Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методи і засоби боротьби з кліщами.

Голова циклової методичної

На засіданні циклової комісії

мікробіологічних дисциплін

Протокол №____від________

комісії________Л.В. Довженко

 

Лекція №_____ Спеціальність МПС Курс 4

Тема: Методи і засоби боротьби з кліщами, тарганами, блохами та

іншими побутовими комахами.

 

Мета:1. Ознайомити студентів з методами та засобами боротьби з

побутовими комахами.

2. Ознайомити студентів з організацією боротьби з побутовими

комахами.

 

План лекції:

1. Методи і засоби боротьби з блохами.

2. Методи і засоби боротьби з тарганами.

3. Організація боротьби з побутовими комахами.

 

 

Наочність: Таблиці:

1. "Кліщі і боротьба з ними";

2. "Блохи і боротьба з ними";

3. "Таргани і боротьба з ними":

4. "Клопи і боротьба з ними".

 

Викладач ___________________ І.О. Соколова

Тема: Методи і засоби боротьби з кліщами, тарганами, блоха­ми та іншими побу-

товими комахами.

План: 1. Методи і засоби боротьби з кліщами.

2. Методи і засоби боротьби з блохами.

3. Методи і засоби боротьби з тарганами.

4. Організація боротьби з побутовими комахами.

 

 

Кліщі (Acarina) - дрібні членистоногі класу хелицерових (Chelicerata), об'єднує біля 20 тисяч видів.

За однією з існуючих класифікації їх поділяють на 3 загони:

1. Акаріформні (Acariformes) - панцирні, хлібні, пір'яні і коростяні кліщі, желез-ніци, амбарні, павутинні, галооутворюючі, червонотілки, водяні та інші кліщі;

2. Паразітіформні (Parasitiformes) - іксодові, аргасові, гамазові та деякі інші кліщі;

3. Кліщі-сінокоси (Opilioacarina) – групу дрібних хижих кліщів.

Більшість відомих видів (до 10 000) відноситься до перших двох загонів. Розміри кліщів від 0,1 до 30 мм. Тільки самки деяких паразитичних форм після харчування можуть досягати в довжину 3 см. Кліщі володіють винятковою різноманітністю форм і способу життя.

Характерні ознаки кліщів: відсутність ясно вираженого поділу тіла на сегменти, відокремлення ротових органів, личинка шестинога, німфа і імаго мають по 4 пари ніг.

Життєвий цикл включає фази: яйце, личинка, німфа (одна або декілька стадій) та імаго.

Кліщі розповсюджені по всій земній кулі, вони мешкають в ґрунті, воді, лісній підстилці, в печерах, норах гризунів, гніздах птахів та ін. Більша частина їх видів харчується гниючими залишками органічних речовин, частина видів являється хи-жаками, багато з видів кліщів паразитують на тваринах чи рослинах, чим наносять відчутну шкоду сільському господарству та тваринництву.

Кліщі мають значення як переносники інфекційних захворювань. Вони можуть передавати від тварини до тварини до 80 різних захво­рювань, з яких близько 20 за-хворювань можлива передача людині.

Медичне значення мають кліщі, що нападають на людину та хар­чуються його кров’ю, передаючи одночасно збудників ряду інфекційних захворювань. До кліщів такого роду відносяться іксодові, гамазові, коростяні та ін. деякі кліщі.

Личинки деяких видів краснотілок є переносниками збудника природно-вогни-щевої інфекції - лихоманки цуцугамуші.

Аргасовие кліщі мають значення як переносники спірохет - збудників кліщових спірохетозів - поворотний тиф.

Гамазові кліщі (мишачий, щурячий) можуть зберігати і передавати в природних вогнищах збудників ряду захворювань - Ку-лихоманки, щурячого, висипного тифу, вірусу ГЛНС (геморагічна лихоманка з нирковим синдромом), токсоплазмозу, ту-ляремії, кліщового енцефаліту та ін. Деякі види кліщів можуть бути переносника-ми вірусного енцефаліту і блошиного ендемічного тифу. Масовий напад гамазових кліщів викликає свербіж і дерматити.

Іксодовікліщі (лісовий) являються переносниками вірусів, бактерій, борелій, ри-кетсій та інших, основні переносники весняно-літнього кліщового енцефаліту, хво-роби Лайма (кліщовий бореліоз), геморагічних лихоманок, бруцельозу, туляремії, та ін. Передача збудників відбувається трансмісивним шляхом, тобто при крове-смоктанні. Летальний результат від кліщового енцефаліту від 3 до 20%.

