Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Відпустка у вигляді заохочення

Працівник має право на відпочинок

Види відпочинку: – вихідні та святкові дні, обідні перерви, основна та додаткова відпустка

Обідня перерва за КЗпП від 0,5 до 2 год встановлюється на кожному підприємстві колективним договором (угодою, трудовим договором працівника)

Святкові дні встановлюються Законами України та спеціальними Постановами Кабінету Міністрів.

Відпустка буває трьох видів:

Основна – тривалістю не менше 24 календарних днів. В залежності від професії вона може бути тривалішою

Додаткова – тривалістю від 3 до 12 робочих днів. Встановлюється для:

- працюючих у шкідливих та важких умовах праці на основі атестації робочого місця

- працюючих з ненормованим робочим днем

Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, - 69 календарних днів (ст 10 Закону про відпустки)

 

Вказані пільги за важкі та шкідливі умови праці передбачаються законодавством, однак, щоб вони були призначені, обов’язково проводиться атестація робочого місця.

  1. Обов’язки роботодавця з організації охорони праці на підприємстві

Взагалі, відповідно до статті 15 Закону України про охорону праці, організація охорони праці на підприємстві покладається на власника. Саме він і повинен створити на кожному робочому місці умови праці відповідно до нормативно-правових актів і забезпечити виконання прав працівників у галузі охорони праці

З цією метою власник повинен забезпечити функціонування системи управління охороною праці, а саме:

- створити відповідні служби, призначити конкретних осіб, що забезпечують вирішення питань охорони праці, затвердити посадові інструкції і контролювати їх виконання

- розробити за участю сторін колективного договору комплексні заходи з забезпечення рівня охорони праці

- забезпечити виконання необхідних профілактичних заходів

- забезпечити впровадження прогресивних технологій з застосуванням досягнень науки і техніки, автоматизації, вимог ергономіки та позитивних досягнень з охорони праці

- забезпечити утримання будівель, устаткування, обладнання у належному стані

- забезпечити усунення причин нещасних випадків та їх профілактику

- організувати аудит охорони праці, дослідження умов праці, атестацію робочих місць, тощо

- організувати розробку положень, інструкцій та інших актів охорони праці, що діють у межах підприємства і відповідають НПАОП

- здійснювати контроль за додержанням інструкцій, правил, регламентів з використанням засобів індивідуального і колективного захисту, виконанням робіт відповідно до вимог охорони праці

- організувати пропаганду безпечних методів праці

- вживати термінові заходи з надання допомоги потерпілим, залучати необхідні формування для ліквідації аварій і т.п.

 

Роботодавець несе відповідальність за стан охорони праці на його підприємстві.

В зв’язку з цим КЗпП забороняє роботодавцю вимагати від працівника виконання роботи, не передбаченої трудовим договором чи роботу, протипоказаної за станом здоров’я.

Згідно з КЗпП при укладанні трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та наявність на робочому місці шкідливих та небезпечних факторів, можливі наслідки для здоров’я, права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах.

Роботодавець повинен також:

- ознайомити працівника з правилами внутрішнього розпорядку

- визначити працівникові робоче місце і забезпечити його необхідними засобами

- проінструктувати працівника з питань охорони праці, виробничої санітарії, техніки безпеки

- створити умови для росту продуктивності праці при дотриманні норм охорони праці

- неухильно дотримуватись законодавства України про працю, і охорону праці

 

З метою регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних, лікувально-профілактичних відносин і погодження інтересів працівників та роботодавця між трудовим колективом і роботодавцем укладається колективний договір, обов’язковим розділом якого є питання охорони праці.

  1. Охорона праці жінок

Особливою категорією працюючих є жінки. Статтею 24 Конституції закріплено рівність прав жінки і чоловіка. Однак, трудове законодавство, враховуючи фізіологічні особливості жінки, встановлює спеціальні норми, що стосуються охорони праці жінок.

· Стаття 174 Кодексу законів про працю України забороняє застосування праці жінок на важких роботах і на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (окрім нефізичних робіт - по санітарному та побутовому обслуговуванню).

