Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Суб’єкти та об’єкти грошового обороту

Отже , сукупний грошовий оборот не є механічною сумою оборотів грошей у межах індивідуальних капіталів , а являє собою самостійне економічне явище. Це – одне з найбільш широких абстрактних і узагальнених явищ економічного життя суспільства.

Сукупний грошовий оборот і оборот індивідуального капіталу істотно різняться також механізмами формування грошової маси, необхідній для їх обслуговування.

Грошові кошти , необхідні для обслуговування кругообороту індивідуального капіталу , власник останнього у більшості своєї має, тобто це його кошти. Якщо їх бракує , то додаткові кошти мобілізуються власником на фінансовому ринку. Фінансовий ( грошовий ) ринок виконує важливу роль у кругообороті індивідуального капіталу . З нього починається оборот грошей , що обслуговує рух індивідуального капіталу , на ньому й завершується кожний окремий цикл кругообороту цього капіталу. Частина грошового доходу кожного економічного суб’єкта спрямовується на погашення боргів і повертається на грошовий ринок . Інша частина . що становить тимчасово вільні кошти. надходить на грошовий ринок як ресурс для кредитування інших суб’єктів.

Сукупний грошовий оборот здійснюється здебільшого теж за рахунок наявної в обороті маси , тобто тих грошей. , які є в розпорядженні окремих суб’єктів. Грошовий ринок перетворюється у внутрішній елемент цього обороту і забезпечує перерозподіл наявної грошової маси з метою прискорення її обігу і найповнішого забезпечення потреб обороту в грошах у межах наявної їх маси. Завдяки грошовому ринку , значно посилюється еластичність грошового обороту , зростає здатність даної маси грошей обслужити , зростаючи обсяги реалізації валового національного продукту. Коли ж виникає потреба в поповненні обороту додатковою масою грошей, на відміну від кругообороту індивідуального капіталу , ця потреба може бути задоволена лише через додаткову емісію грошей.

Ці додатково випущені гроші надходять у сукупний оборот через грошовий ринок , що відповідає їхній кредитній природі та забезпечує відповідність емісії потребам обороту.

Суб’єктами грошового обороту є всі юридичні та фізичні особи, яки беруть участь у створенні, розподілі, обмину та споживанні валового суспільного продукту.Це всі підприємства (промисловості, сільського господарства, транспорту, зв’язку, будівництва, торгівлі, комунального господарства тощо), усі державні, громадські, комерційні установи та організації банки та інші фінансово-кредитні установи, все населення, що самостійно одержує та витрачає грошові кошти. Усі вони на певних підставах одержують грошові доходи, витрачають чи зберігають їх i цим впливають на економічні процеси та стають економічними суб’єктами суспільства.

Суб’єктами грошового обороту являються :

- фірми – сукупність суб’єктів , які беруть участь у створенні та реалізації валового національного продукту;

- сімейні господарства – сукупність суб’єктів, які забезпечують виробництво національного продукту робочою силою, засобами виробництва, які перебувають у приватній власності , та являються кінцевими його споживачами;

- державні структури – сукупність суб’єктів , які забезпечують розподіл та реалізацію та споживання останнього;

- фінансові посередники – сукупність суб’єктів грошового ринку, які , виступаючи в ролі посередників, діють на фінансовому ринку від свого імені і за свій рахунок.

Кожний економічний суб’єкт приймає участь у грошовому обороті двояко– як одержувач певних грошових доходів і як особа , що витрачає одержані доходи, оскільки витрачання грошових коштів одним суб’єктом неминуче приводить до одержання доходу іншим суб’єктом , і навпаки.

Усе розмаїття доходів i витрат кожної групи суб’єктів обороту э згруповане в кілька економічно відособлених основних грошових потоків, які опосередковують відносини між цими групами суб’єктів. Грошові платежі здійснюються також між окремими суб’єктами всередині кожної групи, зокрема між фірмами, між сімейними господарствами тощо. Вони становлять частину сукупного грошового обороту, проте в даній моделі ми змушені від них абстрагуватися.

Оскільки більшість відносин між економічними суб’єктами здійснюється через ринки, в моделі виділено чотири види ринків:

- ринок продуктів, на якому реалізується створений фірмами національний продукт;

- ринок ресурсів, на якому фірми купують необхідні для забезпечення виробництва ресурси (робочу силу, земельні ділянки, будівлі тощо);

- грошовий ринок, на якому реалізуються вільні грошові кошти;

- світовий ринок.

Грошові потоки пов'язують між собою не тільки всі групи економічних суб'єктів, i й усі види ринків, забезпечуючи тим самим функціонування єдиного ринкового простору країни.


Читайте також:

  1. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  2. Б/. Юридичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  4. Банки як суб’єкти підприємницької діяльності.
  5. Бюджетні правовідносини: об’єкти, суб’єкти, норми бюджетного права
  6. Види світогляду: міфологічний, релігійний та філософський (натуралістична, об’єктивно-ідеалістична, субєктивно-ідеалістичні і матеріалістичні моделі).
  7. Визначте, в якому з фрагментів представлено пізнавальну позицію об’єктивного ідеалізму.
  8. Виникнення права інтелектуальної власності на твори науки, літератури, мистецтва та об’єкти суміжних прав
  9. Висновок: все те що може бути відкрито у майбутньому стосовно об’єктивної реальності підпадає під поняття матерія. Тому поняття матерія носить принципово – відкритий характер.
  10. Вихідного грошового потоку
  11. Внутрішні джерела небезпеки обумовлені особистими якостями людини, які пов’язані з її соціально - психологічними властивостями і являють собою суб’єктивний аспект небезпеки.
  12. Внутрішній аудит: суть, об’єкти та суб’єкти




Переглядів: 3395

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Суть грошового обороту | Модель грошового обороту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.