Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поява перших людей на території сучасної України.

Структура.

Тема 1. ПЕРВІСНЕ СУСПІЛЬСТВО І ПЕРШІ ДЕРЖАВНІ УТВРЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

Мета: розширити знання прожиття перших людей на території сучасної України, дати характеристику історичної долі Півдня України, визначити територію, заняття і суспільні відносини кочових племен, проживаючих на цій території, з’ясувати причини заснування грецьких колоній, дати уявлення про їх суспільне життя, розкрити розвиток економіки грецьких міст та їх духовне життя; розвивати вміння аналізувати та узагальнювати історичні події та явища, визначати суть, причини та значення подій; виховувати почуття поваги до історичного минулого своєї держави.

Поняття та терміни: архантроп, палеоантроп, Homo Sapiens, "неолітична революція", Трипільська культура, протоміста.

Особистості в історії: В. Хвойко

Обладнання: карта українських земель з ІІ тис. до н.е. – V ст. н.е. (електронний варіант), презентація.

Тип: засвоєння нових знань та вмінь.

Після закінчення вивчення теми студенти:

  • розрізняють умовні позначки на історичній карті;
  • пояснюють, як відбувається відлік часу в історії, звідки історики довідуються про минулі часи; про походження тризубу й етноніму “Україна”;
  • свідомо читають адаптований історичний текст, знаходить у ньому історичну інформацію;
  • знаходить у тексті відповіді на запитання.

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

План.

  1. Українські землі в первісну епоху.
  2. Історична доля півдня України.
  3. Антична колонізація Північного Причорномор’я (VІІ ст. до н.е. – V ст. н. е)

ІV. Закріплення нових знань.

V. Домашнє завдання.

 

Література:

Бойко О.Д. Історія України: посібник / О.Д. Бойко. – К.: Академія, 2006. – 688 с.

В.В.Світлична «Історія України». Ст.10-22.

Довідник з історії України (А – Я): посібник / за заг. ред. І.Підкови, Р. Шуста. – К.: Генеза, 2001. – 1136 c.

Історія України: навч. посіб. / Г.Д.Темко, В.М.Гребенніков, Л.С. Тупчієнко [та ін.]; за ред. Г.Д.Темка, Л.С.Тупчієнка. – К.: Академія, 2002. – 480 с.

Король В.Ю. Історія України: навч. посібник / В.Ю.Король. – К.: Академія, 2005. – 496 с.

http://pidruchniki.ws/15840720/istoriya/istoriya_ukrayini_-_melnik_ai

http://histua.com/istoriya-ukraini/novitnij-chas/ http://books.br.com.ua/24039

http://www.history.vn.ua/book/dovidnik.html

http://osvitanet.com.ua/history_8/history8.html

 

 

Історія України бере свій початок від появи перших людей на її території. Науково доведено, що первісні люди з'явилися на українських землях приблизно 1 млн. pp. тому - найдавніше їх поселення знайдено біля с. Королеве в Закарпатті.

На думку сучасних українських істориків, розселення прадавніх людей на території України відбувалося південно-західним та західним шляхами.

Із появою перших людей в історії України починається первісна доба, яка характеризується наявністю колективної власності, колективного виробництва та споживання. Первісне суспільство не мало класів і держави. Існувало дві форми суспільно-економічних відносин - спочатку первісне людське стадо, а з часом - родова община і плем'я.

Первісна організація життя людей існувала на півдні України до І тис. р. до н.е., на іншій її території - до початку н.е.

У розвитку первісного суспільства виділяють такі періоди: кам'яний вік (палеоліт, мезоліт, неоліт, енеоліт), бронзовий і ранній залізний віки. Ця періодизація створена, виходячи із домінуючої ролі того чи іншого матеріалу при виготовленні знарядь праці.

Палеоліт (стародавній кам'яний вік). 1 млн. р. - X тис. до н.е.В Україні відомо понад 1 тис. поселень палеоліту.

На території України проживали люди кількох типів: пітекантроп (архантроп) - 1 млн.-150 тис. до н.е.; неандерталець (палеантроп) - 150-35 тис. до н.е.; кроманьйонець (Homo Sapiens) - бл. 35 тис. до н.е.

На зміну першій формі існування людського суспільства - первісному стаду - прийшла родова община, відбулася племінна орга­нізація суспільства. Родинні зв'язки велися по материнській лінії (матріархат).

Основними заняттями населення було збиральництво та полювання. Люди навчилися виготовляти знаряддя праці із каменю, одяг, споруджувати житла, добувати вогонь. Намітився поділ праці між чоловіком і жінкою. Чоловіки займалися переважно полюванням, а жінки - домашнім господарством.

Почало зароджуватися мистецтво, первісні релігії: фетишизм, тотемізм, магія, анімізм.

Цей період в українській історії найдовший. На еволюцію людини, її занять, знарядь праці вплинуло велике обледеніння з різким похолоданням клімату.

Мезоліт (середній кам'яний вік). IX тис. - VII тис. до н.е.Мезолітичні пам'ятки знаходяться по всій території України.

