Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні біохімічні показники складу крові і сечі, їх зміна при м’язовій діяльності

Показники вуглеводневого обміну

Глюкоза. Вміст глюкози в крові підтримується в межах 3,3 - 5,5 мМоль • л.

У здорової людини в сечі глюкоза відсутня, однак може з’явитися при інтенсивній м’язовій діяльності, емоційному збудженні перед стартом і при надмірному надходженні вуглеводів з їжею (аліментарна глюкозурія) внаслідокзбільшення її рівня в крові (стан гіперглікемії). Поява глюкози в сечі при фізичних навантаженнях свідчить про інтенсивну мобілізацію глікогену печінки. Постійна наявність глюкози в сечі є діагностичним тестом захворювання цукровим діабетом.

Молочна кислота. Гліколітичний механізм ресинтезу АТФ в скелетних м’язах закінчується утворенням молочної кислоти, яка потім поступає в кров. Вихід її в кров після припинення роботи відбувається поступово, досягаючи максимуму на 3-7-й хвилині після закінчення роботи. Вміст молочної кислоти в крові в нормі в стані відносного спокою становить 1-1,5 мМоль • л і істотно зростає при виконанні інтенсивної фізичної роботи. При цьому накопичення її в крові співпадає з посиленим утворенням в м’язах, яка істотно підвищується після напруженого короткочасного навантаження і може досягнути біля 30 мМоль • кг маси при знемозі. Кількість молочної кислоти більше у венозній крові, чому в артеріальній. З збільшенням потужності навантаження вміст її в крові може зростати у нетренованої людини до 5-6 мМоль • л, у тренованого до 20 мМоль • л і вище. У аеробний зоні фізичних навантажень лактат становить 2-4 мМоль -л, у змішаній зоні – 4-10 мМоль • л, в анаеробній - більше 10 мМоль • л. Поріг анаеробного обміну (ПАНО) відповідає – 4 мМоль лактату в 1 л крові.

Зниження концентрації лактату у одного і того ж спортсмена при виконанні стандартної роботи на різних етапах тренувального процесу свідчить про поліпшення тренованості, а підвищення - про погіршення.

Значні концентрації молочної кислоти в крові після виконання максимальної роботи свідчать про більш високий рівень тренованості при хорошому спортивному результаті або про більшу метаболічну місткість гліколізу, більшу стійкість його ферментів до зміщення рН в кислу сторону.

Таким чином, зміна концентрації молочної кислоти в крові після виконання певного фізичного навантаження пов’язана зі станом тренованості спортсмена. За зміною її концентрації в крові визначають анаеробні гліколітичні можливості організму, що важливо при відборі спортсменів, розвитку їх рухових якостей, при контролі тренувальних навантажень і ходу процесів відновлення організму.

Показники ліпідного обміну

Вільні жирні кислоти. Будучи структурними компонентами ліпідів, рівень вільних жирних кислот в крові відображає швидкість ліполізу тригліцеридів в печінці і жирових депо. У нормі вміст їх в крові становить 0,1-0,4 мМоль • л і збільшується при тривалих фізичних навантаженнях.

Кетонові тіла.Утворяться в печінці з ацетил-КоА при посиленому окисленні жирних кислот в тканинах організму. Кетонові тіла з печінки поступають в кров і доставляються до тканин, в яких велика частина використовується як енергетичний субстрат, а менша виводиться з організму. Рівень кетонових тіл в крові певною мірою відображає швидкість окислення жирів. Вміст кетонових тіл в крові в нормі відносно невелике - 8 мМоль • л. При накопиченні в крові до 20 мМоль • л (кетонемія)вони можуть з’явитися в сечі, тоді як в нормі в сечі кетонові тіла не виявляються. Поява їх в сечі (кетонурія) у здорових людей спостерігається при голодуванні, виключенні вуглеводів з раціону харчування, а також при виконанні фізичних навантажень великої потужності або тривалості. Цей показник має також діагностичне значення при виявленні захворювання цукровим діабетом, тиреотоксикозом.

Холестерин. Це представник стероїдних ліпідів, що не бере участь в процесах енергоутворення в організмі. Вміст холестерину в плазмі крові в нормі становить 3,9-6,5 мМоль • л і залежить від статі (у чоловіків вище), віку (у дітей нижче), дієти (у вегетаріанців нижче), рухової активності. Постійне збільшення рівня холестерину і його окремих ліпопротеїдних комплексів в плазмі крові служить діагностичним тестом розвитку важкого захворювання - атеросклерозу, що супроводиться враженням кров’яних судин.

