Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про фенологію як науку

Сезонність у розвитку рослин зумовлена обертанням Землі навколо Сонця і навколо своєї осі. Вона впливає на всі складові частини живої і неживої природи.

За пропозицією ботаніка Ш. Моррана, сезонні природні явища з 1843 р. стали називати фенологічними, а науку, що їх вивчає - фенологією (від грецьких слів phainomena - явище і logos - наука, вчення). Отже, фенологія вивчає закономірності сезонного розвитку біогеоценозів та їх компонентів (рослин, тварин) під впливом екологічних факторів (кліматичних, едафічних та ін.).

Сезонний ритм, що полягає в циклічній і періодичній повторності однотипних процесів і явищ природи, тією чи іншою мірою властивий атмосфері, літосфері, гідросфері, але найбільшої різноманітності набуває в біосфері. А оскільки рослини і їх угруповання - фітоценози - є основними продуцентами фітомаси, то це спричинило пріоритетний розвиток того розділу фенології, який вивчає закономірності і сезонного розвитку рослин і їх угруповань, а саме фітофенології.

Дендрофенологія є частиною фенології і вивчає розвиток деревних рослин; вона тісно пов'язана з лісівництвом, садівництвом, агролісомеліорацією, озелененням населених пунктів тощо.

Інформація про сезонні явища у житті як травистих, так і деревних рослин накопичувалася з незапам'ятних часів. Найпростіші фенологічні спостереження велися вже в стародавньому світі (древні Єгипет, Греція, Рим, Китай та ін.). За такими даними селяни орієнтувалися в термінах різних агротехнічних заходів. Проте науковий напрямок у фенології зароджується на початку XVIII століття. У 1751 р. Карл Лінней у книзі "Філософія ботаніки" вперше описує основні феноло­гічні фази у дерев, чим започаткував дендрофенологію. Він став автором першого в Європі фенологічного календаря.

Відтоді й донині з більшою чи меншою інтенсивністю ведуться роботи по вивченню закономірностей сезонного розвитку деревних рослин. Природно, що найбільшої інтенсивності вони досягли у XX столітті. Накопичені у дендрофенології фактичні дані стали джерелом інформації для розвитку інших галузей науки, зокрема кліматології, лісівництва, зоології та ін.

Були небезпідставні спроби всі фенологічні дослідження, що ведуться в лісовому господарстві, об'єднати та виділити у самостійний фенологічний напрямок - лісову фенологію (Иваненко, 1962).

Зокрема, в лісовому господарстві фенологічні спостереження охоплюють:

• сезонний розвиток деревних рослин в різних геоботанічних зонах, а також у висотних гірських поясах;

• сезонний розвиток дерев і чагарників, трав і мохів у різних типах лісу;

• вплив погодних умов на сезонний розвиток деревних рослин у різних типах лісу; зв’язки ритму сезонного розвитку деревних рослин з їх стійкістю (опірністю) до пошкоджень шкідниками (зокрема комахами) та хворобами (зокрема грибами);

• зв'язки між ритмами сезонного розвитку лісових фітоценозів і термінами полювання на мисливських тварин;

• індивідуальні особливості ритму сезонного розвитку деревних рослин з метою селекційного відбору найбільш цінних у господарському відношенні фенологічних внутрівидових форм.

На основі багаторічних фенологічних спостережень у лісовому господарстві встановлюють оптимальні терміни проведення лісогосподарських заходів по збору плодів і насіння, посіву і посадки лісу, доглядових рубань, захисту лісу від хвороб, шкідників і пожеж, заготівлі плодів, грибів, лікарської та технічної сиро­вини тощо.

Велике значення має фенологія і для садово-паркового господарства. Знання сезонного розвитку деревних і травистих рослин необхідні при підборі асортименту рослин для озеленення міст, для планування заходів, спрямованих на підвищення біологічної стійкості міських зелених насаджень, захисту їх від шкідників і хвороб.

У лісовому і садово-парковому господарстві та для агролісомеліорації широко використовуються екзоти (інтродуценти), тобто рослини, що культивуються поза межами їх природних ареалів. їх інтродукція була б неможлива без знання фенологічних особливостей кожного з цих видів.

Вивчення внутрівидової фенологічної мінливості рослин становить не тільки практичний інтерес, воно дає матеріал для широких біологічних узагальнень, пов'язаних із пізнанням еволюційного процесу. З фенологічною мінливістю поєднуються всі інші форми внутрівидової мінливості.

Таким чином, фенологія на сучасному етапі її розвитку є наукою з дуже широким діапазоном завдань. Вона сприяє вирішенню практичних завдань; глибоких теоретичних проблем біології, екології, географії, кліматології.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові поняття
  12. Базові поняття про класифікацію медичної техніки




Переглядів: 1553

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Прямі впливи людини | Поняття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.