Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Оцінка ризику виробництва

Аналіз рівня беззбитковості дозволяє опосередковано врахувати невизначеність ринкової ситуації і є своєрідним індикатором ризику виробництва.

Для цього рівень беззбитковості необхідно порівняти з обсягом реалізації, тобто визначити межу безпеки MS. Вона показує, на яку величину можна зменшити обсяги реалізації до того, як підприємство почне отримувати збитки.

Межа безпеки визначає можливі кордони маневру підприємства як в ціновій політиці, так і в зменшенні обсягів виробництва і реалізації продукції в несприятливих ринкових умов (зменшення попиту, зростання конкуренції тощо). Графічно формування межі безпеки підприємства зображено на рис. 6.10.


 


Рис. 6.10. Графік межі безпеки

З рисунку 6.10 видно, що чим більша різниця, між планованим (фактичним обсягом) реалізації та рівнем беззбитковості, тим менше підприємство залежить від змін зовнішніх факторів. Отже, зусилля менеджерів мають бути спрямовані на зменшення рівня беззбитковості, або на збільшення обсягу реалізації.

Опосередкована оцінка ризику виробництва здійснюється за формулою:

де Qp - опосередкована оцінка ризику;

Qm - виробнича потужність фірми, в одиницях;

ВЕР - рівень беззбитковості, од.

Разом з тим, як виробнича потужність, так і рівень беззбитковості можуть бути подані у вартісному вимірі.

Аналіз беззбитковості є високоефективним для підготовки й оцінювання різних проектів з точки зору їх можливої прибутковості.

Існує кілька причин, з яких знання точки беззбитковості є корисним:

- точка беззбитковості та період окупності дуже близькі за суттю
вимірники беззбитковості виробництва. Тому аналогічно періоду окупності,
точку беззбитковості відносно просто розрахувати та пояснити;

- менеджери часто концентрують увагу на тому, як зміниться прибуток
підприємства із впровадженням проекту. Проект, витрати якого не
покриваються, негативно впливає на загальний прибуток підприємства;

- проект, який забезпечує тільки беззбитковість, але не приносить бухгалтерського прибутку, є збитковим з точки зору фінансових, або альтернативних, витрат. Це так тому, що підприємство могло б отримати більше прибутку, інвестувавши гроші в інший проект.

Розрахунок точки беззбитковості є лише одним з інструментів, які застосовуються в процесі аналізу проектів. Врешті-решт, більшого значення набувають грошові потоки, ніж бухгалтерський прибуток. Тому, наприклад, якщо обсяг продажу є важливою змінною, необхідно знати більше про залежність грошових потоків від обсягу продажу, а не тільки точку беззбитковості. Для цього проілюструємо залежності між операційними грошовими потоками та обсягом продажу. Для спрощення аналізу –не враховується вплив податків на розрахунки.

Припустимо, корпорація "Авокадо", яка виробляє човни, розглядає проект випуску нової моделі човна класу "ТМ-10". Ціна продажу дорівнюватиме 40000 грн. за одиницю. Змінні витрати становитимуть близько половини ціни, або 20000 грн. на одиницю, постійні витрати -500000 грн. на рік. Сума інвестицій, необхідна для впровадження проекту, сягає 3500000 грн. протягом п'яти років терміну служби обладнання ця сума буде повністю амортизована за методом лінійної амортизації. Ліквідаційна вартість дорівнює нулю, і змін у величині необхідних оборотних коштів не передбачається. Необхідна ставка доходності за цим проектом - 20%.

На основі ринкових досліджень та минулого досвіду "Авокадо" прогнозує продаж 425 човнів за п'ять років, або 85 човнів на рік. Не зважаючи на податки, чи повинен цей проект бути схвалений ?

Без урахування податків, операційні грошові потоки за проектом становитимуть:

Операційний грошовий потік = чистий прибуток + амортизація - податки = = 85 (40000-20000) -500000 = 1200000 грн. за рік.

Оскільки значення фактора теперішньої вартості ануїтету при ставці 20% дорівнює 2,9906, то норма прибутковості = -3500000 + 1200000 х 2,9906 = 88720 грн. Отже, за відсутності додаткової інформації проект має бути схвалено.

Для більш уважного розгляду цього проекту необхідно з'ясувати кілька питань. Одне з них : скільки човнів має продати "Авокадо" для покриття бухгалтерських витрат? Якщо компанія досягне беззбитковості виробництва, якими будуть грошові потоки від проекту? Якою буде доходність інвестицій у цьому випадку?

До вирахування постійних витрат та амортизації "Авокадо" отримує 40000 - 20000 = 20000 грн. від кожного проданого човна (виручка - змінні витрати ). Амортизація становить 35000000 / 5 = 700000 грн. на рік; постійні витрати разом з амортизацією - 1,2 млн. грн., тобто компанії необхідно продавати 1,2 млн. грн./20000 грн. = 60 човнів на рік для досягнення беззбитковості виробництва. Це на 25 човнів менше ніж прогнозований обсяг збуту. Якщо, припустимо, підприємство впевнене у своїх прогнозах з точністю до 15 човнів, то прибуток від інвестицій не буде нижчим від точки беззбитковості.

