Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підприємницькі ризики та необхідність їх страхування.

Тема 9. Страхування підприємницьких та зовнішньо - економічних ризиків.

1. Підприємницькі ризики та необхідність їх страхування.

2. Страхування комерційних та фінансових ризиків.

3. Страхування кредитних та інших банківських ризиків.

4. Страхування інвестицій.

5. Страхування зовнішньо – економічних ризиків.

 

Страхування підприємницьких ризиків охоплює всю підприємницьку діяльність страхувальника, яка пов'язана із вкладенням грошових та інших ресурсів у виробництво, виконання робіт або надання послуг і на цій основі отримання відповідного доходу (прибутку). Відповідальність страховика полягає у відшкодуванні страхувальнику втрат, що виникли внаслідок непередбачених несподіваних умов у здійсненні підпри­ємницької діяльності.

У процесі здійснення підприємницької діяльності підприємець може зазнавати втрат через ушкодження або знищення засобів виробництва, невиконання контрагентами умов договорів, зниження заздалегідь обумовленого рівня рентабельності, а також через необхідність компенсувати шкоду, заподіяну найманим працівникам внаслідок нещасного випадку на виробництві, а також споживачам продукції цього підприємства.

З врахуванням різних аспектів підприємницької діяльності можна навести таку класифікацію підприємницьких ризиків .

Найбільший вплив на підприємницьку діяльність мають такі види ризиків:

· політичні,

· технічні,

· виробничі,

· комерційні.

Політичні ризики — це можливість виникнення збитків чи скорочення розмірів прибутку, які є наслідком державної політики. їх можна умовно поділити на ризики: націоналізації й експропріації без відповідної компенсації розірвання контрактів через дії уряду країни, де знаходиться компанія-контрагента, військових дій тощо. Політичні ризики можуть бути національними, регіональними і глобальними.

Технічні ризики визначаються особливостями організації виробництва, наявністю превентивних заходів (регулярної профілактики обладнання, заходів безпеки); можливостями та періодичністю проведення ремонту обладнання. Вони відносяться до групи внутрішніх ризиків, оскільки їх виникнення залежить від діяльності самого підприємства. Прибуткова підприємницька діяльність передбачає постійне оновлення основних активів, впровадження нових технологій, заміну традиційних матеріалів новими тощо. Підприємницька діяльність пов'язана з пошуком резервів, проведенням інтенсифікації виробництва, що може спричинити техногенні катастрофи, і, відповідно, до виникнення технічних ризиків. На практиці розроблені комплексні страхові поліси, які передбачають одночасне страхування майна і підприємницьких ризиків.

Виробничі ризики пов'язані з проблемами неадекватного вико­ристання сировини, матеріалів, зростання собівартості продукції, збільшення втрат робочого часу, використання нових методів вироб­ництва, що призводять до фінансових втрат (майнових збитків).

Комерційні ризики — це ризики, які виникають в процесі реалізації товарів і послуг, вироблених чи закуплених підприємством, їх відван­таження, транспортування та прийому покупцем. Вони можуть бути пов'язані з платоспроможністю покупця або форс-мажорними обста­винами.

За допомогою страхування створюються певні фінансові гарантії стабільності й прибутковості виробництва на випадок настання несприятливих ситуацій, у яких може опинитися кожна підприємницька структура, включена в ринковий механізм. Страхування є не тільки способом захисту господарства від руйнівних стихійних лих, але й засобом подолання несприятливих періодів при зміні економічної рин­кової кон'юнктури.

Особливістю страхування підприємницьких ризиків є те, що це -комбінаторне страхування, яке може приєднуватись до багатьох базових видів майнового страхування і страхування відповідальності.

Страхування підприємницьких ризиків поділяється на такі підгалузі:

· страхування комерційних ризиків, пов'язаних із перервами в технологічному процесі, господарській діяльності, з невиконанням договірних зобов'язань тощо;

· страхування фінансових ризиків - страхування депозитів, інвестицій, біржових ризиків, валютних ризиків тощо.

Страхування підприємницьких ризиків - одне з найбільш складних на стадії укладання договору, так і протягом всього періоду його дії економічній літературі тлумачення понять комерційного і фінансового ризиків не є однозначним. Річ у тому, що відповідальність страховка забезпечення захисту комерційних і фінансових ризиків полягає у відшкодуванні страхувальнику втрат, які виникли внаслідок несприятливої, непередбаченої зміни ринкової кон'юнктури та погіршення інших умов для здійснення комерційних операцій, тобто таке страхування охоплює всі види страхового захисту тих ризиків, які проявляються в будь-якій сфері фінансових відносин або безпосередньо спричинять фінансові втрати. Серед більш як десяти ризиків, об'єднаних у фінансову групу відповідно до вимог Першої директиви ЄС (1973 р.), найбільш загрозливим є ризик втрат прибутку. Власне прибуток є одним з найважливіших результативних показників фінансово-економічної діяльності будь-якого господарюючого суб'єкта. Отже, страхуванні фінансових втрат прибутку є найбільш поширеним видом страхування фінансових ризиків .

В умовах становлення ринкової економіки саме ж страхування $ більше стає об'єктом комерційної діяльності. Страховик, беручи на себе відповідальність за певні матеріальні активи чи господарські операції тим самим ризикує сам. Тому він не може братися за деякі в^ страхування, яким властива підвищена небезпека, пов'язана з великими ризиками. Однак багато з них можуть стати об'єктом взаємного страхування.

З розширенням ринкових форм господарювання потреба у страховому захисті підприємницьких структур буде посилюватись. Зміцнення фінансового становища страховиків також забезпечуватиме розвиток таких видів страхування.


Читайте також:

  1. Аудиторські ризики
  2. Аудиторські ризики, пов’язані з використанням комп’ютерних інформаційних систем
  3. Банківські ризики та їх характеристика
  4. Безпосередньо збутові ризики та причини їх виникнення
  5. Бюджетні запити: їх суть, необхідність складання та аналіз
  6. Валютні ризики та методи їх уникнення.
  7. Види втрат у підприємницькій діяльності.Безпосередньо з категорією ризику пов’язані такі поняття як витрати, втрати й збитки.
  8. Види страхування.
  9. Визначення та необхідність контролю.
  10. Виникнення внутрішнього аудиту та його необхідність
  11. Виправлення помилок у звітності страхувальників по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування.
  12. Вирішення суперечок між суб'єктами страхування. Умови припинення дії договору.




Переглядів: 1095

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інші види страхування відповідальності | Страхування комерційних та фінансових ризиків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.