· Піднімання та пересування вантажів допускається тільки в межах санітарних норм (до 7 кг при постійному перенесенні і до 10 кг -при періодичному не частіше 2 раз на годину). Сумарна вага вантажу, переміщеного протягом години жінкою не повинна перевищувати 350 кг – з робочої поверхні і 175 кг з підлоги

· Робота жінок обмежується у нічний час (з 22 до 6 год). Дозвіл на нічні роботи може бути отриманий при особливій необхідності (як тимчасовий захід).

· Значна увага приділяється вагітним жінкам. Так, вагітні жінки і ті, що мають дітей до 3-х років, не залучаються до роботи в нічні години і вихідні дні, до понаднормових робіт, а також не направляються у відрядження.(ст 176 КЗпП)

· Жінки, що мають дітей 3-14 років або дітей-інвалідів, не залучаються до понаднормових робіт і не направляються у відрядження без їх згоди.(ст 177 КЗпП).

· Жінок із дітьми віком до 3-х років можуть, за їх бажанням, переводити на легшу або зручнішу для них роботу із збереженням середньомісячного заробітку. Це стосується і вагітних жінок.

· Пільги вагітним жінкам і при пологах: надається відпустка - 70 календарних днів до пологів і 56 після пологів, до 2-х років по догляду за дитиною з виплатою допомоги по соціальному страхуванню, до 3-х років без збереження заробітної плати. За медичним висновком (догляд дитини) відпустка може досягати 6 років.
Відпустка по вагітності, догляду за дитиною зараховується в загальний стаж роботи і професійний стаж.

· Вагітність жінки та її діти (незалежно від віку) не можуть бути причиною звільнення або відмови у прийнятті на роботу.

· Передбачено позачергове забезпечення путівками до санаторію або будинку відпочинку жінок з дітьми віком до 14 років і надання їм матеріальної допомоги.

  1. Охорона праці неповнолітніх

Держава враховує певні фізичні та фізіологічні особливості неповнолітніх, тому для охорони їх здоров’я встановлюються також спеціальні норми. Зокрема, це законодавчо закріплено статтею 43 Конституції. Працівники віком до 18 років користуються такими ж правами, що і повнолітні, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами. Дозволяється приймати на роботу молодь віком від 16 років. У виняткових випадках, за погодженням із профспілками, можуть прийматись на роботу 15-річні особи. Для практичної підготовки молоді, що навчається, допускається приймати з 14 років учнів загальноосвітніх шкіл і професійних навчальних закладів для виконання легкої роботи у вільний від навчання час за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює (ст 188 КЗпП).

· Закон «Про охорону праці» встановлює обмеження у застосуванні праці неповнолітніх віком до 18 років: заборонено їх залучати до виконання важких або небезпечних робіт, до робіт із шкідливими умовами праці та підземних робіт, а також до нічних, понаднормових робіт і робіт у вихідні дні (ст 192 КЗпП).

· Усі особи до 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і, надалі до 21 року щороку підлягають обов'язковому медичному огляду (ст 191 КЗпП).

· Для працівників віком від 16 до 18 років робочий тиждень не повинен перевищувати 36 годин, для осіб віком від 15 до 16 років і для учнів 14-15 років, що працюють під час канікул, - 24 години. При цьому зарплата таким працівникам виплачується в розмірі, відповідному до повної зайнятості дорослого працівника. (ст 194 КЗпП).

· Щорічні відпустки неповнолітнім працівникам надаються в літній час, або в іншу пору за їх бажанням (ст 195 КЗпП), причому термін відпустки – не менше 1 календарного місяця.

· Піднімання та пересування вантажів допускається тільки в межах санітарних норм (8-12 кг для юнаків та 4-6 кг для дівчат при постійному перенесенні і 12-16 кг для юнаків та 6-8 кг для дівчат -при періодичному не частіше 2 раз на годину).

· Навчання (професійну підготовку) і підвищення кваліфікації молоді роботодавець проводить індивідуально або в бригадах за рахунок підприємства. Законодавство вимагає створення належних умов, що дозволяють поєднувати роботу з навчанням. Виробниче навчання та підвищення кваліфікації робітників може здійснюватися в робочий час. Після закінчення виробничого навчання присвоюється кваліфікація згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником, і надається робота відповідно до набутої кваліфікації. За час навчання виплачується заробітна плата.