Знищення кліщів в природі проводять по чотирьом основим направленням:

1. Розвиток багаторічних пасовиськ (сіяних);

2. Знищення гризунів;

3. Обробка тварин акарацидними препа­ратами;

4. Обробка помешкань людей дезінсекційними препаратами.

При необхідності знищення кліщів в лісі (по епідемічним показникам) незначні території обробляють емульсією інсектициду ранньою весною до появи молодої трави після танення снігу в розрахунку 0,3 г діючої речовини на 1 м² площі чи 30-50 кг дусту па 1 га. В ранній період весни обробляють тільки підстилку лісу, піз-ніше коли поя­вилась трава - обробляють траву і кущі на висоту до 1 метра.

При обробці доріг і стежок в лісі препарати наносять на дорогу чи стежку, а та-кож дві полоси в глибину лісу по обидві сторони від дороги на ширину до 5 м. Гра-ниці оброблених площ відмічають гіллям чи іншими знаками. На таких ділянках забороняється випас тварин протягом 20-25 днів. Ефективність обробки пере­ві-ряють через 3-4 доби, а пізніше через 30-45 днів порівнюючи кі­лькість виловле-них кліщів до обробки і після обробки.

На інших територіях, де можливо, проводять очистку місцевос­ті від трави, кущів. Якщо позволяють місцеві умови все це випалю­ють. Невеликі території обробля-ють інсектицидними димами. Кліщі дуже чутливі до аерозолів гексахлорану, через добу після задимлення чисельність їх знижається на 98-100%. Для обробки вели-ких територій використовують літаки і гелікоптери. Місцевість в таких випадках опиляють дустами в розрахунку 20-50 кг на 1 гектар місцевості. Заражені кліщами ділянки місцевості (невеликі) можливо звільніти від кліщів шляхом протягування по траві і кущам світлих полотнищ з тканини, на яких захоплюються кліщі. Потім кліщів, що захопило полотнище знищують різними методами.

Для захисту населення сіл чи хуторів, що знаходяться у вогнищі інфекційного захворю-вання, використовують заходи профілактики: утримання території в чистоті, знищення кліщів на тваринах, дератизацію в будівлях та на присадибних ділянках та ін.

Для знищення кліщів на тваринах використовують інсектициди.

Основним засобом захисту людей від укусів кліщів при виконанні роботи в лісі являється комбінезон, який відрізняється від звичайного тим, що має двійну зас-тібку, резинки вшиті в ру­кави та комбінезон. Комбінезон виготовляють з гладкої тканини (не ворсистої) синього чи стального кольору. Крім обов’язкового вико-ристання спецодягу, в процесі роботи проводять періодично огляд особового скла-ду бригад занятих на роботах в лісистій місцевості чи на ділянках лісу з чагарни-ками (кущами). Для цього вибирають ділянку місцевості без рослинності. Особли-ву увагу приділяють складкам на одягу, карманам одягу, волосистої части­ни голо-ви, вушним раковинам. Знайдених кліщів знищують спалю­ванням чи опускаючи в розчин 10% лізолу або 2% фенолу.

Присмоктавшихся до тіла кліщів терміново видаляють до­помогою пінцету, попе-редньо змастивши його маслом чи гасом. В крайньому випадку кліща знімають пальцями - після легкого роз­хитування його витягують плавно без ривків. Якщо частина кліща (хоботок) залишилася в тілі (в середині укусу залишилася темна точка, що не змивається) її виймають стерильною голкою, а місце укусу змащують розчином йоду, спиртом чи нітратом срібла.

Для запобігання попадання кліщів на людей верхній одяг необхідно опилити репелентами чи пропитати різними розчинами інсек­тицидів та інших засобів. Для відлякування кліщів ви­користовують діетилтолуамід (ДЕТА), препарати "Редет", "Рефтамід" та ін. Обробку одягу повторяють через 8-12 днів.


Читайте також:

  1. L2.T4/1.1. Засоби періодичного транспортування штучних матеріалів.
  2. L2.T4/1.2. Засоби безперервного транспортування матеріалів. Транспортери.
  3. L2.T4/1.3. Засоби дозування сипучих матеріалів.
  4. L3.T4/2. Засоби переміщення рідин.
  5. V Засоби навчання
  6. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  7. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  8. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  9. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  10. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  11. Адміністративні методи управління
  12. Адміністративні, економічні й інституційні методи.




Переглядів: 3000

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Історична основа | Знищення кліщів в помешканнях людини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.