Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Метеорологічні небезпечні явища

 

Стихійні погодні явища - це метеорологічні явища, що за своїми кількісними значеннями, інтенсивністю та районами поширення на­носять значні збитки народному господарству (сильні дощі, хурто­вини, густі тумани, заморозки, пилові бурі, ожеледь). Як правило, стихійні явища спостерігаються у комплексі - сильні дощі (злива), гроза, град та штормовий вітер; хуртовина, сильний вітер та погір­шення видимості.

Найбільш поширені небезпечні погодні явища, що мають місце в Україні, такі:

· сильні зливи (Карпатські та Кримські гори);

· град (на всій території України);

· сильна спека (степова зона);

· суховії, посухи (степова та східна лісостепова зона);

· урагани, шквали, смерчі (більша частина території");

· пилові бурі (південний схід степової зони);

· сильні тумани (південний схід степової зони);

· сильні заметілі (південний схід степової зони);

· снігові заноси (Карпати);

· значні ожеледі (степова зона);

· сильний мороз (північ Полісся та схід лісостепової зони).

Зливисеред стихійних явищ є найчастішими. Вони спостері­гаються щорічно і поширюються на значні території. Випадання ве­ликої кількості опадів призводить до появи інших небезпечних явищ таких, як селі, зсуви, підтоплення територій, повені. В теплий період року сильні дощі можуть супроводжуватися градом, грозою.

Гроза та злива може супроводжуватися громом та блискавицею. Блискавка- це розряд атмосферної електрики, який виникає, коли різниця в двох місцях настільки велика, що заряди можуть пересилити ізолюючий ефект повітря. Розряд може виникнути всередині хма­ри, між хмарами або між хмарою та землею. За мить блискавиця нагріває повітря до температури 25 000-27 000 градусів у момент роз­ряду, тиск в ньому підвищується до декількох тисяч атмосфер, відбу­вається неначе велетенський вибух. Звук від вибуху сприймається нами як грім. Звичайно, грім ми чуємо після того, як побачимо сполох блискавиці. Це пояснюється тим, що світло розповсюджується майже миттєво, тоді як звук має швидкість 330 м/сек. Якщо грім може наля­кати, то небезпека ураження блискавкою загальновідома, хоча і до­статньо рідка.

Поведінка під час грози:

Небезпека ураження блискавкою загальновідома, хоча і достатньо рідка.

Розрізняють пряме ураження (з перебуванням на вершині пагорба, відкритому просторі) та дію електромагнітної індукції (з проходжен­ням електричного розряду на відстані 1 м від людини - наприклад, сидячої біля стовбура дерева у момент удару блискавки) тощо.

При ураженні блискавкою у потерпілого виникають місцеві та за­гальні порушення, судомні скорочення м'язів, зупинка дихання, на шкірі з'являються опіки. Така травма може статися і тоді, коли люди­на знаходилася навіть поряд з місцем безпосереднього удару блис­кавки. В залежності від стану потерпілого (вологий шкірний покрив, втомлення, виснаження тощо), сили та напруги удару можливі різно­манітні місцеві проявлення. При цьому ушкодження на шкірі, що ви­никають, нагадують опіки І—IV ступеня. Більш небезпечні загальні проявлення, котрі розвиваються як результат впливу на нервову сис­тему. Потерпілий миттєво втрачає свідомість, часто спостерігається розвиток глухоти, німоти, паралічу дихальної мускулатури, що веде до зупинки дихання. Стан потерпілого на момент травми може бути настільки важким, що він зовнішньо мало чим відрізняється від по­мерлого: блідий шкірний покрив, широкі, не реагуючі на світло зіни­ці, відсутність дихання та пульсу - удавана смерть. Лише уважне прослуховування ділянки серця дозволяє встановити ознаки життя у потерпілого.

Перша допомога: передусім необхідно прийняти заходи по терміновому транспорту­ванню потерпілого в лікарню. В тяжких випадках, які супроводжують­ся зупинкою дихання, розвитком стану удаваної смерті, єдино дійовим заходом першої допомоги є негайне проведення штучного дихання. Першу допомогу при зупинці серця слід починати раніше, тобто в перші 5 хвилин, коли ще продовжують жити клітини головного та спинного мозку. Допомога полягає в одночасному проведенні штучно­го дихання та зовнішнього масажу серця.

