Молекула – це найменша частинка складної речовини, яка зберігає її властивості. Утворення молекул з атомів відбувається за рахунок виникнення хімічних зв’язків між атомами.
За допомогою атомних моделей стало можливим пояснити й передбачити утворення хімічних зв’язків. Саме причиною утворення хімічного зв’язку є взаємодія електронів зовнішніх електронних орбіталей. Ці електрони дістали назву валентних електронів, а орбіталі, на яких перебувають електрони, - валентних орбіталей. Хоча внутрішні електрони не беруть безпосередньої участі в утворенні хімічних зв’язків, вони впливають на міцність і характер хімічного зв’язку. Зв'язок між атомами виникає тому, що енергія двох атомів, зв’язаних між собою хімічним зв’язком, менша, ніж енергія кожного з цих атомів окремо. Отже, при утворенні зв’язку відбувається зниження електронної енергії, порівняно з сумою потенціальної і кінетичної енергій взаємодіючих атомів.
Тепер встановлено існування таких типів хімічного зв’язку: ковалентний, іонний, водневий та металевий, коротка характеристика яких представлена нижче:
Хімічний зв’язок визначає будову молекул, кристалів, а отже і комплекс фізичних і хімічних властивостей речовин і тіл. За природою частинок, що утворюють кристал і за типом зв’язку між ними відрізняють чотири основних типи кристалічних решіток: атомну, іонну, металічну і молекулярну. Взаємозв’язок між типом хімічного зв’язку, типом кристалічної гратки та властивостями сполук представлений нижче у формі таблиці: