Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Умови праці та фактори їх формування.

Управління умовами праці – безперервний процес здійснення організаційно-технічних, соціально-економічних, санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на збереження здоров’я працівників, зменшення впливу несприятливих і шкідливих факторів на організм людини.

Планування роботи з поліпшення умов праці – це розробка довготермінових (стратегічних), перспективних і поточних планів з метою збереження здоров’я працівників і підвищення ефективності використання трудових ресурсів.

Формування умов праці на конкретному підприємстві здійснюється під впливом таких факторів як природні, соціально-економічні, виробничі, соціально-психологічні. Природні фактори визначаються географічним місцезнаходженням підприємства. Соціально-економічні визначаються системою державного трудового законодавства, сукупністю соціальних благ і гарантій. Виробничі фактори залежать від особливостей підприємства та його колективу. Соціально-психологічні фактори формуються під впливом особливостей персоналу.

Класифікація умов праці та їх вплив на організм людини наведені на рис. 2.

 

Рис. 2. Класифікація елементів умов праці

Виробничо-технічні елементи в першу чергу визначаються рівнем механізації праці. Праця, а відповідно умови й охорона праці, є реаліями різних систем, з одного боку, «людина – машина (технологічний процес)», «людина – виробниче середовище», «людина – машина (технологічний процес) – виробниче середовище», а з іншого «людина – колектив – суспільство», «людина – суспільство – природа». Для перших трьох систем умови праці розглядаються у межах робочого місця, дільниці, цеху, виробництва, а для останніх двох – у межах підприємства, галузі, регіону.

Санітарно-гігієнічні умови характеризують виробниче середовище, на яке впливають предмети та засоби праці, а також технологічні процеси (промисловий шум, вібрація, токсичні речовини, промисловий пил, температура повітря, освітлення). Вони кількісно оцінюються за допомогою методів санітарно-гігієнічних досліджень і нормуються шляхом установлення стандартів, санітарних норм і вимог. У робочих приміщеннях важливо підтримувати за допомогою кондиціонування вологість повітря 40-60% та температуру 18-200С, що дозволить підвищити продуктивність праці на 15%. При роботі, яка вимагає зосередження, у приміщенні необхідно створювати тишу, що зберігає до 20% енергії працівника. Важливим елементом умов праці є освітлення. Краще, якщо світло падає зверху або зліва. Природне освітлення має створювати нормальну освітленість з врахуванням її зміни протягом дня. Штучне освітлення має бути достатнім, його джерела повинні правильно підбиратись та раціонально розподілятись. На освітленість впливає і пофарбування приміщень, до того ж правильний його підбір сприятливо впливає на нервову систему працівника.

Психофізіологічні елементи обумовлені змістом праці та її організацією (фізичне навантаження, нервово-психологічна напруга, монотонність трудового процесу тощо). Елементи цієї групи, за винятком фізичних зусиль і монотонності, на мають затверджених нормативів.

Естетичні сприяють формуванню позитивних емоцій у працівника (художньо-конструктивне рішення робочого місця, освітлення, функціональна музика тощо). Визначення естетичного рівня умов праці здійснюється за допомогою методів експертного оцінювання.

Соціально-психологічні елементи характеризують взаємовідносини у трудовому колективі, створюючи відповідний психологічний настрій працюючих (соціальний клімат). Вони не мають одиниць виміру, норм і стандартів. Соціологічні дослідження у вигляді усного опитування, анкетування сприяють їх об’єктивному оцінюванню.

За санітарно-гігієнічною класифікацією умови праці поділяються на 4 класи:

1 клас – оптимальні умови, за яких зберігається не лише здоров’я працівників, а й створюються передумови для підтримання високого рівня працездатності.

2 клас – допустимі умови. Характеризуються такими рівнями факторів виробничого і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів, а можливі зміни функціонального стану організму відновлюються за час регламентованого відпочинку або до початку наступної зміни і не чинять несприятливого впливу на стан здоров’я працюючих та їх потомство в найближчий і віддалений періоди.

3 клас – шкідливі умови. Характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи і здатні несприятливо впливати на організм працюючого та/або його потомство.

4 клас – небезпечні (екстремальні) умови. Характеризуються такими рівнями шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, вплив яких протягом робочої зміни створює загрозу для життя, високий ризик виникнення важких форм гострих професійних уражень.

Важливе значення для організації праці має оцінювання умов праці й визначення ступеня шкідливості та небезпечності умов праці.

Оцінювання умов та характеру праці на робочих місцях на основі гігієнічної класифікації праці здійснюється для:

§ контролю умов праці на відповідність санітарним правилам і нормам;

§ атестації робочих місць за умовами праці;

§ санітарно-гігієнічної паспортизації стану виробничих підприємств;

§ складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці;

§ розслідування випадків професійних захворювань;

§ розроблення рекомендацій щодо поліпшення умов праці тощо.

 


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  2. Абіотичні та біотичні фактори.
  3. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  4. Агрегування та факторизація
  5. Адаптація працівників.
  6. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  8. Акти з охорони праці в організації.
  9. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  10. Алкоголізм і безпека праці.
  11. Аналіз ефективності діяльності працівників банку
  12. Аналіз і оцінка стану охорони праці




Переглядів: 2242

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суспільна й економічна ефективність заходів щодо вдосконалення організації праці. | Поняття продуктивності й продуктивності праці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.