Показники білкового обміну

Гемоглобін. Основним білком еритроцитів крові є гемоглобін, який транспортує кисень. Концентрація гемоглобіну в крові залежить від статі і від міри тренованості та складає в середньому 7,5-8,0 мМоль • л у жінок і 8,0-10,0 мМоль • л - у чоловіків. Зі зростанням рівня тренованості спортсменів у видах спорту на витривалість концентрація гемоглобіну в крові у жінок зростає в середньому до 10 мМоль • л, у чоловіків - до 12 мМоль • л. Збільшення вмісту гемоглобіну в крові певною мірою відображає адаптацію організму до фізичних навантажень в умовах гіпоксії.

Актин. Вміст актину в скелетних м’язах як структурний і скорочувальний білок істотно збільшується в процесі тренування. За його змістом в м’язах можна було б контролювати розвиток швидкісно-силових якостей спортсмена, однак визначення його вмісту в м’язах пов’язане з великими методичними ускладненнями. Проте після виконаних фізичних навантажень відмічається поява актину в крові, що свідчить про руйнування або оновлення міофібрилярних структур скелетних м’язів.

Сечовина. При посиленому розпаді тканинних білків, надмірному надходженні в організм амінокислот в печінці в процесі скріплення токсичної для організму людини аміаку (NH3) синтезується нетоксична азотиста речовина - сечовина. З печінки сечовина поступає в кров і виводиться з сечею.

Концентрація сечовини в нормі в крові кожної дорослої людини індивідуальна в межах 3,5-6,5 мМоль • л. Вона може збільшуватися до 7-8 мМоль • л при значному надходженні білків з їжею, до 16-20 мМоль • л при порушенні видільної функції нирок, а також після виконання тривалої фізичної роботи за рахунок посилення катаболізму білків до 9 мМоль • л.

Виявлення білка в сечі. У здорової людини білок в сечі відсутній. Поява його (альбумінурія) відмічається при захворюванні нирок, а також при надмірному надходженні білків з їжею або після м’язової діяльності анаеробної спрямованості. Це пов’язано з порушенням проникності клітинних мембран нирок через закиснення організму і вихід білків плазми в сечу.

Креатин. У нормі в сечі дорослих людей креатин відсутній. Виявляється він при перетренуванні і патологічних змінах в м’язах, тому наявність креатину в сечі може використовуватися як тест при виявленні реакції організму на фізичні навантаження.

 

Показники рН організму

· рН крові - (7,35-7,45);

· Активна реакція сечі(рН) знаходиться в прямій залежності від кислотно-лужного балансу організму. При метаболічному ацидозі кислотність сечі збільшується до рН 5, а при метаболічному алкалозі знижується до рН 7.

 

Біологічно активні речовини - регулятори обміну речовин

Ферменти. Особливий інтерес в спортивній діагностиці представляють тканинні ферменти, які при різних функціональних станах організму поступають в кров з скелетних м’язів і інших тканин. Такі ферменти називаються клітинними, або індикаторними. До них відносяться альдолаза, каталаза, лактатдегідрогеназа, креатинкіназа та ін. Поява в крові індикаторних ферментів пов’язана з порушенням проникності клітинних мембран тканин і використовується при біохімічному контролю за функціональним станом спортсмена.

У спортивній практиці часто визначають наявність в крові таких тканинних ферментів процесів біологічного окислення речовин, як альдолаза - фермент гліколізу і каталаза - фермент, що здійснює відновлення водню. Поява їх в крові після фізичних навантажень є показником неадекватності фізичного навантаження, розвитку втоми, а швидкість їх зникнення свідчить про швидкість відновлення організму.

Гормони. При біохімічній діагностиці функціонального стану спортсмена інформативними показниками є рівень гормонів в крові. Можуть визначатися більше 20 різних гормонів, регулюючу різну ланки обміну речовин. Концентрація гормонів в крові досить низька і звичайно варіюється в межах від 10-8 до 10-11 моль • л, що утрудняє широке використання цих показників в спортивній діагностиці.

Величина зміни вмісту гормонів в крові залежить від потужності і тривалості навантажень, що виконуються, а також від міри тренованості спортсмена.

Вітаміни. Виявлення вітамінів в сечі входить в діагностичний комплекс характеристики стану здоров’я спортсменів, їх фізичної працездатності. У практиці спорту частіше за все виявляють забезпеченість організму водорозчинними вітамінами, особливо вітаміном С. В сечі вітаміни з’являються при достатньому забезпеченні ними організму.


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  3. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  4. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  5. IV група- показники надійності підприємства
  6. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  7. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  8. Абсолютні показники фінансової стійкості
  9. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  10. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  11. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  12. Автоматизація метрологічної діяльності




Переглядів: 4156

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Об’єкти дослідження і основні біохімічні показники | Біохімічний контроль за розвитком систем енергозабезпечення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.