Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Детермінанти ефективності менеджера як лідера зі змін: особистість лідерів зі мін, загальна ситуація, стиль лідерства та управління

 

Розглянувши характеристики менеджера як організатора перемін приходимо до висновку, що він обов’язково повинен бути лідером, тобто володіти відповідними особистими якостями, щоб люди йому довіряли, щоб він ставив інтереси людей на перше місце, щоб він цінував зміни, щоб він сприяв і налагоджував співробітництво, щоб був чесним і порядним.

Можемо задати питання: а хіба менеджерам не потрібні ці якості?

Тому розглянемо відмінності менеджменту і лідерства.

Лідерство – це одночасно процес і властивість. Лідерський процес зосереджений на тому, що лідери роблять. Лідерство – це використання не примусових важелів впливу для визначення для визначення цілей певної групи людей чи організації, мотивування поведінки для досягнення цих цілей, надання допомоги у формуванні культури даної групи чи організації.

Як властивість, лідерство є набором певних рис, притаманних тим особам, які усвідомлюють себе лідерами. Отже, лідери – це ті люди, менеджери, які можуть впливати на поведінку інших, не покладаючись на силу.

Зовсім інші характеристики менеджерів. Менеджерів призначають, тобто вони мають легітимні (законні) повноваження. Вони можуть на законній підставі винагороджувати і карати співробітників. Їхня здатність впливати на людей ґрунтується на формальній владі, котра визначається їх посадою.

Натомість лідери можуть призначатись або виділятись зі складу групи. Вони можуть впливати на людей, робити певні речі, які виходять за межі їх повноважень, не передбачених формальною владою.

Виникає питання: чи всі менеджери повинні бути лідерами? І навпаки, чи всі лідери можуть бути менеджерами? Хоча лідерство і менеджмент є поняттями спорідненими, проте вони не тотожні. Людина може бути менеджером, лідером, або менеджером і лідером, або ні тим, ні іншим.

Слід зазначити, що управлінські функції, які виконують менеджери, не є тотожними з тими діями, які виконують лідери. Менеджери займаються плануванням, організуванням роботи, здійснюють контроль, концентрують увагу на моніторингу, відповідності отриманих результатів цілям і усуненні відхилень.

У свою чергу лідери зосереджують свою увагу на спонуканні людей до долання бюрократичних перешкод, що допоможе досягти визначених цілей.

Якщо ж менеджер є лідером то він виконує двійні функції. Контролюючи виконання завдань, він виконує функції менеджера. Якщо ж він надихає співробітників працювати завзятіше для досягнення мети, то він виконує функцію лідера.

Для того, щоб зрозуміти різницю розглянемо складові елементи лідерства:

 

Рис. 1. Складові елементи лідерства

 

Лідерство - це взаємовідносини між лідером і членами групи, які впливають один на одного і спільно бажають реальних змін і досягнення результатів, які відображають загальні цілі.

Лідерство неможливе без впливу, який означає, що взаємовідносини між людьми не є пасивними. Вплив має багато напрямів і не є одностороннім. Отже, лідерство - це взаємодія. І лідер і група прагнуть до постійних змін, а не збереження status quo.

При цьому зміни не диктуються лідером, відображають загальні для лідера і членів групи цілі. Більше того, ціллю змін служать результати, яких хочуть досягнути і лідери і група. Важливий аспект лідерства — вплив на людей, який заставляє їх об'єднатись навколо загальної концепції.

Лідерство можна розцінювати як особливий вид людської діяльності, який відрізняється від адміністративної паперової роботи і планування, що здійснюють менеджери.

Однак лідерство не може замінити менеджмент. Менеджмент можна визначити як ефективне досягнення корпоративних цілей шляхом планування, організації, підбору персоналу, керівництва і контролю за розподілом ресурсів.

Лідерство і менеджмент доповнюють один одного, розкриваючи дві грані людської діяльності. Менеджмент - через ефективне досягнення корпоративних цілей на основі використання і розподілу ресурсів. Лідерство — через активізацію і використання людських можливостей і сил.

Порівняємо зміст менеджменту і лідерства.

Вчені визначили особисті якісні характеристики пов’язані з лідерством . Було виділено шість характеристик, які відрізняють лідерів від не лідерів . Це – цілеспрямованість, прагнення до лідерства , чесність і порядність , впевненість у своїх силах , інтелект , наявність адекватних посаді знань .

Цілеспрямованість. Лідери виявляють здатність докладати значних зусиль. Характеризується великим бажанням досягти успіху, вони амбітні, сповнені енергії, невтомно наполегливі у своїй діяльності і схильні виявляти ініціативу.

Прагнення до лідерства. Лідери , як правило мають велике бажання впливати на інших і вести їх за собою. Вони демонструють готовність брати на себе відповідальність .

Впевненість у своїх силах. Людей , що звикли йти за лідерами , приваблює в них відсутність сумнівів. Отже, лідери ,щоб переконати своїх однодумців у правильності власних ролей та рішень , повинні виявляти впевненість у собі .

Інтелект. Лідери повинні бути досить розумними , щоб збирати , узагальнювати і тлумачити великі обсяги інформації, виявляти здатність до бачення майбутнього , розв’язувати проблеми і ухвалювати правильні рішення

Наявність адекватних посаді знань . Ефективні лідери мають міцні та глибокі знання про компанію, галузь і питання технічного характеру. Глибокі знання дають їм змогу ухвалювати усвідомлені рішення і розуміти наслідки своїх рішень .

Чесність і порядність . Лідери виробляють довірливі стосунки з тими, кого вони ведуть за собою, завдяки чесним і щирим вчинкам і їхні слова не розходяться з ділом.


Читайте також:

  1. ERP і управління можливостями бізнесу
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  4. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  5. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  6. Oracle Управління преміальними
  7. V офісну частину – станцію менеджера
  8. V офісну частину – станцію менеджера.
  9. А. Видання прав актів управління
  10. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
  12. Адаптивні організаційні структури управління.




Переглядів: 1840

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Підприємець як організатор змін | Поведінкові теорії лідерства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.053 сек.