Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Системи автоматизації фінансового аналізу

Системи автоматизації фінансового аналізу дозволяють проводити аналіз і оцінку окремих показників фінансового стану об’єкта і визначати тенденції їх змін, здійснювати статичне і динамічне порівняння показників. В багатьох програмах економічний аналіз може відбуватися за різними методиками, в тому числі і згідно з міжнародними стандартами. Часто надається можливість розраховувати додаткові показники за алгоритмами користувача. При проведенні аналізу можуть враховуватися різні фактори економічного й неекономічного характеру. Остаточна інформація може бути надана у вигляді різного роду таблиць та графіків.

Основою фінансового аналізу є показники, які так чи інакше виводяться з даних стандартної бухгалтерської і статичної звітності, а також інших відкритих джерел інформації. Більшість програм цього типу в якості вихідної інформації використовують форми зовнішньої звітності.

Системи автоматизації фінансового аналізу є або ж автономними програмами, або ж можуть бути інтегровані до складу програмних засобів обробки облікової інформації. Автономні програми вимагають ручного введення вихідної інформації чи її автоматичного завантаження із зовнішніх джерел. Зазвичай такі системи мають стандартні настройки, які дозволяють імпортувати дані із найбільш розповсюджених бухгалтерських програм. Системи автоматизації фінансового аналізу, що інтегровані до складу програмних засобів обробки облікової інформації, як правило, достатньо жорстко прив’язані до форматів даних програм того ж виробника, але частина з них дозволяє завантажувати дані і з зовнішніх джерел. На сьогодні засоби фінансового аналізу інтегровані в чимало систем автоматизації бухгалтерського обліку та комплексної автоматизації управління. Наприклад, засоби фінансового аналізу інтегровані в розробки фірм “Галактика”, “Інфософт”, “Інтелект-Сервіс”, “Атлант-Інформ” і т.д.

Розглянемо основні можливості систем автоматизації фінансового аналізу на прикладі деяких розробок.

Програма “ІНЕК-АФСП” фірми “Інек” призначена для аналізу фінансового стану підприємств та організацій будь-яких видів діяльності на основі даних зовнішньої фінансової звітності (баланс, звіт про прибутки та збитки) та моніторингу господарюючих суб’єктів міст, областей, республік.

Система дозволяє виконати розрахунок до 100 показників, що характеризують структуру та джерела формування майна підприємства, ліквідність, фінансову стійкість, рентабельність капіталу та діяльності підприємства. При розрахунку показників і коефіцієнтів програма керується вимогами чинного законодавства.

Поряд з розрахунком загальноприйнятих показників, програма дозволяє розрахувати показник комплексної оцінки фінансового стану підприємства, що дає можливість не тільки прослідкувати над змінами у фінансовому стані підприємства в динаміці, а й визначити його рейтинг по відношенню до інших підприємств та організацій. Може бути створений банк даних по необмеженій кількості підприємств і проведено ранжирування підприємств за обраними показниками (наприклад, за кредитоспроможністю).

Результати аналізу можуть бути автоматично перераховані в будь-яку валюту.

Програма дає можливість отримати пробні текстові описи результатів аналізу. Автоматично може бути складено два види резюме. Коротке резюме (2-3 сторінки) складається з тексту і графіків та часто використовується для надання інформації про підприємство керівникам підприємства, міста, спеціалістам міністерств і відомств. Поряд з ним може бути автоматично складений подібний (15-16 сторінок таблиць і тексту) висновок з фінансового стану підприємства.

Дана програма є автономною системою автоматизації фінансового аналізу. Існують різні варіанти її постановки; стандартна версія і версія для користувачів бухгалтерських програм конкретних виробників. Наприклад, спеціально розроблена версія для користувачів програмних продуктів фірми “1С”, яка в автоматичному режимі приймає дані бухгалтерського обліку із різних версій “1С: Бухгалтерії”.

Система “ФінЕксперт” фірми “Росекспертиза” дозволяє провести аналіз майнового стану підприємства, структури активів і пасивів, фінансової стійкості, ліквідності, ділової активності та оборотності засобів, рентабельності капіталу і продаж.

Програма працює в декількох режимах: перевірка звітності, експрес-аналіз, повний аналіз, аналіз рентабельності і економічного росту, зрівняння і ранжування підприємств по комплексним фінансовим показникам, моделювання і прогнозування фінансового стану підприємства.

Система спроектована як додаток до Excel і використовує в повному об`ємі всі його можливості.

Модуль “Фінансовий аналіз” системи “Галактика” корпорації “Галактика”. Основне призначення модуля полягає в побудові системи звітів, включаючи показники необхідні для проведення економічного аналізу будь-якої степені складності і деталізації. В якості бази аналізу може бути використана будь-яка скільки-небудь формалізована вихідна інформація. Цікавою особливістю програми являється те, що зарання можуть бути задані правила трансформації одних показників в інші. Це дозволяє, в якості базової інформації використовувати бухгалтерську звітність, складену в відповідності зрізними обліковими стандартами. Користувач може застосовувати і різноманітні механізми індексації показників звітності для їх доведення до співставного виду.

Аналіз може проводитись не тільки по підприємству в цілому , але й по його окремими філіалам, підрозділам або їх вибраній сукупності. Для цього при підготовці модуля до роботи задається структура підприємства, ієрархія його філіалів і підрозділів. В якості структурних компонент можна використовувати і центри відповідальності.

