фахом «Психологія», а з 2009-го відновлено підготовку слухачів на гуманітарному факультеті Національної академії оборони України за спеціалізацією «Психологічна робота у військах (силах)».

Проте питання підготовки кадрів для структур ВСПР вимагає розробки нових підходів до їх фахового навчання з урахуванням професійної та військово-прикладної складових. Адже обов’язки психолога військової частини (підрозділу) складні й різноманітні. У мирний час він має вирішувати завдання з вивчення психологічних особливостей військовослужбовців, військових колективів, психологічно забезпечувати бойову готовність, бойову підготовку, бойове чергування, військову дисципліну, здійснювати профілактику негативних соціально-психологічних явищ у військових підрозділах тощо, а у воєнний — є безпосереднім організатором всієї системи психологічного забезпечення бойових дій бригади, полку (батальйону).

Досить широкий спектр обов’язків, багатопрофільність професійної діяльності військового психолога є його головними особливостями у порівнянні з цивільним фахівцем цієї ж галузі. По суті, військовий психолог має поєднувати в собі основні компетенції психолога-діагноста, соціального та клінічного психолога, психотерапевта, психолога праці і власне військового психолога. Водночас він виступає в двох іпостасях — психолога-дослідника і психолога-практика.

Незважаючи на певні позитивні зрушення в психологічній роботі у військах (силах), помилково стверджувати, що всі питання психологічного забезпечення вже вирішені. Навіть у порівнянні з іншими силовими структурами стан справ у Збройних Силах на цій ділянці дещо гірший. І найважливішим, мабуть, є необхідність створення цілісної ієрархічної «психологічної вертикалі», яка б замикалася на Психологічній службі. Час вимагає прискорення розробки й обґрунтування сучасних напрямів психологічного забезпечення різних видів військово-професійної діяльності, які б логічно мали завершуватися перспективними науково-дослідними роботами та дисертаційними дослідженнями.

Водночас однією з найслабших ланок у психологічному забезпеченні є відсутність належного нормативно-правового врегулювання діяльності військового психолога. На часі розробка науково обґрунтованої концепції психологічного забезпечення військово-професійної діяльності, Положення про психологічну службу в Збройних Силах України, внесення змін і доповнень до відповідних статей бойових (оперативних) документів, які регламентують всі види підготовки та застосування військ (сил), у тому числі функціональних обов’язків посадових осіб, які задіяні в системі психологічного забезпечення діяльності військ (сил).


Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  3. Аграрні закони України
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративна служба
  7. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  8. Адміністрація Президента України
  9. Адреси бібліотек України
  10. Акти Верховної Ради України
  11. Акти Кабінету Міністрів України
  12. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 5090

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА ОРГАНІЗАЦІЙ МАЛОГО БІЗНЕСУ | ПРАКТИЧНА ПСИХОЛОГІЯ В ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНАХ І ПЕНІТЕЦІАРНІЙ СИСТЕМІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.