· Для здачі вступних іспитів до вищих і середніх спеціальних закладів працюючій молоді надається відпустка:
- для вступу до вищих навчальних закладів - 15 календарних днів;
- для вступу до середніх навчальних закладів - 10 календарних днів.
Молодь, що навчається, може отримати 1 вільний день на тиждень без збереження зарплати. Пільги мають студенти заочних і вечірніх відділень ВУЗів і технікумів. Студентам-заочникам один раз на рік оплачується проїзд до місця навчання і назад.

· Звільнення неповнолітніх з ініціативи власника допускається, крім загальних підстав, також лише за згодою місцевої комісії у справах неповнолітніх (ст 198 КЗпП)

 

  1. Компенсація за роботу на виробництвах з важкими та шкідливими умовами праці

- КЗпП та Закон про охорону праці передбачають різні види компенсації за роботу на виробництвах з важкими та шкідливими умовами праці

Є такі види компенсації:

- Скорочений робочий день – 24-36 годин на тиждень, передбачається для робіт з важкими і шкідливими умовами праці відповідно до результатів атестації робочих місць та тарифно-кваліфікаційних довідників

- Додаткова відпустка – тривалістю від 3 до 12 робочих днів. Встановлюється для працюючих у шкідливих та важких умовах праці на основі атестації робочого місця

- Підвищена заробітна плата.Коефіцієнт надбавки до заробітної плати теж залежить від атестації робочого місця

- Зниження пенсійного віку. Окремим категоріям працюючих відпустка може надаватися з 45 років, для працівників, що працюють на виробництвах з важкими та шкідливими умовами праці, при наявності необхідного шкідливого стажу пенсійний вік знижується до 45-50 р для жінок та 50 – 55 р для чоловіків.

- Додаткові перерви (обігрів, охолодження) через кожну годину роботи на 10 хв

- Спеціальне харчування, спецодяг, тощо

 

Як бачимо, важливе місце в системі компенсацій працівникам займають результати атестації робочого місця.

Відповідальність за вчасне та якісне проведення атестації несе роботодавець.

Атестація робочого місця за умовами праці – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, які впливають на здоров’я і працездатність працівників у ході трудової діяльності.

Основна мета атестації – регулювання відносин роботодавця і працюючих в галузі реалізації права на безпечні умови роботи, а також прав на пільги і компенсації, пільгове пенсійне забезпечення.

Атестація робочого місця передбачає:

- виявлення шкідливих та небезпечних факторів на робочому місці, їхпричин

- дослідження санітарно-гігієнічних умов на робочому місці та напруженості трудового процесу

- комплексну оцінку факторів виробничого середовища, важкості і напруженрості праці в порівнянні з нормативними вимогами

- обгрунтування віднесення робочого місця до відповідної категорії за шкідливістю

- підтвердження права працівника на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, пільгову надбавку до ЗП, скорочений робочий день

- перевірку правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення

- розробка комплексу заходів по покращенню умов праці

Атестацію робочих місць проводить спеціальна атестаційна комісія, яка створюється наказом по підприємству в терміни, передбачені колективним договором.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням після погодження з профспілкою затверджується наказос по підприємсту і зберігається 50 років.

 

  1. Відповідальність за порушення вимог охорони праці

Треба відзначити, що законодавство України про працю і охорону праці встановлює не лише права, але й обов’язки працюючих, а також передбачає відповідальність працюючих та роботодавців, інших посадових осіб за порушення в сфері охорони праці.

 

Відповідно до КЗпП , який реалізується у трудових угодах працівників та колективномудоговорі, працівники зобов’язані:

- своєчасно і точно виконувати законні розпорядження роботодавця або його уповноваженого

- працювати чесно і сумлінно

- виконувати доручену йому роботу особисто, не передоручати її виконання іншій особі, окрім випадків, передбачених законодавством

- додержуватись трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативно-правових актів з охорони праці

Цей пункт обов’язків особливо важливий, тому що додержання трудової і технологічної дисципліни передбачає виконання вимог робочих інструкцій, технологічних регламентів, настанов з експлуатації, тобто в кінцевому підсумку – експлуатації устаткування з максимальною продуктивністю при безпечних умовах праці. Важливою є також вимога дотримуватись нормативно-правових актів з охорони праці, що передбачає виконання інструкцій з охорони праці, нормативних вимог у сфері охорони праці, приписів службових осіб (інспекторів з ОП, працівників служби ОП, керівникв). Виконання цих вимог створює передумови для забезпечення безпечних умов праці та відвернення нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань.