Порядок розрахунку вихідних показників являється повністю налагодженим, що дозволяє до одних і тих же вихідних даних застосовувати декілька різних методик аналізу. Гнучко налагодженим являється і порядок складання звітності за результатами аналізу. Аналітик може запропонувати вихідну інформацію в потрібній йому сукупності звітів, що включають набір показників, які його цікавлять.

Основною інформаційною базою модуля “Фінансовий аналіз” являються дані зовнішньої звітності підприємств. Однак крім цього, для аналізу може застосовуватись і будь-яка інша інформація. В загальному випадку користувач може визначати довільний склад внутрішніх форм, які приймають вихідні дані.

Введення даних може здійснюватись вручну або автоматизовано з вже підготовлених джерел. Такими джерелами можуть бути будь-які звіти, що підготовлені модулями контурів бухгалтерського і оперативного контурів системи “Галактика”, файли в форматі MS Excel, а також сформовані за певними правилами текстові файли, що дозволяють приймати дані із програм інших виробників. Існує можливість автоматичного прийому даних від закладів банківської системи, товарних, фондових і валютних бірж і т. д. через Інтернет.

Так як програма може застосовуватись для різних видів аналізу, в загальному випадку потрібних різноманітних інформаційних джерел, то можуть бути сформовані декілька незалежних описів комплектів документів, які вміщують вихідну інформацію. Порядок завантаження комплектів визначається так називаними шаблонами. Шаблон визначає склад інформації, вихідної для конкретного виду аналізу, і являється формалізованим описом складу документів і показників, що входять в них. Налагодження шаблона виконується один раз, і потім він може багаторазово використовуватись при завантажені вихідних даних. По одному і тому ж шаблону можуть вводитись дані різних філіалів підприємства, за різні періоди часу.

Для кожного шаблону можна представити у вигляді правил контролю несуперечності показників вхідних документів, а також визначити повідомлення, які будуть видаватись при виявлені конкретних невідповідностей. Необхідність контролю викликана тим, що документи для аналізу надходять не одночасно, з помилками, дані одних звітів суперечать даним інших і т. д. При завантаженні документа в комплект його показники автоматично контролюються на відповідності заданим правилам і, якщо знайдені помилки, видається відповідна діагностика. Після внесення виправлень контроль може бути проведений повторно.

При завантажені вихідні документи автоматично групуються по періодам, структурним одиницям корпорації і іншим параметрам. Потім програма може виконати необхідну трансформацію вихідних даних. Наприклад, може потребуватись проведення форм звітності за єдиним стандартом. Потреба в цьому виникає у транснаціональних корпорацій, коли їх філіали складають звітність по різним національним стандартам. Правила перерахунку показників задаються користувачем один раз, а потім застосовуються автоматично при завантажені даних. Крім перетворення стандартів, програма дозволяє виключати внутрішньо- і міжфіліальні обороти, а також різним чином індексувати дані для виключення інфляційних тенденцій по потребі користувача в залежності від цілей аналізу і складу вихідної інформації.

На основі вихідних даних, які визначені комплектами вхідних документів, програма “Фінансовий аналіз” розраховує застосовані конкретною методикою показники і на їх основі формує необхідну звітність. Програма не прив’язана жорстко до якої-небудь конкретної методики фінансового аналізу. В ній найбільш відомі методики визначаючим чином формалізовані і відкриті для змін користувачем. При бажанні можна зовсім створити і застосовувати власну методику, попередньо описавши її засобами системи. Для цього потрібно скласти перелік підсумкових показників і ввести в базу даних системи формули, по яким вони розраховуються на основі раніш встановленого складу вихідних показників. Задавати такі формули не важче, ніж при використанні Excel. В загальному випадку, можна одночасно проводити аналіз по декільком методикам з тим, щоб потім зрівняти отримані результати.

Можливо заздалегідь заданий формалізований опис правил інтерпретації тих чи інших показників. В простішому випадку для цього достатньо вказати діапазони змін конкретного показника і дати словесний опис – легенду – того, що саме означає попадання його значення в певний діапазон. На основі цієї інформації, аналізуючи розраховані показники , програма може автоматично видавати користувачу відповідні повідомлення. Цей механізм рекомендується використовувати при проведенні експрес-аналізу, коли в першому приближенні можна задовольнитись переліком відносно простих правил інтерпретації найважливіших індикаторів фінансового стану.

Розраховані програмою показники можуть бути зведені в різні звіти. Склад звітів і перелік включених в них показників не фіксований твердо і може настроюватись користувачем. В частковості, можливе налагодження, яке дозволяє включити в звіт не тільки показники і коефіцієнти, але і їх розшифровки, запропоновані методикою.

Структура звітів визначається так названими шаблонами. Шаблон може використовуватись для отримання конкретних екземплярів звітів по підприємству в цілому, по окремо взятими центрам відповідальності або по групам за будь-які періоди, по яким є необхідна для виконання розрахунку показників інформації. Після формування звітів можна переглянути на екрані, роздрукувати, розвантажити у вигляді таблиці MS Exсel або текстового файлу.

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. Автокореляційна характеристика системи
  10. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 1516

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Засоби автоматизації внутрішнього аналізу господарської діяльності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.