Фазу відмічають після розкривання бруньок, в той день, коли починають відокремлюватися листки на пагонах:
• у хвойних з голчастою хвоєю - ростучі і зібрані до цього в щільні пучки хвоїнки;
• у листяних деревних рослин - складені або скручені в бруньці листочки;
• У рослин зі складними листочками фазу відмічають в день відокремлення листків в цілому, а не окремих пластинок, тобто в період, коли на черешку складного листка відокремляться і розгорнуться всі листочки.
У ряду деяких видів (клени татарський і прирічковий, жимолості та ін.) першими відділяються досить крупні зелені передлистки, що опадають до середини літа це перехідна фаза ПГ2 – Л1.
У хвойних з лусковидними листками про фазу Л1 взагалі судять по появі світло-зелених лусок на кінцях пагонів.
У час розпускання обов'язково необхідно відмічати колір листків.
Ця фаза триває разом з ростом пагона, вона така ж довготривала (лише закінчується трошки раніше).
Кількісні показники 1-4 встановлюють за оцінкою поверхні крони (в %), вкритої розвинутими молодими листками, а закінчення її (5Л1) - коли розгорнуться і відокремляться листки на кінцях видовжених, найдовше ростучих пагонів.
Фазу відмічають за появою в кроні листків нормальної величини, з розпрямленими пластинками і кольором, що відповідає дозрілим листкам даного виду чи форми. Для точності визначення кожний п'ятий день заміряють розміри 10 -15 пластинок, або 20-30 хвоїнок на модельних гілках.
Час закінчення фази встановлюється спостереженнями над листками, утвореними на кінцях видовжених пагонів.
Л3 - осіннє забарвлення листя. Ця фаза є фенологічним індикатором завершення деревними рослинами вегетації, переходу їх у стан осінньо-зимового "спокою". Початок визначають за появою в кроні листків, повністю забарвлених в осінні тони.
Л4 - опадання листків. Початок характеризує поява під кронами перших опалих листків (або пагонів з відмерлою хвоєю). Універсальним методом вивчення динаміки листопаду є облік опадаючих листків на облікових ділянках розміром 1 х 1 м. Облік проводять через 5-10 діб, збираючи з ділянок опалі листки. Після закінчення листопаду підсумовують дані за всі дні обліку по кожному виду рослин і за процентним співвідношенням облікованих листків встановлюють динаміку їх опадання за весь період фази (Л4 - 5Л4).
Серед деревних рослин є види, у котрих листки можуть систематично опадати зеленими (вільхи сіра і чорна, жостір, хеномелес), або в початковій стадії осіннього забарвлення (ясен звичайний, бузок, бирючина, вишні звичайна і магалебська).