- дбайливо ставитись до майна роботодавця

Відповідно до ст 44 Закону України про охорону праціза порушеннязаконодавчих та інших нормативних актів у сфері охорони праці, створення перешкоддіяльності посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці та професійних спілок винні особи (працівники чи роботодавець) притягуються до адміністративної, дисциплінарної, матеріальної та кримінальної відповідальності згідно законодавства.

Адміністративна відповідальністьнакладається на посадових осіб, винних у порушенні трудового законодавства та у сфері охорони праці у вигляді грошового штрафу. Цей штраф накладають інспектори органів державного нагляду (Держгірпромнагляду). Розмір штрафу визначається законодавством , але не може перевищувати 5 відсотків місячного фонду заробітної плати юридичної чи фізичної особи. Адміністративній відповідальності підлягають особи віком не нижче 16 р (ст 44 ЗУ про ОП)

Дисциплінарна відповідальність полягає у накладенні дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством на працівників та інженерно-технічний персонал. Відповідно до ст 147 КЗпП встановлено такі дисциплінарні стягнення: догана, пониження в посаді, переведення на нижчеоплачувану роботу на термін до 3 місяців, звільнення.

Право накладати на працівника дисциплінарні стягнення має орган, який приймає працівника на роботу. Стягнення може бути накладене за ініціативою органів, що здійснюють громадський і державний контроль за виконанням законодавства у сфері ОП. При накладенні стягнення треба враховувати ступінь тяжкості порушення і заподіяної шкоди, обставини вчинення порушення, попередню роботу працівника.

Дисциплінарна відповідальність може бути накладена не пізніше 6 місяців після виникнення порушення (проступку) на основі пояснення працівника чи наявних матеріалів і оголошується в наказі по підприємству

Матеріальна відповідальність включає відповідальність як працівника, так і власника підприємства. Згідно ст 130 КЗпП працівник несе матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну ним через порушення покладених на нього обов’язків, в т.ч. і в сфері охорони праці. Матеріальна відповідальність встановлюється лише за пряму дійсну шкоду за умови, що вона завдана протиправними діями чи бездіяльністю працівника. Відповідальність працівника, як правило, обмежується певною частиною заробітку і не може перевищувати третини місячної заробітної плати. Збитки в зв’язку з порушенням законодавства про охорону праці можуть включати також відшкодування потерпілому втраченого заробітку, одноразову допомогу, витрати на лікування, витрати на поховання, одноразову допомогу сім’ї потерпілого. Матеріальна відповідальність може бути накладена незалежно від настання інших видів відповідальності. Роботодавець несе матеріальну відповідальність за шкоду, нанесену працівникові, незалежно від наявності вини за виключенням доведених випадків з непереборною дією обставин, або якщо доведено, що шкода настала при умисних діях працівника

Кримінальна відповідальність настає, якщо порушення вимог законодавства та інших нормативних актів про ОП створило небезпеку для життя або здоров’я людини, або призвело до нещасних випадків, аварій чи техногенних катастроф. Суб’єктом відповідальності з питань охорони праці може бути будь-яка службова чи посадова особа, яка порушила законодавство на підприємстві незалежно від форми власності. Кримінальна відповідальність визначається в судовому порядку (від 0,5 р до 8 років позбавлення волі)

 

  1. Фінансування охорони праці

Відповідно до ст 19 закону України про охорону праціфінансування заходів на охорону праці фінансує роботодавець,працівник на ці заходи не повинен витрачати нічого.

Витрати на охорону праціповинні становити не менше 0,5 % від суми реалізованої продукції на будь-якому підприємстві чи у фізичної особи, яка використовує найману працю, незалежно від форми власності.

На підприємствах, що утримуються за рахунок бюджету, витрати на охорну праці передбачаються у державному чи місцевому бюджетах і повинні становити не менше 0,2 % від фонду оплати праці.

Суми витрат з охорони праці, котрі відносяться на валові витрати юридичної чи фізичної особи, визначаються відповідно до переліку заходів та засобів охорони праці, який затверджує Кабінет Міністрів.

