10%, в період перетворень 15–20%, але не більше 3–5 років
Розрив у доходах 10% найбагатших та 10% найбідніших верст населення
До 6–8 разів
10 разів
Індикатор концентрацій доходів (коефіцієнт Джині)
До 0,15–0,17
0,18
Кількість населення з доходами, нижчими за прожитковий мінімум
До 7% населення
8–10% населення
Так, нормальний циклічний спад ВВП становить 5–15% від його потенціального значення. Пороговим спадом вважають 30%, за умов вищого спаду втрати можуть бути незворотними. Нормальним рівнем інфляції вважається середньорічний темп зростання цін на 5–6%. У разі інфляції 6–10% необхідно вживати спеціальних обмежувальних заходів. Зі світового досвіду відомо, що в період радикальних перетворень рівень безробіття може досягати 15–20%. Однак він не повинен триматися більше 3–5 років. Пороговим рівнем безробіття вважається 10%.
Розрив у річних доходах 10% найбагатших та 10% найбідніших верств населення не повинен перевищувати 6–8 разів. А індикатор концентрації доходів (коефіцієнт Джині) у розвинутих країнах становить 0,15–0,17. Коли частка населення з доходами, нижчими за прожитковий мінімум, досягає 8–10%, це призводить до тривалої кризи та стагнації.
Порогові значення індикаторів наведені в додатку А.
1нтегролъний індекс економічної безпеки держави визначається за багаторівневою оцінкою, що враховує індекси безпеки окремих сфер економіки (макроекономічна, виробнича, фінансова, інвестиційна, зовнішньоекономічна, науково–технологічна, соціальна, демографічна, енергетична, продовольча), які, в свою чергу, є також багаторівневими. Так, фінансова безпека включає бюджетні, валютні, боргові та інші індекси.
Інтегральний індикатор економічної безпеки України в цілому розраховується за формулою:
де bj – вагові коефіцієнти сфер економіки.
Ваговий коефіцієнт j–ї сфери визначається експертним шляхом серед N–гoчисла експертів як відношення суми балів, що дали всі експерти даній сфері, до загальної суми балів
де Sjn – оцінка j–ї сфери, яку дав n–й експерт;
N– кількість експертів;
М– кількість сфер економіки.
Значення вагових коефіцієнтів bjщо відповідають сучасним тенденціям, наведені в додатку Б.
Динаміка інтегрального показника економічної безпеки України наведена на рис. 9.2.1.
Рис. 9.2.1. Інтегральний індикатор економічної безпеки України