Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Лекція 9

Тема: „Перенесення радіонуклідів у водному середовищі. та ступінь радіаційної небезпеки.”

План

1. Радіоактивність води.

2. Способи очищення води.

3. Радіаційний контроль.

4. Вимоги норм радіаційної безпеки.

 

Радіоактивність води

Вода відіграє надзвичайно важливу роль у життєдіяльності всіх живих організмів, тому що переносить мінеральні речо­вини, у тому числі РН. Унаслідок цього якість природних вод - один з основних чинників нормальної життєдіяльності людини. Рівень вмісту РН і хімічна сполука природних вод визначається кліматичними умовами і геологічною будовою місцевості. Природна радіоактивність вод визначається при­сутністю таких природних РН: 40К, 234, 235, 238U, 224, 226, 228Ra, 232Th, 220, 222Rn, 210Po, 210Pt.

Концентрація урану, торію і радію особливо велика в підземних водах.

Радіоактивність річкової водизумовлена в основному калієм, вміст якого залежить як від хімічної спо­луки порід, що омиваються цими водами, так і від ряду кліматичних чинників.

У південних річках з високим рівнем мінералізації вміст урану в середньому складає 5 • 10-5г • л-1, тоді як у північних річках з відносно низькою мінералізацією концентра­ція урану знаходиться у межах від 2 • 10-8 до 2 • 10-7г • л-1, тобто у 250-2500 разів менше.

Радіоактивність озерних вод тісно пов'язана з хімічним складом води їхніх приток і підземних вод.

Концентрація РН у дощовій воді невисока, виняток становлять 3Н і 7Ве, концентрація яких може досягати десятків пікокюрі на літр.

Природна радіоактивність річкової води в середньому складає 5 • 10-11 Кі • л-1 (1,85 Бк • л-1).

Згідно ДР'97 допустимий рівень вмісту РН 90Sr і I37Cs в питній воді складає 2 Бк • л-1.

Середній вміст солей у водах Світового океану відповідає близько 35 г • л-1. Вміст калію в мінеральній складовій морсь­кої води складає 1 г • л-1. Крім 40К, у морській воді міститься велика кількість інших РН, вплив яких на сумарну активність морської воді досить різний.

Способи очищення води

Більша частина РР, що знаходяться у воді, у вигляді твердих радіоактивних частинок міцно утримуються на частинках ґрунту або пилу і не розчиняються, решта РН у вигляді ані­онів і катіонів переходить у розчин.

Технологічну схему очищення води можна показати як сукупність різних способів (рис. 9.1).

Очищення води і повітря може бути здійснено шляхом се­диментації або осідання. На основі принципу седиментації відбу­вається очищення рідких середовищ (води) від радіоактивного забруднення у випадку, коли РН знаходяться у вигляді нероз­чинних частинок. Очищення води седиментацією - тривалий процес (до кількох діб). Для його прискорення у воду додають різні реагенти, які сприяють процесу коагулювання.

Коагулювання - це розчинення у воді спеціальних речо­вин - коагуляторів, які в результаті гідролізу утворюють розсипчастий пластівчастий відстій. У ролі коагуляторів застосо­вують солі алюмінію A12(SO4)3 або солі заліза FeSO4, коагулян­ти у всьому об'ємі води утворюють пластівці, які при осад­женні на дні відстійника захоплюють радіоактивні частинки. Після відстоювання заражена вода освітлюється і значною мірою дезактивується. Спосіб очищення води коагулюванням може застосовуватися як операція, що передує фільтруванню. Фільтрацією називають очищення рідкого або газового середовища шляхом осадження домішок на поверхні фільтра.

Рис. 9.1. Способи очищення води

Як фільтр може бути використаний кварцовий пісок, дробле­ний антрацит, різні сорбенти та іоніти.

Сорбенти застосовуються для добування РН з водних і газових середовищ (реакція поглинання). У ролі сорбентів звичайно використовуються пористі порошки на основі міне­ральних речовин і вугільних матеріалів. До числа мінераль­них відносяться глинясті сорбенти (бетоніти, каолін, цеоліт).