Фінансування профілактичних заходів з охорони праці, виконання загальнодержавний і регіональних програм з охорони праці, поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, поряд із іншими джерелами фінансування, передбачаються в державному і місцевих бюджетах і виділяються окремим рядком.

 

  1. Навчання з питань охорони праці

Одним з основних принципів державної політики в сфері охорони праці, як необхідна умова вдосконалення системи управління охороною праці і забезпечення профілактики аварій і травматизму, є навчання та систематичне підвищення рівня знань працівників.

Основним нормативним актом, що встановлює порядок і вид навчання та форми перевірки знань є «Типове положення про навчання з питань охорони праці» від 26.01.2005 р. Цей документ спрямований на реалізацію системи безперервного навчання питанням охорони праці, яке здійснюється працівниками, керівними кадрами, а також учнями, студентами навчальних закладів.

Керівники навчальних закладів відповідають за дотримання навчальних планів і програм навчання охороні праці, за використання відведеного для цього часу.

Контроль за дотриманням «Типового положення « здійснюють органи державного нагляду за охороною праці (інспектори Держгірпромнагляду) та служба охорони праці центральних і місцевих органів виконавчої влади.

Є наступні форми навчання з питань охорони праці та техніки безпеки:

- Курсове навчання для інженерно-технічних працівників, буває плановим і позаплановим.

- Спеціальне навчання для працівників, зайнятих на роботах з підвищеною небезпекою

Після цих видів навчання працівники складають іспит і отримують посвідчення

 

- Інструктивне навчання

Працівники на підприємствах всіх форм власності при прийнятті на роботу та під час роботи проходять інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання першої допомоги потерпілим, правил поведінки в аварійних ситуаціях. Без такого навчання допуск працівників до роботи заборонено

 

На підприємствах в залежності від їх специфіки та на основі «типового положення» формуються свої положення про навчання, програми навчання та плани-графіки його проведення. Відповідальний за проведення цієї роботи керівник підприємства, а в підрозділах – їхні керівники.

Як правило, організацію навчання здійснюють працівники служби кадрів та охорони праці.

Для перевірки знань створюється комісія, головою якої є керівник або його заступник по виробництву. До складу комісії входять працівники служби охорони праці, юридичної, виробничих, технічних служб, уповноважений з питань охорони праці, може також залучатися представник органу державного нагляду.

Перед перевіркою знань працівників організовується навчання в вигляді лекцій, семінарів, консультацій. Перевірку здійснюють за тими нормативно-правовими актами, які необхідні працівникові в роботі. Результати перевірки оформляються протоколами

Працівники, які склали іспит, отримують посвідчення. При незадовільних результатах іспиту працівник повинен пройти протягом місяця повторне навчання і до роботи не допускається.

 

Для інженерно-технічних працівників, які входять до «Переліку посадових осіб, що повинні проходити попередню та періодичну перевірку знань з охорони праці», перед поступлення на роботу і далі не рідше 1 разу в 3 роки проводиться курсове навчання

Керівники підприємств та їх заступники з питань охорони праці, фахівці служб охорони праці, керівники кафедр і викладачі охорони праці ВУЗів, регіональних і галузевих навчальних центрів з охорони праці, та інші керівні працівники проходять навчання та перевірку знань у Головному навчально-методичному центрі Державного комітету промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду МінНС.

Посадові особи райдержадміністрацій з питань охорони праці, фахівці проектно-конструкторських науково-дослідних, виробничих і технологічних відділів проходять навчання у закладах, які в установленому порядку отримали дозвіл Держгірпромнагляду.

Навчання є платним, оплату забезпечує власник підприємства, або за рахунок бюджету для бюджетної організації.

Курсове навчання буває плановим і позаплановим. Планове навчання і перевірка – 1 раз в три роки за графіком. Позапланове – в двох випадках:

- якщо посадова особа переходить на іншу посаду, яка вимагає додаткових знань

- в випадку аварії чи техногенної катастрофи на підприємстві відповідні посадові особи повинні пройти позачергове навчання та перевірку знань з охорони праці протягом місяця.

 

Посадові особи і працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, під час прийняття на роботу та періодично але не рідше разу в рік проходять спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці стосовно конкретних виробничих умов.