Широко розповсюджене в побуті уявлення, що потерпілого від блискавки необхідно закопувати в землю, є великою помилкою! За­ривати в землю потерпілого від блискавки категорично забороняєть­ся ! Закопування в землю створює потерпілому додаткові несприятливі умови: погіршує дихання (якщо воно було), викликає охолодження, затрудняє рух крові, і що особливо важливо, затягує час надання ді­йової допомоги (зігрівання, штучне дихання, масаж серця, своєчасне транспортування тощо).

Профілактика ураження блискавкою: багато бояться грози, особливо коли вона проходить прямо над го­ловою, коли небо в блискавицях та гуркоче грім. Боятися цих явищ непотрібно, але виконувати відому обережність під час грози треба. Розряди атмосферної електрики можуть стати небезпечними для жит­тя, якщо своєчасно не прийняти заходів перестороги. Як вести себе в грозу?

Якщо гроза застала вас у лісі, не слід ховатися під високі дерева. Краще всього зупинитись на поляні між деревами, але не менше ніж за 15 м від них, і особливо - від дуба. Особливо небезпечні окремо стоячі дуб, тополя, сосна. Слід пам'ятати про розколоті потужним ударом блискавиці сосну та дуб. Про них треба пам'ятати туристу та грибнику, риболову та відпочиваючому, який шукає в грозу захист під деревами. Побоювання промокнути може призвести до трагічно­го кінця.

Слід пам'ятати, що блискавиці часто попадають у підвищені міс­ця, горби, камені. Якщо гроза застала вас на відкритому місці, кра­ще всього зупинитися в низині, присісти на ногах в суху канаву, яму. Тіло повинно мати по можливості найменшу площу торкання із землею. По можливості уникайте глинистих ґрунтів. Пам'ятайте, глина має властивість великої електропровідності. Якщо поблизу нема ніяких заглиблень, треба лягти на землю і лежати, поки не пройде гроза. Добрим укриттям може бути курінь, землянка, хата та інші будівлі. Не можна бігти, а якщо ви сидите в машині - треба зу­пинитись.

Під час грози небезпечно знаходитись у воді чи поблизу від неї. Блискавиця дуже часто б'є в річкові береги, тому не слід ставити па­латку біля самої води або входити у воду під час грози.

У горах слід уникати гребнів, виступів та інших підвищених то­чок. Небезпечно знаходитись поряд з металевими предметами. Не треба купатися, краще всього знаходитись на сухій поверхні.

В умовах житла не рекомендується знаходитись на даху, не стійте біля вікон та печей. Блискавка часто вдаряє в димарі і руйнує печі, а при падінні на будинок, проходить по стінах і по тих кутах, де розташовані ринви.

Вірогідність того, що ви постраждаєте від кулястої блискавки, практично дорівнює нулю. Статистика свідчить, що більшість людей ніколи навіть не бачила і не побачить цю голубу, зелену, жовту або червону кулю, що світиться, сантиметрів 20 в діаметрі, яка повільно пливе з потоками повітря. З'являється вона звичайно в грозу або після грози. Що робити, якщо вже у ваш будинок влетіла така блискавка? На­самперед треба мати на увазі, що траєкторія її польоту практично не­передбачена. Куля веде себе несподівано, як крапля води на розжаре­ній сковороді. Однак не треба робити різких рухів і тим паче тікати: можна викликати повітряний потік, по котрому згусток енергії поле­тить ціленаправлено за вами.

Тримайтеся подалі від електроприладів та електромережі, не тор­кайтесь металевих предметів.


Читайте також:

  1. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  2. Аналогія - спосіб отримання знань про предмети та явища на основі їхньої подібності з іншими.
  3. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
  4. Біоелектричні явища і збудження в тканинах.
  5. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
  6. Вибухонебезпечні зони.
  7. Вивчення взаємозв’язків правопорушень з іншими соціальними явищами
  8. Види взаємозв'язків між явищами
  9. Газонебезпечні роботи
  10. Геологічні небезпечні явища
  11. Геологічні небезпечні явища
  12. Геологічні небезпечні явища.




Переглядів: 3528

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характеристика землетрусу за дванадцятибальною системою М8К-64 | Шкала Бофорта для визначення сили вітру

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.