Для розрахунку грошових потоків компанії в цьому випадку потрібно пам'ятати, що при рівні продажу 60 одиниць чистий прибуток дорівнюватиме нулю. Із зазначеного вище, операційні грошові потоки за проектом дорівнюють чистому прибутку плюс амортизація; тобто в точці беззбитковості грошові потоки практично дорівнюють амортизації, або 700000 грн. у нашому прикладі.

Треба відзначити як негативний фактор те, що проект, з яким виручка тільки покриває витрати, має норму прибутковості з від'ємним знаком і нульову внутрішню ставку дохідності. Для проекту по виробництву човнів попередній прогноз, щодо покриття витрат за проектом, може задовольняти до тих пір, доки обмежений "ризик програшу" (потенційних збитків). Для того, щоб дізнатися, чи є проект прибутковим, необхідно провести наступні розрахунки.

Для проекту компанії "Авокадо" загальна залежність (у тис. грн.) між операційними грошовими потоками (OCF) та обсягом продажу є такою:

OCF =(P-v)xQ-FC=(40-20)xQ-S0O = -500 + 20 х Q

Це рівняння означає, що залежність між операційними грошовими потоками і обсягом продажу виражається прямою лінією з тангенсом кута нахилу 20 градусів і перетином з віссю Y в точці, яка відповідає значенню 5000 грн. Підставивши довільні значення у формулу, отримаємо такі результати:

 

Обсяг продажу Операційний грошовий потік, грн.
-500
-200

Графічне зображення даної залежності представлено на рис. 6.11, де можна побачити різні точки беззбитковості.

Рис. 6.11. Операційні грошові потоки та обсяг продажу

За даними рис. 6.11 надходження від проекту в точці беззбитковості тільки покривають постійні витрати за цим проектом. У такій ситуації проект не приносить віддачі, тобто сума збитків дорівнює сумі початкових інвестицій.

Фінансова точка беззбитковості цікавить фінансового менеджера. Вона враховує величину постійних витрат і щорічні ануїтетні платежі, що дають змогу повернути суму інвестицій у майбутньому. Розрахунки дозволяють визначити, яким має бути операційний грошовий потік, щоб норма прибутковості = 0. Припустимо "Авокадо" очікує 20 % прибутковості на свої 3500 тис. грн. інвестицій. Скільки човнів необхідно продати для досягнення точки беззбитковості?

Тривалість життєвого циклу проекту становить 5 років. Проект має нульову норму прибутковості, якщо теперішня вартість операційних грошових потоків дорівнює 3500 тис. грн. інвестицій. Оскільки грошовий потік щорічно один і той самий, рівняння може бути розв'язане, якщо представити невідому величину як простий ануїтет. Фактор теперішньої вартості ануїтету за п'ять років при ставці дисконту 20% становить 2,9906, і OCF визначається: 3500 / 2,9906 = 1170.

"Авокадо" потребує операційний грошовий потік 1170 грн. кожний для досягнення точки беззбитковості. Тепер можна підставити отриману величину OCF у рівняння для визначення обсягу продажу: G = (500+1170)/20 = 84.

Таким чином, компанія має продавати по 84 човни щороку. Як показано на рисункуб.11, фінансова точка беззбитковості відносно вище бухгалтерської точки беззбитковості. Так трапляється дуже часто. Крім того, розглянутий проект має суттєвий ступінь передбачуваного ризику. Фірма планує виробити 85 човнів на рік, але 84 човни необхідно виробляти для забезпечення необхідної прибутковості проекту. Загалом, майже немає сумніву, що обсяг продажу за проектом буде нижчим від бухгалтерської точки беззбитковості. Але норма прибутковості за проектом може бути величиною негативною.

Отже, для прийняття оптимальних управлінських рішень необхідно визначити різні рівні беззбитковості, не обмежуватися тільки бухгалтерською точкою беззбитковості.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Забродський B.C. Аналіз беззбитковості виробництва // Бізнес-інформ. -
1998. - № 8. - С. 52-56.

2. Івахненко В.М. Курс економічного аналізу: Навч. посібник. - К.: Знання-
Прес, 2000. - 207 с.

3. Іванова Н.Ю. Аналіз беззбитковості виробництва: теорія і практика.
Навчальний посібник - К.: Лібра, 2002. - 72 с.

4. Іванова Н.Ю. Практичні аспекти аналізу беззбитковості виробництва //
Економіка, фінанси, право. - 1998. - № 11. - С. 9-11.

5. Ковальов А.1., Привалов В.П. Аналіз фінансового стану підприємства.
Видання 2-ге, перероблене і доповнене. - М.: Центр економіки і маркетингу,
1997. - 192 с.

Попович П.Я. Економічний аналіз діяльності суб'єктів господарювання. Підручник: - Тернопіль :Економічна думка, 2001. - 454 с.

 

 


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  3. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  4. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  5. Автоматизація виробництва
  6. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  7. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  8. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  9. Аналiз ризику методами iмiтацiйного моделювання
  10. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ
  11. Аналіз виявлених проблем і їхня оцінка
  12. Аналіз втрат від маркетингового ризику




Переглядів: 698

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Планування прибутку | Модель аналізу вигод і витрат

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.