Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Велике Запоріжжя

Велике Запоріжжя - це архітектурний комплекс, що виріс на берегах Дніпра в 30-х рр. ХХ ст. Після того, як у 1920 р. було вирішено будувати в Запоріжжі Дніпрогес з комплексом підприємств чорної та кольорової металургії, місто очікував демографічний бум. У 1929 р. нестача житла стала катастрофічною. За 1930 - 1931 рр. кількість населення з 92 тис. осіб збільшилася до 200 тис.

Тому у 1929 р. розпочали будівництво трьох селищ, два з яких планувалося розмістити на правому березі, а одне - на лівому, перед в'їздом на греблю Дніпрогесу. Лівобережний район отримав назву "шостого селища", або "Соцміста". Його планування передбачало забудову одного кварталу будинками лише з двокімнатними квартирами, іншого - будинками з трьохкімнатними квартирами, третього - тільки будинками-комунами, четвертого - будинками-гуртожитками і т.д. Таке планування мало відповідати новому принципу містобудування - відокремлення житлових територій від громадських. Автором багатьох капітальних будинків став відомий московський архітектор В. Веснін.

У 1932 р. було затверджено проект забудови Великого Запоріжжя. Він передбачав будівництво семи районів на обох берегах Дніпра і був розрахований на 30 років. За ним 50 - 70 % території передбачалося віддати під зелені насадження, і лише 15 - 20 % під будинки. Заводи і житлові масиви повинна була розділяти 1 - 6 кілометрова зелена зона. Проект, відзначений на міжнародних виставках в Парижі і Нью-Йорку у 1938 та 1939 рр., вдалося втілити в життя лише частково. Завадила війна.

Після звільнення Запоріжжя у 1943 р., майже третина його житлового фонду була втрачена. Знамените Соцмісто перебувало в руїнах. Були вщент зруйновані Дніпрогес, та промислові підприємства. Мешканців міста очікували роки виснажливої роботи по відновленню.

У 1947 р. за проектом групи харківських архітекторів на чолі з Г. Вегманом розпочалося відновлення старих будинків Соцміста і будівництво нових. Під час відновлювальних робіт архітектори намагалися надати будинкам той вигляд, який вони мали до війни. В деяких випадках старим будівлям збільшували поверховість, додавали художні елементи в оформленні фасадів. Дахи нових житлових будинків стали прикрашати баштами зі шпилями, а їх фасади пілястрами, арками, ліпниною з орнаментом. Всі ці зміни в архітектурному стилі нової частини Запоріжжя повинні були символізувати перемогу Радянського Союзу над фашизмом.

Вражає архітектурний ансамбль однієї з найбільших головних вулиць Європи - проспекту Леніна (довжина 10,8 км). Поєднання післявоєнної архітектури зі старою, осучасненою у 1950-х рр., створило вишуканий симбіоз, що одразу привертає до себе увагу. Цікавими є не тільки обличчя будинків, тобто їх фасади, але й внутрішні двори. Вони представляють собою невеликі затишні сквери з лавочками та фонтанами. І якщо зараз не всі фонтани працюють, то на лавочках завжди можна відпочити від вуличного гомону і метушні.

Архітектурним шедевром Г. Вегмана, розташованим на пр. Леніна, є будинок концертного залу ім. М. Глинки (пр. Леніна, 183), зведений у 1953 р. Зал, розрахований на 784 місця, був обладнаний найновішою апаратурою. В свій час його акустика вважалася однією з кращих в Європі. Сьогодні площу перед філармонією прикрашає чудовий пам'ятник М. Глинці.

Безперечно цікавою є будівля 3-ї міської лікарні (пр. Металургів, 9), оздобленої вірменським червоним туфом. В 30-х рр. в її приміщеннях розташовувалися поліклініка, аптека і диспансер Соцміста. У дворі за лікарнею сховався оригінальний будинок, що своєю формою нагадує літеру "с". Схожий будинок є лише в Марселі.

В районі пл. 12 квітня проспект Леніна перетинає залізничні колії по невеликому мосту, зведеному у 50-х рр. ХХ ст. З обох боків його прикрашають колони з ліхтарями, що увінчані ліпниною у вигляді колосків пшениці.

Неподалік від мерії на пр. Леніна у 1965 р. була споруджена Алея Слави, як данина пам'яті командному і особовому складу військових частин, які звільняли Запоріжжя у жовтні 1943 р. На головній стелі увіковічено подвиг О. Єрьоменка. На протилежній стороні проспекту у 1996 р. було споруджено меморіал на честь воїнів, які загинули в Афганістані та локальних воїнах.

Запорізька молодь полюбляє проводити вечори на бульварі Шевченка, що тягнеться від мерії до пристані і центрального пляжу на Дніпрі. Яскрава ілюмінація будинків, велика кількість різноманітних фонтанів завжди створюють тут святкову атмосферу. Під годинником закоханих парубки призначають побачення дівчатам, а біля фонтану "Двох сердець" традиційно фотографуються молодята. Бульвар закінчується перед невеликим озером на Набережній, звідки відкривається запаморочливий краєвид на Дніпро, острів Хортицю та міст Преображенського.

На перехресті бульвару Шевченка і вул. Перемоги у 1974 р. було встановлено літак як символ мужності воїнів-авіаторів, боронивших та визволявших місто.

Своєрідним Андріївським узвозом є площа Маяковського. Кожного дня на її розпеченому лоні на суд туристам і городянам свої роботи представляють запорізькі художники. В центрі площі своїми цівками на сонці поблискує великий фонтан Життя, оточений символічними каменями-скульптурами.

Великий музичний фонтан вінчає центр найбільшого запорізького майдану - пл. Фестивальної.

 


Читайте також:

  1. Велике княжіння Руське» та остаточна втрата українськими землями удільності
  2. Велике князівство Литовське: Особливості взаємодії давньоруської та литовської культур.
  3. Діяльність по створенню нових соціалістичних міст України (Велике Запоріжжя, ХТЗ в Харкові).
  4. ЗАПОРІЖЖЯ
  5. ЗАПОРІЖЖЯ
  6. Запоріжжя 2010
  7. Запоріжжя 2010
  8. Запоріжжя-2010
  9. Запоріжжя-2010
  10. На етапі формування людини і суспільства велике значення мали сприятливі природні умови.
  11. Назвіть етнополітичний аспект литовської експансії на українські землі. Чи можна вважати Велике князівство Литовсько-руською державою?




Переглядів: 698

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема: Психологія стресу та його наслідки | Фонтани Запоріжжя

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.