Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Штучний інтелект

За часом виникнення цей напрямок в інформатиці — наймолодший. Період його появи як наукової дисципліни — початок 70-х рр. минулого сторіччя. Але зараз, мабуть, саме штучний інтелект визначає стратегічні напрямки розвитку інформатики.

Штучний інтелект тісно пов'язаний з теоретичною інформатикою, з якої він запозичив багато моделей і методів, наприклад активне використання логічних засобів для перетворення знань. Також цей напрямок тісно пов’язаний з кібернетикою. Математична і прикладна лінгвістика, нейрокібернетика і гомеостатика тісно пов'язані з розвитком штучного інтелекту. І звичайно, ведення робіт в галузі створення інтелектуальних систем (чим, власне, і займаються фахівці, що працюють в галузі штучного інтелекту) неможливе без розвинутих систем програмування. Останній зв'язок настільки тісний, що існує навіть думка, що роботи в галузі проектування і створення інтелектуальних систем є нова ступінь робіт в галузі програмування.

Основна мета робіт в галузі штучного інтелекту — прагнення проникнути в таємниці творчої діяльності людей, їхньої здатності до оволодіння навичками, знаннями й уміннями. Для цього необхідно розкрити ті глибинні механізми, за допомогою яких людина здатна навчитися практично будь-якому виду діяльності. Якщо суть цих механізмів буде розгадана, то є надія реалізувати їх подобу в штучних системах, тобто зробити їх по-справжньому інтелектуальними.

Така ціль досліджень в галузі штучного інтелекту тісно пов'язує їх з досягненнями психології — науки, однією з задач якої є вивчення інтелекту людини. У психології зараз активно розвивається особливий напрямок — когнітивна психологія, дослідження в якому спрямовані на розкриття тих закономірностей і механізмів, що цікавлять фахівців в галузі штучного інтелекту.

Творців інтелектуальних систем цікавить не тільки проблема автоматизації здатності до міркувань, тобто моделювання міркувань, але і здатності до сприйняття навколишнього світу, якою досить успішно користуються живі істоти (і звичайно, люди). Тому крім досягнень когнітивної психології в роботах зі штучного інтелекту використовуються і результати, отримані в психології сприйняття інформації різного типу.

Крім психологічних досліджень, у сферу інтересів фахівців в галузі штучного інтелекту входять ті лінгвістичні дослідження, що тісно пов'язані з психологією. Цю граничну галузь активно досліджує психолінгвістика. Її результати стосуються моделювання спілкування не тільки за допомогою природної мови, але і з використанням інших засобів (жестів, міміки, інтонації і т.д.).

Як ми вже говорили, математична і прикладна лінгвістика також тісно взаємодіють з дослідженнями в галузі штучних систем спілкування природною мовою. Комп'ютерна лінгвістика — ще один з лінгвістичних напрямків, з яким тісно пов’язані інтереси штучного інтелекту.

Існує багато способів описати і представити різноманітні знання про світ. І природна мова лише один з них. Ще один приклад — мова математики, здатна виразити своїми засобами багато законів і закономірностей навколишнього світу. Існує спеціальна наука, яка називається семіотикою. Вона вивчає спільні властивості різних систем, здатних описувати явища навколишнього світу і його закони. Зрозуміло, що до семіотики фахівці зі штучного інтелекту виявляють не менший інтерес, ніж до психології або лінгвістики.

І звичайно, досягнення математичної логіки вносять свій вагомий внесок у розвиток наших представлень про людський інтелект і про можливі шляхи формалізації людських міркувань.

Штучний інтелект — наука не чисто теоретична. Вона займається і прикладними питаннями, що пов'язані з побудовою реально діючих інтелектуальних систем, наприклад роботів. Але робототехніка — наука про роботів — не вичерпує всіх типів інтелектуальних систем. Наприклад, експертні системи набагато менш відомі, ніж роботи, але вони активно входять у наше життя.


Читайте також:

 1. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
 2. Адміністративний захист об’єктів інтелектуальної власності від недобросовісної конкуренції
 3. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
 4. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
 5. Важкість праці: Динамічні, статичні навантаження. Напруженість праці. Увага, напруженість аналізаторних функцій, емоційна та інтелектуальна напруженість, монотонність праці.
 6. Вартість є однією з основних ознак товару. Щоб продати права на об'єкти інтелектуальної власності чи ви­користати їх у власному виробництві, необхідно визначити їхню вартість.
 7. Види мислення. Розвиток мислення. Поняття про інтелект.
 8. Використання в господарській й діяльності прав інтелектуальної власності
 9. Використання об'єктів права інтелектуальної власності у власному виробництві
 10. Використання прав інтелектуальної власності у сфері господарювання
 11. Вимоги до інтелектуальних систем реального часу та шляхи підвищення їх швидкодії
 12. Виникнення майнових прав інтелектуальної власності.
Переглядів: 1279

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Програмування | Обчислювальна техніка

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.