Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поведінкові теорії лідерства

Сучасні теорії і стилі управління:підходи з точки зору особистих якостей, поведінковий підхід, ситуативний підхід

Неспроможність пояснити феномен лідерства з погляду особистих якостей спонукали до розробки поведінкових теорій лідерства. Перша теорія розроблена в університеті Айови Куртом Левіним, який проаналізував три стилі управління: автократичний, демократичний, ліберальний.

Автократичний називається такий стиль лідерів, які схильні централізувати владу, диктувати методи роботи, одноосібно ухвалювати рішення і обмежувати участь працівників у їх ухвалені.

Лідери демократичного стилю схильні залучати підлеглих до ухвалення рішень, делегувати їм повноваження, заохочувати їх участь у виборі методів та цілей роботи і використовувати зворотній зв'язок як можливість розвивати навички своїх працівників .

Демократичний стиль ділиться на консультативний і партнерський . Консультативний лідер використовує внесок підлеглих як інформаційно - пошуковий елемент роботи .

Партнерські лідери дають змогу працівникам зробити внесок у саме рішення.

Лідери ліберального стилю дають змогу своїм працівникам повну свободу ухвалювати рішення і виконувати свою роботу так, як вони вважають найбільш прийнятним. Лідер в цьому випадку забезпечує необхідні матеріали і надає консультації.

Дослідження К. Левіна показали, що якість роботи і задоволення від неї в демократичних групах була вищою, ніж в інших. Проте не завжди.

Поведінка лідерів показує, що можливий дуже широкий спектр цієї поведінки (Робінс, с. 438) - від орієнтації на керівника (автократичної) до орієнтації на працівника (ліберальної). Автори встановили, що лідери вибирають стиль поведінки з урахуванням своїх внутрішніх сил (рівень комфорту, пов'язаний з вибраним стилем лідерства), сил, що діють з боку працівників (готовність брати на себе відповідальність), сил, що діють з боку ситуації (брак часу).

Побажання авторів - у тривалій перспективі треба застосовувати стилі, орієнтовані на працівників, що сприяє підвищенню мотивації, поліпшенню якості, організації командної роботи, морального стану та якості.

Цей двоякий характер роботи лідерів - зосередження уваги на роботі і працівниках був підданий дослідженню працівниками Огайського і Мічіганського університетів. В Огайському університеті було виявлено, що найбільш поширеними стилями поведінки лідерів є "спонукальна система" та "поважне ставлення".

Рівень спонукальної системи визначається ступенем, до якого лідер буде визначати і структурувати свою роль і ролі працівників у процесі досягнення мети. Спонукальна система охоплює види поведінки, спрямовані на організацію праці, робочі взаємини і цілі. Лідер в цьому випадку визначає конкретні завдання, вимагає дотримання стандартів продуктивності праці і встановлює термін виконання.

Поважне ставлення визначається мірою, якої лідер підтримує з підлеглими робочі стосунки, що характеризуються взаємною довірою та повагою до ідей і почуттів працівників. Лідер, в якого розвинене поважне ставлення, допомагає працівникам розв'язувати особисті проблеми, ставиться до них по-дружньому, є легкодоступним і сприймає всіх працівників як рівних. Він піклується про комфорт, добробут, статус і задоволення своїх послідовників.

Дослідження виконані в Огайському університеті, показали, що система "СС" і "ПС" загалом призводить до позитивних результатів, однак численні винятки вказують на те, що теорія має враховувати також і ситуаційні чинники.

Дослідження проведені у Мічіганському університеті.

Вони виявили два виміри поведінки лідерів - "орієнтовані на працівників" і "орієнтовані на виробництво".

Стиль "орієнтація на працівників" наголошує на міжособистісних взаєминах, виявляє особистий інтерес до потреб своїх підлеглих і позитивно сприймає індивідуальні відмінності між ними.

Лідери «орієнтовані на виробництво» схильні наголошувати на технічних або проблемних аспектах роботи і зосереджені на виконанні завдань групи, вважаючи членів групи як засоби досягнення поставленої мети.

Висновки: лідери, орієнтовані на працівників, забезпечують вищу продуктивність праці і більше задоволення від роботи.


Читайте також:

  1. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  2. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  3. Альтернативні теорії вартості
  4. Альтернативні теорії капіталу
  5. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  6. Альтернативні теорії максимізації
  7. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  8. Базові поняття теорії і методики фізичного виховання.
  9. Більш повну практику ціноутворення в сучасних умовах у розвинутих країнах світу допоможе з’ясувати короткий виклад розвитку теорії ціни.
  10. Біологічні і психологічні теорії.
  11. Взаємозв’язок психодинамічної теорії АСПН з іншими теоріями
  12. Види і теорії сну. Повільний і швидкий сон. Механізм виникнення сну.




Переглядів: 2447

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Детермінанти ефективності менеджера як лідера зі змін: особистість лідерів зі мін, загальна ситуація, стиль лідерства та управління | Матриця менеджменту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.027 сек.