Відбулося танення льодовика і становлення сучасних природно - кліматичних умов. Винайдено лук і стріли, гарпуни, голки, кам'яні сокири, гачки. Зроблено перші спроби приручити диких тварин - собаку, бика, свиню. Крім мисливства, одним із основних занять стає рибальство, починає розвиватися тваринництво й рослинництво.

Неоліт (новий кам'яний вік). VI тис. - IV тис. до н.е.Відбувся перехід від привласненого до відтворювального, продук­тивного господарювання - землеробства і скотарства. Цей процес отримав назву "неолітичної революції". Завершилося формування техніки обробки каменю: пиляння, шліфування, свердління.

З'явилися перші штучні матеріали, створені людиною, - обпалена глина (кераміка) та тканина. Глиняний посуд швидко набував поширення, його форми та орнамент на різних територіях мали свої особливості. За такими знахідками археологи визначають кордони і час існування окремих археологічних культур. В Україні ви­ділено понад 10 неолітичних археологічних культур, їх можна поділити на мисливсько-рибальські (існували в лісовій зоні) та землеробсько-скотарські (на півдні, у степовій зоні), що свідчить про нерівномірність розвитку неолітичного суспільства.

Виникають прядіння і ткацтво, з'явився ткацький станок. Енеоліт (мідно-кам'яний вік). IV тис. - III тис. до н.е.У IV тис. до н.е. люди освоїли перший метал - мідь. Відбувався подальший розвиток відтворювального господарства. Намітився перехід від мотичного до орного землеробства.

Наймогутнішою культурою епохи енеоліту була Трипільська культура, яка існувала з IV тис. до III тис. до н.е., названа так через поселення поблизу с. Трипілля (Київщина), дослідженого чеським археологом В. Хвойкою.

Трипільці були одним із найцивілізованіших етносів неолітичної доби.

Основне заняття трипільців - орне землеробство. Вони вирощували ячмінь, просо, пшеницю, майже всі садово-городні культури, відомі сьогодні в Україні Трипільська культура - одна з перших землеробських культур Європи.

Трипільці вперше на території України почали виготовляти вироби з міді.

На надзвичайно високому рівні розвитку знаходилось гончарство. Трипільці виробляли чудовий глиняний посуд білого, чорного, червоного і жовтого кольорів з орнаментом і пласким дном. Орнамент глиняних виробів містить багато інформації про духовний світ трипільців.

Трипільці будували протоміста площею до 400 га із квартальною забудовою дво - триповерховими будинками, населення міст сягало 50 тис. осіб, а площа - понад 50 га. На Уманщині існували поселення-гіганти до 450 га.

Високого рівня досягла духовна культура трипільців: існувала писемність – буквенно - звуковий алфавіт, який є одним із найдавніших у світі!

Трипільська культура поступово зникла. Стосовно її зникнення висловлюються різні гіпотези і, зокрема, експансія кочовиків на територію трипільців, похолодання клімату.

Долю трипільців остаточно не з'ясовано. Дискусійним залишається питання і про походження трипільців, про їх етнічну належність. Більшість дослідників відносять трипільців до середземноморського антропологічного типу. Висловлюється також думка про те, що трипільська культура своєрідно поєднала представників суспільств кількох антропологічних та мовних груп Європи.

Бронзовий вік. II тис. - І тис. до н.е.Бронза - перший метал, штучно створений людиною. Використання бронзи сприяло зростанню продуктивності праці.

В епоху бронзи відбувся перший суспільний поділ праці - відокремлення скотарства від землеробства. Зоною розселення скотарських племен став південноукраїнський степ.

Обмін набув постійного характеру.

На зміну родовій общині прийшла сусідська (територіальна), почала проявлятися майнова диференціація. У суспільстві утвердилися патріархальні родинні відносини.

На території України в епоху бронзи існувало близько 20 археологічних культур: ямна, катакомбна, тшинецько - комарівська, шнурової та багатоваликової кераміки тощо.

Залізний вік. Від І тис. до н.е.Використання заліза привело до різкого зростання продуктивності праці, вперше людина отримала можливість створювати додатковий продукт понад прожитковий мінімум.

Відбувся другий суспільний поділ праці: ремесло відокремилося від сільського господарства.

Додатковий продукт став економічною передумовою зародження нових станово-класових відносин.

На території України початок залізної доби пов'язаний із кіммерійською культурою (Північне Причорномор'я, поч. І тис. до н.е.) та з ранніми слов'янськими культурами (поч. н.е.).


Читайте також:

  1. III. По території охоплення
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. А/. Верховна Рада України.
  4. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  5. Антропологічні особливості давнього населення території України
  6. Архаїчні культури на території України. Трипільська культура та її здобутки.
  7. Б/. Президент України.
  8. Банківська система України. Правовий статус Національного Банку України
  9. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
  10. Благоустрій та утримання території населених пунктів.
  11. Боротьба українських козаків проти турецько-татарської агресії. П.Сагайдачний - видатний військовий та політичний діяч України.
  12. Бюджетна система України.




Переглядів: 3857

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Історична доля півдня України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.