Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Службові програми ОС Windows

До складу системного програмного забезпечення, крім ОС, входять службові програми – утиліти.

Утиліти (англ. utility – корисність) – це невеликі програми, створені для обслуговування комп'ютера та підвищення ефективність його роботи.

При експлуатації диска виникають такі проблеми:

1. фізичні дефекти – це пошкодження поверхні диска.

2. логічні помилки – це порушення файлової структури, що виникає внаслідок неправильного виключення ПК.

3. нестача місця на диску

Ці проблеми розв’язують за допомогою програм обслуговування, які знаходяться в наборі службових програм Windows. Для їх запуску потрібно скористатися послідовністю команд: Пуск → Програми → Стандартні → Службові програми, серед яких і вибирається потрібна.

До складу ОС Windows також включені деякі утиліти – програми налаштування та обслуговування комп’ютера і програми, що дають змогу отримувати інформацію про роботу комп’ютера. Зокрема:

1. Дефрагментація диска;

2. Очистка диска;

3. Відомості про систему;

4. Відновлення системи;

5. Архівація даних.

1. Дефрагментація диску – це усунення фрагментів диску. Програма визначає і повідомляє ступінь фрагментації. Дефрагментація рекомендується, якщо ступінь фрагментації файла чи диску перевищує 6%.

Запис файлу на диск ведеться кластерами. В залежності від об’єму файл може займати від одного до десятків і більше кластерів. Після кількох операцій запису нових і знищення старих файлів послідовність кластерів, в яких вони розміщені, стає фрагментованою. Тобто кластери кожного файлу будуть розташовані на різних ділянках диску. Диск не втрачає працездатності, але в значній мірі збільшується кількість переміщень магнітних головок, що сповільнює роботу з диском викликає зайве спрацювання механізмів дисководу. Справі можна зарадити, якщо періодично для жорстких і гнучких дисків виконувати операцію дефрагментації.

Рисунок 6.2. Дефрагментація диску

В нижній частині програми відображається графічне представлення того, наскільки диск фрагментований. Кольорами вказується стан диску:

ü червоним відображаються фрагментовані файли

ü синім виводяться нефрагментовані файли

ü зеленим відображаються системні файли, які не можуть бути переміщені.

ü білим відображається вільний простір диску

Перед виконанням дефрагментації можна проаналізувати вибраний диск, натиснувши кнопку Аналіз. Відображається діалогове вікно з повідомленням про відсоток фрагментованих файлів на диску і рекомендаціями щодо необхідності виконання дефрагментації.

2. При роботі за комп’ютером з часом на дисках збирається багато не потрібних файлів – сміття – тимчасові файли, створені при запуску різних програм; копії сторінок, відвіданих в Інтернеті; файли програм, що не використовуються тощо. Чим більше ви установлюєте програм, чим частіше працюєте на комп’ютері та в Інтернеті, тим більше сміття збирається на дисках і тим менше там залишається вільного місця.

Тому інколи на дисках потрібно «наводити порядок», видаляючи все сміття.

Для цього можна скористатись вбудованою в ОС програмою «Очистка диска».

Рисунок 6.3. Очистка диску

3. Програма «Відомості про систему» збирає та відображає всю інформацію про конфігурацію комп’ютера. Сюди входить інформація про конфігурацію апаратного забезпечення, пристрої комп’ютера, а також про установлене програмне забезпечення, зокрема, про установлені та не установлені драйвери.

Так при виникненні неполадок в роботі системи співробітники служби технічної підтримки за допомогою цієї програми можуть швидко знайти потрібні дані про конфігурацію комп’ютера.

Рисунок 6.4. Відомості про систему

 

4. В разі, якщо в роботі операційної системи виник збій, можна повернути її до попереднього стану, коли ще не було проблем, не переустановлюючи систему. Для цього призначена програма «Відновлення системи».

Кілька разів на тиждень (місяць) – залежно від налаштувань програми – ОС створює контрольні точки відновлення системи. Перед зміною налаштувань системи користувач може самостійно створити точку відновлення, запустивши програму Відновлення системи.

Рисунок 6.5. Відновлення системи

 

4. При роботі на комп’ютері завжди є ризик втратити дані: вірус може знищити файли, може перестати працювати операційна система. Тому виникає необхідність створювати резервні копію файлів та папок. Для цього можна скористатись утилітою «Архівація даних».

Рисунок 6.6. Архівація даних

 


Читайте також:

 1. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
 2. Windows
 3. Алгоритм створення тренінгової програми
 4. Анімаційні програми
 5. Антивірусні програми
 6. Важливою складовою економічної політики 60-х рр. була реалізація програми “нових рубежів” президента Дж. Кенеді.
 7. Види вікон ОС Windows та дії над ними
 8. Визначення змінних програми.
 9. Виконання програми - реалізація мови програмування
 10. Використання універсального програвача Microsoft Windows для показу фільмів
 11. Військові службові злочини.
 12. Вікно програми КОМПАС-ГРАФІК
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Злочинна поведінка та механізми її формування | Форматування дисків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.