Національний дохід, структура використання національного доходу.
Національний дохід – це весь дохід, зароблений власниками ресурсів, незалежно від того, де дані ресурси використовуються – у власній країні чи за кордоном.
Національний дохід є результатом діяльності з використання економічних ресурсів.
Особистий дохід ОД є частиною національного доходу, яка надходить домогосподарствам. Отже, домогосподарства привласнюють не весь національний дохід. Частину його через податки привласнює держава, а частину – фірми у вигляді нерозподіленого прибутку. Водночас домогосподарства отримують певну суму доходу у вигляді трансфертних платежів – пенсій, виплат на страхування від нещасних випадків, допомоги у зв’язку з безробіттям тощо. Отже, особистий дохід – це фактично одержаний домогосподарством дохід.
Використовуваний дохід ВД є особистим доходом за вирахуванням особистих податків. Він являє собою ту частину доходу, якою домогосподарства остаточно володіють і можуть розпоряджатися на свій розсуд. Вони спрямовують свій дохід на споживання С і заощадження З:
ВД = С + З
Розрізняють функціонально-факторний та індивідуальний розподіл національного доходу. Функціонально-факторний розподіл означає розподіл національного доходу залежно від ролі кожного фактора у створенні продукту (праці, землі, капіталу та підприємництва). Відповідно до означених факторів національний дохід розподіляється на заробітну плату, ренту, процент та прибуток. У міру розвитку економіки вдосконалюється й теорія співвідносності між доходами та факторами. Трифакторна модель (земля, праця та капітал) епохи вільної конкуренції визначила розподіл національного доходу на ренту, заробітну плату та прибуток (рис. 2).