Найважливіші для інвесторів це прибуток його портфеля та ступінь ризику портфеля загалом.
Очікуваний прибуток по портфелю – питома середня величина очікуваного прибутку по активах які входять до портфелю.
= w1*1+w2*2…+wnn=∑wj*j,
1-очікувані прибутки по окремих цінних паперах,
wj - питомі величини, які пропорційні сумі портфеля в грошових одиницях, інвестованих в цінні папери і сума всіх wj дорівнює 1,
n - кількість пакетів цінних паперів в портфелі.
Очікуваний прибуток по портфелю цінних паперів – це питоме середнє відношення очікуваного прибутку до окремих активів, які входять у портфель. Проте, на відміну від прибутків, ступінь ризику портфеля , як правило, не є середньою питомою величиною стандартних відхилень в індивідуальних активах, які входять до портфеля. Ступінь його ризику буде меншим.
Щоб врахувати міру ступеня співвідношення 2-ох змінних, використовують коефіцієнт кореляції. Коефіцієнт кореляції (r) може змінюватись від +1 до -1.
Існує ідеальна негативна кореляція -1,0 і прибутки по пакетам акцій змінюються по-різному і нема зв’язку між пакетами акцій. Ідеально позитивна кореляція +1,0 прибутки по пакетам акцій падають і зростають синхронно; Прибуток по пакетами акцій з ідеально позитивною кореляцією падають і зростають синхронно.
Відповідно для ризику портфеля можна виокремити два підтипи ризиків – диверсифікований і ринковий ризик.
Диверсифікований ризик – це частина ризику цінних паперів, яку можна знизити за допомогою зміни у структурі портфеля активів.
Ринковий ризик – це частина ризику цінних паперів, яку неможливо знизити за допомогою диверсифікації. В основі ринкового ризику лежать фактори, які систематично негативно впливають на діяльність корпорацій, такі як війна, інфляція, спад виробництва, високі відсоткові ставки.