Сорбенти, дія яких ґрунтується на іонному обміні, назива­ються іонітами. Іоніти здатні поглинати з розчину позитивні або негативні іони РН в обмін на еквівалентну кількість іонів одного і того ж знаку (реакція заміщення), у результаті РН, що містяться у воді, утворюють нерозчинні сполуки з іоніта­ми і тим самим звільняють від них заражену воду. У ролі іонітів використовуються іонітообмінні смоли, сульфовуглі, целюлоза.

Випарювання (перегонка) - це випар води, концентруван­ня радіоактивних продуктів до утворення твердої маси. У результаті отримуємо чисту воду і концентрований відстій радіоактивних забруднень, який потім видаляється в процесі дезактивації ємності. Випарювання забезпечує високе очи­щення води (99,9%), однак цей спосіб потребує часу.

Фільтрація за допомогою сорбентів і випарюван­ня дозволяє позбутися як радіоактивних частинок, особливо ви­сокодисперсних, так і розчинних РН. За допомогою іонітових фільтрів і мембранної технології видаляються розчинні РН.

Радіаційний контроль - це контроль за дотриманням норм радіаційної безпеки і основних санітарних правил, одержан­ня інформації про рівень опромінення людей, ступінь забруд­нення продуктів харчування, а також про стан радіаційної обстановки на підприємствах і в навколишньому середовищі.

Радіаційний контроль здійснюють на всіх підприємствах, які використовують джерела іонізуючого випромінювання.

Найбільших обсягів і значення набуває радіаційний кон­троль навколишнього середовища при випаданні радіоактив­них продуктів ядерного поділу (наприклад, при аваріях на радіаційно небезпечних об'єктах).

У цьому випадку здійснюється експресний радіометрич­ний контроль, на основі якого складається карта радіаційної обстановки на обстежуваній території і виявляються забруд­нені зони, які потребують особливо ретельного повсякденно­го контролю.

Для оцінки радіаційної обстановки потрібні прилади, які могли б реєструвати величину випромінюваних PP.

Вимоги норм радіаційної безпеки

Перші безпечні межі опромінення людей були визначені на початку XX ст. Оскільки в цей час променевих уражень заз­навала головним чином шкіра, то було запропоновано прий­няти за безпечну десяту частину дози, яка викликала ерите­му (почервоніння) шкіри за 30 діб.

У 1934 році Міжнародна комісія з радіаційного захисту (МКРЗ) установила толерантну (таку, що не завдає шкоди організму) дозу - 0,2 Р на добу. У 1936 році ця доза була зменшена - 0,1 Р за добу.

У міру накопичення даних про віддалені наслідки впливів на людину термін толерантної дози був замінений виразом „гранично-допустима доза” (ГДД), а її величина встановлена в розмірі 0,05 Р за добу або 18 Р на рік.

У1958 році МКРЗ прийняла гіпотезу безпорогової лінійної залежності „доза-ефект”, за якою будь-які незначні дози опро­мінення можуть викликати небажані генетичні наслідки, причому ймовірність таких наслідків прямо пропорційна дозі. Для фахівців, що мають справу з IB, доза визначена 50 мЗв на рік.

Нині серед учених немає єдиної думки з питання про біо­логічні наслідки малих доз опромінення.

Деякі вчені вважають, що залежність „доза—ефект” має лінійний характер (гіпотеза безпорогової залежності). Інші вважають, що шкідливі ефекти опромінення проявляються, починаючи з певного порогу. Треті вважають, що малі дози опромінення корисні.

Слід зазначити, що немає безперечних доказів на користь будь-якої точки зору. Тим більше що вплив малих доз опро­мінення практично ще досконало не вивчено. У цьому ви­падку доцільно розглядати більш раціональну гіпотезу про лінійну залежність „доза-ефект” і для людей, що безпосеред­ньо працюють з IB, дозу опромінення за рік прийняти рівну 20 мЗв, а для іншого населення - 1 мЗв • рік-1.

„Норми радіаційної безпеки України - НРБУ-97” введені в дію з 1 січня 1998 р.

НРБУ розроблені відповідно до основних положень Кон­ституції та Законів України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про використан­ня ядерної енергії та радіаційну безпеку», «Про поводження з радіоактивними відходами». У цих документах з урахуван­ням вітчизняного досвіду використовуються основні рекомен­дації МКРЗ у сфері нормування.

