Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Багатоаспектний підхід до прийняття управлінськихрішень

У роботах фахівців, що висвітлюють проблеми управління виробництвом намітилося три основних підходи до оцінки управління. Прихильники одного пропонують розглядати управління тільки з позицій об'єкта управління, тобто суспільного виробництва і його підрозділів, прихильники іншого - тільки з позиції суб'єкта управління, тобто держави і його органів управління, і нарешті, прихильники третього - з позицій суспільства в цілому.

Аналіз аргументів, що характеризують переваги та недоліки кожного з підходів, а також практика управління свідчать про те, що найбільш правильним буде висновок про спільне використання усіх трьох підходів, хоча в кожному окремому випадку залежно від змісту проблеми управління одному з підходів може припадати головне місце.

Виробництво та відносини між людьми, що виникають у процесі виробництва, займають провідне місце в житті суспільства. Однак той факт, що роль процесу управління виробництвом стосовно процесів управління іншими видами діяльності людей більш значна, варто розглядати діалектично, тому що на риси й особливості управління виробництвом впливає управління іншими сферами суспільної діяльності. У цьому зв'язку варто розглядати діалектично і тезу про те, що, оскільки економіка становить матеріальну основу життя суспільства, управлінські рішення є основою рішень соціально-політичних, ідеологічних тощо. Оскільки всі ці аспекти суспільних відносин так чи інакше взаємозалежні, економічне управління не може бути представлене в чистому вигляді (навіть теоретично).

Очевидно, у зв'язку з тим, що проблеми управління досліджуються не тільки економістами, але і філософами, юристами, соціологами, психологами та вченими інших галузей науки, існує багато трактувань управління виробництвом. Серед цих трактувань, поряд зі згаданими вище трьома основними підходами, можна виділити ще деякі часткові, серед яких при дослідженні теорії прийняття управлінських рішень особливий інтерес представляє аспектний і функціональний підходи.

В основі аспектного підходу знаходиться концепція, відповідно до якої управління виробництвом має кілька аспектів, виділення яких обумовлене різним характером відносин між людьми, що виникають у процесі виробництва та піддаються цілеспрямованій зміні шляхом здійснення керуючих впливів.

Під аспектами, як правило, розуміють сторони, обумовлені різноманіттям виробничо-господарської діяльності керованого об'єкта, причому вважають, що при прийнятті управлінських рішень необхідно враховувати обов'язково всі аспекти, тому що, якщо прийнятий до уваги тільки один з них, очікуваний результат управлінського рішення може не дати бажаних наслідків, і буде сприяти прояву небажаних змін у діяльності об'єкта.

Деякі автори при виділенні аспектів управління пропонують виходити з типів завдань, які керівник виробництва вирішує у своїй повсякденній практиці. Вони пропонують виділяти такі аспекти управління: технічний, пов'язаний з конструюванням виробів, використанням устаткування, застосуванням різних засобів праці; технологічний, застосовується до проектування, регулювання та удосконалення технологічних процесів; економічний, пов'язаний з регулюванням і удосконаленням економічних відносин всередині підприємства, а також між підприємством і зовнішнім середовищем; організаційний, стосовний до регулювання та удосконалення організаційних відносин; соціальний, пов'язаний з регулюванням і удосконаленням соціальних відносин.

Врахування окремих аспектів, що характеризують важливі сторони діяльності керованого об'єкта: політичну, соціальну, економічному, психологічному сторони управління виробництвом, дозволяє чітко врахувати різні аспектні характеристики управління виробництвом у прийнятих управлінських рішеннях.

Багатоаспектний підхід, при якому управління виробництвом розглядається як процес дозволу об'єднаних загальною метою діяльності керованого об'єкта, але різних за характером і змістом проблем, сприяє конкретизації управлінських впливів, розширенню складу факторів, що враховуються при обгрунтуванні цих впливів, підвищенню ефективності управління. Багатоаспектний підхід використовується при здійсненні всіх етапів процесу управління. В тому числі при підготовці та прийнятті управлінських рішень.

Багатоаспектність управлінського рішення виражається в тому, що, передбачаючи вплив суб'єкта управління на хід і результати діяльності об'єкта, воно, як правило, впливає безпосередньо та побічно на різні відносини політичного, економічного, соціального та іншого характеру, що виникають в процесі виробництва і складають єдиний комплекс, який потребує всебічного аналізу.

Багатосторонність управлінського рішення ускладнює дослідження його особливостей, необхідне для наукового обгрунтування методологічних та організаційних принципів його прийняття. Тому, доцільно розглянути різні аспекти управлінського рішення окремо, враховуючи при цьому, що сутність аспектних характеристик визначається специфічними особливостями, властивими окремим комплексам відносин, вплив на який передбачається рішенням. Крім того, необхідно враховувати, що в діяльності реально існуючих підрозділів суспільного виробництва практично неможливо виділити незалежні від інших і не пов'язані з іншими комплекси відносин, тобто в будь-якому управлінському рішенні знаходять висвітлення не один, а кілька аспектів. Через це розгляд кожного з них без зв'язку з іншими певною мірою умовний і повинен оцінюватися лише як аналітичний прийом.

З урахуванням вищенаведених зауважень до основних аспектів управління виробництвом відносять наступні :

► політичний ;

►економічний;

►соціальний;

►психологічний;

►правовий;

►орган ізац ійний;

При управлінні виробництвом всі аспекти повинні розглядатися взаємозалежно.

Необхідність у комплексному розгляді аспектів управління обумовлюється об'єктивними властивостями суспільного виробництва. Хоча в процесі суспільного виробництва між людьми виникають, насамперед, економічні відносини, вони ніколи не залишаються єдиними.


Читайте також:

  1. III етап. Системний підхід
  2. III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
  3. IV етап. Ситуаційний підхід
  4. IV. Прийняття рішень у полі четвертої інформаційної ситуації
  5. IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
  6. V. Прийняття рішень у полі п’ятої інформаційної ситуації
  7. VI. Прийняття рішень у полі шостої інформаційної ситуації
  8. Аксіологічний підхід до вивчення педагогічних явищ.
  9. Алгоритм прийняття рішення при прийманні сигналів з випадковою початковою фазою
  10. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  11. Аналіз для прийняття рішень стосовно залучення інвестицій
  12. Аналітичні методи та інструменти підтримки прийняття управлінських рішень.




Переглядів: 1801

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Теорія рішень | Економічний аспект

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.