Бактеріальна клітина росте, і, досягаючи певного розміру, що зумовлено генетично, починає ділитися.
Переважна більшість бактерій розмножується шляхом бінарного поділу, внаслідок якого утворюються дві однакові дочірні клітини.
Рис.1. Розмноження бактерій: А – утворення поперечної перегородки; Б – утворення перетяжки; В – брунькування; Г – множинний поділ; 1-клітинна стінка (товстою лінією позначена материнська клітинна стінка, тонкою – нова синтезована), 2-ЦПМ, 3-мезосома,4-цитоплазма, в центрі – нуклеоїд, 5-додатковий фібрилярний шар клітинної стінки.
У більшості грампозитивних бактерій та нитчастих ціанобактерій в середині клітини спостерігається вп¢ячування ЦПМ і формування мезосом. Вони приймають участь в синтезі пептидоглікану і компонентів клітинної стінки. Поперечна перегородка – септа - росте від периферії до центру клітини (рис.1).
Після розділення дочірніх клітин синтезуються їх поверхневі структури.
Грамнегативні бактерії поділяються перетягуванням, тобто звуженням клітини в місцях поділу (рис.1). При цьому ЦПМ і КС викривляються і прямують всередину клітини
Варіантом бінарного поділу є брунькування (рис.1) . Брунька утворюється на одному з полюсів материнської клітини. У процесі росту вона збільшується до розмірів останньої, а потім відокремлюється від неї.
Бінарний поділ може проходити в одній або кількох площинах. У випадку, коли клітини після поділу не розходяться, утворюється угрупованнякоків або паличок.
У деяких одноклітинних ціанобактерій спостерігається множинний поділ(рис.1). Він починається із збільшення розмірів вегетативної клітини, в якій далі відбувається кілька послідовних бінарних поділів. В результаті цього утворюються від 4 до 1000 дрібних клітин - баеоцитів. Після розриву материнської оболонки вони звільняються.