 

Учні та студенти проходять навчання з охорони праці незалежно від рівня закладу та його підпорядкування і форм власності. Зміст і обсяги програми навчання затверджує Міністерство освіти за погодженням з Держгірпромнаглядом

Учні ПТУ вивчають дисципліну «Охорона праці», вузів – комплекс навчальних дисциплін «Безпека життєдіяльності», «Основи охорони праці» та «Охорона праці в галузі». Обсяг програми та кількість годин на вивчення її не можуть бути зменшені без погодження з Держгірпромнаглядом. Формою підсумкового контролю знань є іспит, дипломні проекти та роботи випускників повинні передбачати розділ охорони праці.

 

Ще одна форма навчання питанням охорони праці – це інструктажі.

За характером і часом вони поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий:

- Вступний інструктаж проводить спеціаліст служби ОП або за відсутності служби ОП інший працівник, призначений наказом, який пройшов відповідне навчання та перевірку знань.

Такий інструктаж проводять для тих, хто поступає на роботу, працівників інших підприємств, які прибули для виконання робіт, з учнями і студентами, які прибули для проходження практики, в разі екскурсії на підприємство, з усіма учнями і студентами при поступленні на навчання

 

Інструктаж проводиться в кабінеті ОП чи іншому спеціальному приміщенні. При цьому прибулі знайомляться з:

- Правилами трудового розпорядку

- Правилами поведінки на території

- Небезпечними та шкідливими виробничими чинниками

- Пожежною профілактикою

- Роботою газорятівної та радіаційної служби

- Правилами надання першої допомоги потерпілим

Про інструктаж робиться запис у журналі реєстрації інструктажів за підписом інструктованого та інструктора.

 

- Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником: новоприйнятим, або при переведенні на інше робоче місце, або при дорученні нової роботи, а також з працівником, який відряджений з іншого підприємства для участі у виробничому процесі.

- Первинний інструктаж проводиться також з учнями, студентами і курсантами перед початком трудового і професійного навчання та перед виконання кожного навчального завдання з використанням механізмів та обладнання

 

- Повторний інструктаж проводиться в терміни, визначені нормативно-правовими актами галузі з врахуванням конкретних умов праці, але не рідше 1 разу в три місяці на роботах з підвищеною небезпекою та 1 разу на півроку – для решти робіт..

 

- Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці в наступних випадках: при введенні в дію нових або перегляді діючих нормативно-правових актів , при зміні технології, модернізації і заміні устаткування, сировини та матеріалів, при порушеннях працівниками ви­мог НПАОП, що привели до травм і аварій, при перерві в роботі виконавця більше 30 днів на місці з підвищеною небезпекою і більше 60 днів на інших робочих місцях

Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному окремому випадку в залежності від причини його проведення та характеру порушень

 

- Цільовий інструктаж проводиться з працівниками в таких випадках: при ліквідації аварій та стихійних лих, при проведенні робіт, на які за законодавством оформляється наряд-допуск

 


Читайте також:

  1. Довідником називається об'єкт програми, що дозволяє користу вачу вводити, зберігати і одержувати інформацію, структуруючи її у вигляді дерева.
  2. Залежність маси тіла від швидкості. Другий закон Ньютона в релятивістському вигляді.
  3. Заохочення
  4. Заохочення розходжень у поглядах
  5. Збереження культурного різноманіття, заохочення плюралізму і діалогу між культурами і цивілізаціями в епоху глобалізації.
  6. Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію
  7. Збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності
  8. Зв‘язок між будь-яким результатом і факторами, що на нього впливають, у загальному вигляді описується як і зветься залежністю функції y від аргументів x1, x2, x3,…xn.
  9. Землетруси – це раптове звільнення потенціальної енергії земних надр, яка у вигляді ударних хвиль та пружних коливань (сейсмічні хвилі) розповсюджується в землі у всіх напрямках
  10. Індивідуальне, суб’єктивне відтворення подій, явищ і фактів в тому вигляді, в якому вони запам’яталися їх учаснику або сучаснику.
  11. Макаронні вироби – це висушене пшеничне тісто, попередньо відформоване у вигляді трубочок, ниток, стрічок або різноманітних фігур.




Переглядів: 1513

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Медичні огляди при прийнятті на роботу та в період роботи. | Основні заходи попередження та усунення причин виробничого травматизму і професійних захворювань поділяються на технічні та організаційні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.