При встановленні норм було взято за основу такий прин­цип: забезпечити захист від IB окремих людей, їх потомство і людство в цілому, а також створити відповідні умови для не­обхідної практичної діяльності людей, протягом якої вони можуть зазнавати впливу IB.

Дозові межі, встановлені НРБУ, не враховують:

- дозу, яку одержують при медичному обстеженні або ліку­ванні;

- дозу опромінення від природних джерел випромінювання;

- дозу, що пов'язана з аварійним опроміненням населення;

- дозу опромінення від техногенно-підсилених джерел при­родного походження.

В НРБУ проведена чітка різниця між дозовими межами для різних категорій населення, яке зазнає опромінення:

категорія А - персонал, безпосередньо працюючий з IB;

категорія Б - обмежена частина населення (люди, які безпосередньо не працюють з IB, але за умовами проживання

або розміщення робочих місць можуть зазнавати опро­мінення;

категорія В - населення.

Визначено три групи органів тіла людини, опромінення яких викликає різні наслідки:

1 - все тіло, червоний кістковий мозок, гонади;

2 - м'язи, щитовидна залоза, жирова тканина, внутрішні

органи;

3 - кісткова тканина, шкіряний покрив, кисті, передпліччя,

щиколотки і стопи.

В Україні згідно з нормами радіаційної безпеки НРБУ-97 установлені такі межі доз опромінення (табл. 9.1).

Таблиця 9.1.

Дозові межі опромінення, мЗв-рік-1

  Категорії опромінюваних осіб
    А1-2 Б1 В1
Межа ефективної дози Межі еквівалентної дози зовнішнього опромінення: - для кришталика ока; - для шкіри; - для кистей і стоп            
Примітка      

1Розподіл дози опромінення протягом календарного року не регламентується.

2 Для жінок дітородного віку (до 45 років) і для вагітних жінок діють такі обмеження:

- до вступу спеціальних нормативів для вагітних жінок на виробництві (категорії А, Б) установлені допустимі рівні у 20 разів нижчі, ніж для відпо­відних рівнів категорії А;

- для жінок дітородного віку, які віднесені до категорії А, вводиться додат­кове обмеження опромінення: середня еквівалентна доза зовнішнього ло­кального опромінення (зародка і плоду) за кожні два місяці не повинна перевищувати 1 мЗв. При цьому за весь період вагітності ця доза не повинна перевищувати 2 мЗв, а межа річного надходження для вагітних установ­люється на рівні 1/20 допустимого надходження для категорії А;

3 У середньому за кожні послідовні 5 років, але не більше 50 мЗв за окре­мий рік.

 

Отже, для персоналу ефективна доза за період трудової діяльності (50 років) складає 50 х 20 = 1000 мЗв (1 Зв), а ефек­тивна доза впродовж життя для населення (70 років) становить 70 мЗв. Цей рівень відповідає концепції безпечного про­живання.

Співвідношення доз опромінення з небезпечними і допу­стимими рівнями опромінення людини

100 мЗв - допустиме разове аварійне опромінення насе­лення категорії Б;

250 мЗв - допустиме разове аварійне опромінення персо­налу (кат. А), при цьому відсутні явні ефекти ураження;

750 мЗв - величина одноразової дози, за якої не виникає серйозних відхилень у стані здоров'я, це нижчий рівень роз­витку легкого ступеня променевої хвороби. Ця доза визнана МКРЗ і національними комісіями радіаційної безпеки і є тим порогом, вище якого виникають не стохастичні ефекти опро­мінення;

4,5 Зв - величина середньої смертельної дози (50/о ви­живання, тобто гине 50% опромінених);

6 Зв - мінімальна абсолютно смертельна доза, характеризує граничні можливості захисних механізмів організму;

10 Зв – 100-процентна летальність серед опромінених.

 



Читайте також:

  1. Вид заняття: лекція
  2. Вид заняття: лекція
  3. Вид заняття: лекція
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вступна лекція
  7. Вступна лекція 1. Методологічні аспекти технічного регулювання у
  8. Клітинна селекція рослин.
  9. Колекція фонограм з голосами осіб, які анонімно повідомляли про загрозу вибуху
  10. ЛЕКЦІЯ (4): Мануфактурний період світової економіки
  11. Лекція - Геополітика держави на міжнародній арені
  12. Лекція 02.04.2013




Переглядів: 617

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 8 | Контрольні питання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.