Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Синдром жовтяниці.

Жовтяниця – це синдром, основним симптомом якого є пожовтіння шкірних покривів и склер внаслідок збільшення вмісту в крові білірубина.

Одночасно може відзначатися потемніння сечі і зміна кольору калу – від його посветління до знебарвлення (при підпечінковій і печінковій жовтяниці) або навпаки, потемніння (при надпечінковій жовтяниці).

Жовтяниця – один із синдромів, що вимагають дифференційно – діагностичного пошуку. В основі патогенезу жовтяниць лежить порушення обміну білірубіна, що приводить до його нагромадження в крові.

Анамнестичні дані, результати об'єктивного дослідження в деяких випадках дозволяють встановити правильний попередній діагноз. Особливе діагностичне значення має виявлення жовтяниці, обумовленої гіпербілірубінемією. Процес перетворення вільного білірубіна (Бн), що утворюється при руйнуванні еритроцитів і розпаді гемоглобіну в органах ретикуло-ендотеліальної системи (РЕС), головним чином у селезінці, а білірубин-діглюкуронид (зв'язаний, або прямий білірубін) у печінковій клітці здійснюється в три етапи:

1 етап - захоплення білірубіна печінковою кліткою після відщіплення альбуміну;

2 етап - утворення водорозчинного комплексу білірубін-диглюкуроніда;

3 етап - виділення утворившегося зв'язаного (прямого) білірубіна з печінкової клітки в жовчні канальці.

Подальший метаболізм білірубіна пов'язаний з надходженням його в жовчні шляхи і кишечник. У нижніх відділах жовчовивідних шляхів і кишечнику під впливом мікробної флори відбувається поступове відновлення зв'язаного білірубіна до уробіліногена. Частина уробіліногена (мезобіліноген) всмоктується в кишечнику і по системі воротної вени знову попадає в печінку, де в нормі відбувається практично повне його руйнування.

Інша частина уробіліногена (стеркобіліноген) всмоктується в кров у геморої­дальних венах, потрапляючи в загальний кровоток і виділяючись нирками із сечею в незначних кількостях у виді уробіліну, що часто не виявляється клінічними лабора­торними методами. Нарешті, третя частина уробіліногена перетворюється в стеркобі­лін і виділяється з калом, обумовлюючи його характерне темнокоричньове фарбування.

При поразці паренхіми печінки (паренхіматозна жовтяниця)у хворих з гепатитами, цирозом, раком і іншими захворюваннями печінки відбуваються зміни раніше описаних чотирьох процесів, які протікають у гепатоциті.

Порушення захоплення вільного білірубіна печінковою кліткою і зв'язування його з глюкуроновою кислотою веде до збільшення в крові вільного (непрямого) білірубіна. Порушення виділення білірубин-глюкуронида (прямого білірубіна) з печінкової клітки в жовчні капіляри, обумовлене запаленням, деструкцією, некро­за­ми і зниженням проникності мембран гепа-тоцитів, приводить до регургітації жовчі зворотно в синусоїди і у загальний кровоток і, відповідно, до збільшення вмісту в крові прямого білірубіна. Нарешті, порушення функції гепатоцитів супроводжу­ється також втратою здатності печінкової клітки захоплювати і метаболізувати всмоктавшийся в кишечнику уробіліноген (мезобіліноген), який у великих кількостях попадає в загальний кровоток і виділяється із сечею у вигляді уробіліну. Таким чином, при паренхіматозній жовтяниці в крові збільшений вміст як вільного (непрямого), так і зв'язаного (прямого) білірубіна. Останній, будучи добре розчинним у воді з'єднанням легко проходить нирковий бар'єр і з'являється в сечі, обумовлюючи її темне фарбування (колір пива). У сечі також у великих кількостях присутній уробіліноген (мезобіліноген). У калі вміст стеркобіліна може бути трохи зменшений в зв'язку з порушенням виділення гепатоцитами жовчі.

