Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА 7. МОРФОЛОГІЯ КВІТКИ

Комп’ютерний верстка – О.С.Гіщук

Комп’ютерний набір –О.С.Гіщук

Науковий редактор – О.І. Господінова

Конспект лекцій

Бухгалтерський облік

Підписано до друку

Формат 60х84/16. папір офсетний №1.

Гарнітура Тип Таймс. Друк офсетний

Умовн. друк. арк.______. Обл.-вид. арк._____

Умовн. фарб.-відб. ________.Наклад прим.

Замовл. №____

Віддруковано____________________________

58000, м. Чернівці, вул. _______________, тел.

 


 

Матеріали та обладнання: свіжі або фіксовані квітки вишні, калюжниці, тюльпану і ломоносу, рутвиці, буряка, жовтецю, грецького го­ріха, лаватери, картоплі, білої акації, шавлії, соняшника, козельців, капусти, гіркуші, моркви та інших рослин, а також мікроскопи типу МВС, препарувальні голки, пінцети, муляжі квіток, таблиці, ме­тодичні посібники, слайди, кадропроетор.

Короткий зміст теми

Найбільш характерною особливістю покритонасінних рослин (Magnoliphyta або Angiospermae) є квітка (flos) і її похідні - плід, насіння. Квітка це - глибоко видозмінений вко­рочений спороносний пагін, мегаспорофіли якого перетворились у плодолистики (карпели) і утворюють одну або декілька маточок, а мікро­спорофіли це - тичинки. Пагонове походження квітки частково підтверджується наявністю так званої проліфікації (проростання) квітки або плоду (рис.23), яка інколи виникає у деяких рослин.

  Рис. 23. Проліфікація – (проростання) квітколожа та перетворення його в новий пагін у троянди - Rosa (А) і суниці - Fragaria (Б).   Квітка еволюціонує у напрямку більш спеціалізованого переносу пилку і тому її структуру треба вивчати з погляду екології запилення, як функціональну систему. Головні функції квітки такі: 1 - утворення мікро- і макроспор; 2 - формування гаметофітів і гамет; 3 - запилення; 4 – “подвійне” запліднення; 5 – утворення плодів із насінням. 7.1. Основні закономірності будови квітки 3 урахуванням симетрії виділяють: а - актиноморфні, або правильні квітки (*),через які можна провести дві і більше площин симет­рії; б – неправиль-

ні (зигоморфні - ↑,∙│∙) через які можна провести лише одну площину симетрії; в - асиметричні (·|:), через які не мо­жна провести ні однієї площини симетрії. Роздивитись і замалювати: а - актиноморфні квітки вишні (Cerasus), тюльпану (Tulipa); б - зигоморфні квітки гороху (Pisum), шавлії (Salvia); в – асиметричні канни (Canna), гіркокаштану (Aesculus).

 

7.2. Характер розміщення частин квітки на квітколожі

У розміщенні частин квітки простежується така ж закономірність, що і в листкрозміщенні. Ця важлива діагностична ознака використовується при вивчені рослин для їх систематики.

Роздивитись і замалювати: а - ациклічні квітки горицвіту (Adonis), купальниці (Trollius), у яких усі частини розміщенні по спіралі; б - геміциклічні квітки магнолії (Magnolia), жовтецю (Ranunculus), у яких оцвітина розміщена колами, а тичинки і маточки по спіралі; в - циклічні квітки тюльпану (Tulipa), картоплі (Solanum tuberosum) з круговим розміщенням усіх частин.

  Рис. 24 . Узагальнена схема будови квітки: 1 - маточка: зв – зав’язь; ст - стовпчик; пч - приймочка; св –насінний зачаток; п - плацента; 2 -тичинка: пк – пиляк; тн –тичинкова нитка; в – в’язальце; мс – мікроспори; пз – пилкове зерно; стм – стамінодій; 3 - ві­ночок: пл – пластинка пелюстки, н – нігтик; пр – привіночок; 4 –чашолистки чашечки; 5 – листоч­ки підчашшя; б - квітколове; 7 – квітконіжка; е - епіподій; м – мезоподій; г - гіпоподій; 8 – при-квітник; 9 – приквітнички; 10 – не-ктарник.   7.3. Частини квітки Стеблова частина квітки - квітколоже (Tor) - несе на собі такі її частини. У формулі квітки воно позначається значком “ — “; стебельце, на якому прикріплена квітка - квітконіжка квітки. У сидячої квітки вона відсутня; вище, на квітколожі в акропетальному порядку (від основи до верхівки) із первинних горбиків квіткової бруньки формуються частини квітки, що утворюють чашечку (Каlух або Саlух) у формулі квітки - символ “К” або “Са”; пелюстки, які утворюють віночок (Согоllа) - у формулі “С” або “Со”; тичинки - андроцей (Аndroeceum)- у формулі “А”; плодолистики, що утворюють гінецей (Gynoeceum) - у формулі квітки “G”. Роздивитись і замалювати: квіти перстачу (Роtentilla), капусти (Вгаssіса), шавлії (Salvia), a також узагальнену схему квітки (рис. 20). Написати формули вищезазначених квіток.

7.4. Квітколоже (tor) і його будова

Роздивитись і замалювати: квітколоже різної форми: а - конічне у квітки магнолії (Magnolia); б - видовжене в мишачого хвоста (Myosurus); в - опукле у квітки жовтецю (Ranunculus); г – плоске в тюльпану (Tulipa); д -увігнуте у вишні (Cerasus); є – глекоподібне в шипшини (Rosa).


Читайте також:

  1. ГРАМАТИКА. МОРФОЛОГІЯ.
  2. Квітки — Flores
  3. Мітохондрії. Загальна морфологія мітохондрій
  4. Морфологія лісового масиву
  5. Морфологія мінеральних агрегатів
  6. Морфологія мінеральних індивідів
  7. Морфологія та типологія культури
  8. Морфологія як граматичне вчення про систему форм слова та засоби їх вираження.
  9. ПАТОМОРФОЛОГІЯ.
  10. Тема: Українська морфологія. Застосування і роль морфологічних засобів у ділових документах.




Переглядів: 1375

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Оцвітина подвійна

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.