Механічна жовтяницярозвивається при обтурації позапечінкових жовчовивідних шляхів каменем або стисненні загальної жовчної протоки пухлиною (рак голівки підшлункової залози, метастази раку в лимфатичні вузли воріт печінки). У результаті цього блокується виділення жовчі в кишечник і, відповідно, не утворюється уробіліноген (мезобіліноген і стеркобіліноген). У зв'язку з цим уробілін у сечі і стеркобілін у калі цілком відсутні (кал ахолічний). У крові значно зростає рівень прямого (зв'язаного) білірубіна, оскільки його утворення печінковою кліткою тривалий час не порушене. Відповідно, у сечі з'являється велика кількість зв'язаного білірубіна і сеча здобуває темний колір (колір пива).

При гемолітичній жовтяниці відбувається утворення в РЕС великої кіль­кості вільного (непрямого) білірубіна, який цілком не встигає метаболізу-ватися в печінці, хоча функція гепатоцитів не порушена і вони працюють з підвищеним навантаженням. У результаті в крові збільшується вміст вільного (непрямого) білі­ру­біна, що не проходить нирковий бар'єр і не попадає в сечу. Оскільки кількість зв'яза­ного (прямого) білірубіна, виділюваного печінкою в кишечник (і, відповідно, стер­кобіліногена) істотно збільшується, у сечі значно підвищується рівень стер­кобіліногена (уробіліна), який попадає у загальний кровоток з гемороїдальних вен.

Лабораторні й інструментальні дослідження при жовтяницях складаються зі скрінінгових методів, після яких повинні застосовуватися методи, які дозволяють провести диференційну діагностику.

До скрінінгових методів відносяться:

1. Дослідження крові на загальний білірубін і його фракції;

2. Аналіз сечі на уробілін, жовчні пігменти;

3. Дослідження крові на АлАТ, АсАТ, білкові фракції, лужну фосфатазу, холестерин;

4. УЗД черевної порожнини.

Для встановлення діагнозу підпечінкової (механічної) жовтяниці необхідно виконати:

1. Ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію;

2. Комп'ютерну томографію;

3. Динамічну гепатобіліосцинтіграфію;

4. Черезшкірну черезпечінкову мікрохолангіостомію із холангіографією;

5. Лапароскопію з прицільною біопсією печінки.

Для встановлення діагнозу печінкової (паренхіматозної) жовтяниці необхідно виконати:

1.Дослідження крові на маркери гепатитів А, В, С, D і ін.;

2.Езофагоскопія для виявлення варикозного розширення вен стравоходу;

3. Пункційна біопсія печінки з морфологічним дослідженням біоптата;

Для встановлення діагнозу надпечінкової (гемолітичної) жовтяниці необхідно виконати:

1. Досліджувати кількість ретикулоцитів у крові;

2. Вивчити осмотичну резистентність еритроцитів;

3. Визначити тривалість життя еритроцитів у пробі з 51Cr.

Дослідження звичайно починають з визначення типу жовтяниці. Основні лабо­ра­­тор­ні ознаки паренхіматозної, механічної і гемолітичної жовтяниці наведені в таблиці:


Читайте також:

  1. Больовий синдром.
  2. Диспептичний синдром.
  3. Клініка ВХ. Диспептичний синдром
  4. Клініка та діагностика обтураційної жовтяниці.
  5. Міофасціальний больовий синдром.
  6. Невротичні синдроми
  7. Новонароджений із синдромом Дауна
  8. Постхолецистектомічний синдром.
  9. СИМПТОМИ ТА СИНДРОМИ ПСИХІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ.
  10. Синдром внутрішньосекреторної недостатності.
  11. Синдром Гурлера Синдром Санфіліппо
  12. Синдром дисбактеріозу.




Переглядів: 2611

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Постхолецистектомічний синдром. | При виявленні конкрементів жовчного міхура функціональні проби не проводяться, оскільки можливий розвиток жовчної кольки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.