Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методологічні основи функціонально-вартісної діагностики систем управління.

 

Функціонально-вартісна діагностика (ФВД) є ефективним методом підвищення ефективності управління підприємством. Області застосування ФВД систем управління: оптимізація витрат на виконання функцій управління, організаційних структур управління, методів управління, технології розробки, прийняття і впровадження управлінських рішень. Слід відмітити, що ФВД знаходиться у стадії розробки і не застосовується на підприємствах.

Основні завдання ФВД:

· досягнення оптимального співвідношення між корисним ефектом підприємства і сукупними витратами за його життєвий цикл на систему управління;

· удосконалення організаційної структури і функцій управління на основі функціонально-вартісного підходу;

· зниження витрат різних видів ресурсів на систему управління за рахунок ліквідації або скорочення допоміжних і непотрібних функцій управління.

Основні принципи проведення ФВД:

· принцип функціонального підходу, тобто розгляд об’єкта дослідження з позицій тих функцій, для виконання яких він

створюється;

· принцип вартісної оцінки, що полягає в беззупинній економічній оцінці функцій управління;

· принцип системного підходу;

· принцип комплексного підходу;

· принцип динамічного підходу;

· принцип повного використання досягнень інформатики і евристики і ін.

Основні особливості проведення ФВД:

· об’єктом діагностики можуть бути будь-які елементи системи управління (організаційна структура, функції і методи управління, управлінські рішення і т. ін.), по яких можна кількісно виразити корисний ефект їхнього функціонування за призначенням (табл.. 7.1);

· глобальним критерієм ФВД є максимум корисного ефекту на одиницю сукупних витрат ресурсів на систему управління;

· одночасно з деталізацією оцінюється оптимальність елементів корисного ефекту і сукупних витрат на здійснення функцій управління;

· при проведенні ФВД насамперед установлюється доцільність функцій, що повинні виконуватися, або доцільність, достатність і надмірність функцій управління. Не організаційна структура створюється або уточнюються для системи управління, а навпаки, вибираються або проектуються необхідні функції з мінімальними витратами на їхнє здійснення для досягнення цілей підприємства.

Основні функції управління підприємством, які є об’єктом функціонально-вартісної діагностики:

Управління маркетингом; управління науково-дослідною підготовкою виробництва; управління конструкторською підготовкою виробництва; управління технологічною підготовкою виробництва; управління інструментальною підготовкою виробництва; управління ремонтним обслуговуванням виробництва; управління енергетичним обслуговуванням виробництва; управління стандартизацією; управління метрологічним забезпеченням виробництва; управління раціоналізацією, винахідництвом та патентознавством; управління механізацією та автоматизацією виробництва; управління технічним контролем і випробуванням; управління капітальним будівництвом; оперативне управління і планування виробництва; оперативне регулювання і диспетчерування; управління транспортним обслуговуванням виробництва; управління перспективним і поточним техніко-економічним плануванням; управління працею і заробітною платою; управління нормуванням праці; управління економічним стимулюванням; управління фінансовою діяльністю; управління обліком і звітністю; управління матеріально-технічним постачанням; управління зовнішньою кооперацією і комплектацією; управління збутовою діяльністю; управління роботою з персоналом; управління підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації; правове забезпечення управління; інформаційне забезпечення управління; забезпечення технічними засобами управління; забезпечення регламентуючою документацією; нормативне забезпечення управління; господарське забезпечення управління; діловодство; управління виконанням плану виробництва і постачань продукції; управління забезпеченням якості продукції; управління формуванням і використанням трудових ресурсів і забезпеченням безпеки праці; управління формуванням і використанням матеріальних, фінансових ресурсів; управління формуванням і використанням основних виробничих фондів; управління розвитком виробництва; управління розвитком науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок; керівництво розвитком управління; керівництво соціальним розвитком трудового коллективу; керівництво охороною навколишнього середовища і природокористування.

Організація робіт з ФВД являє собою комплекс взаємозалежних заходів, що спрямовані на створення умов для проведення робіт із ФВД і безпосереднє проведення ФВД системи управління, і включає:

а) підготовку до впровадження методу, роз’яснення його можливостей для підвищення ефективності системи управління підприємством;

б) навчання менеджерів і фахівців основам методу;

в) підготовку фахівців для роботи в координаційній групі по впровадженню ФВД;

г) забезпечення ФВД нормативно-методичними документами;

д) формування і функціонування робочих органів ФВД і їх інтеграція з існуючими службами підприємства;

е) створення економічних умов для проведення робіт із ФВД і впровадження рекомендацій ФВД на основі їхнього планування, фінансування і стимулювання.

Для організації і координації робіт із ФВД на підприємстві необхідно організувати координаційну раду по проведенню робіт із ФВД в складі головних фахівців. Очолює координаційну раду перший керівник підприємства, або, у крайньому випадку, його заступник.

Основні етапи проведення ФВД: підготовчий, інформаційний, аналітичний, творчий, дослідницький, рекомен- даційний, впроваджувальний..

На підготовчому етапі виконуються наступні роботи:

· вибір елементів системи управління для діагностики;

· підбір членів дослідницької робочої групи (ФВД) для вирішення поставлених завдань;

· визначення термінів, конкретних результатів, яких повинна досягнути група, порядку взаємодії з відповідними службами.

Інформаційне забезпечення ФВД передбачає:

· підготовку, збір, систематизацію інформації про об’єкт ФВД;

· вивчення потреб і функцій, які потрібно задовольнити;

· прогнозування розвитку елементів системи управління;

· вивчення діючої системи управління і її елементів;

· вивчення умов їхнього функціонування;

· вивчення технології здійснення функцій управління;

· побудова структурно-економічної моделі системи управління;

· діагностика вартісної інформації, визначення витрат на виконання функцій управління;

· доповнення структурно-елементної моделі системи управління і її складових частин вартісною інформацією;

· виявлення зон найбільшого зосередження витрат у системі управління.

Аналітичний етап ФВД включає:

· формування всіх можливих функцій системи управління і її елементів

· класифікацію функцій;

· побудову функціональної моделі системи управління;

· оцінку значимості функцій експертним методом;

· визначення вартості відповідних функцій;

· оцінку пов’язаних з здійсненням функцій витрат у порівнянні з відповідними значеннями функцій управління;

· побудова функціонально-вартісної діаграми функцій управління із застосуванням принципу ієрархічності і системного підходу. Діаграма містить функції управління, абсолютні і питомі витрати по функціям;

· визначення протиріч між значимістю функцій і їхньою вартісною оцінкою;

· формулювання завдань удосконалення системи управління підприємством для наступної ФВД.

На творчому етапі здійснюються:

розробка пропозицій по удосконаленню діючої системи управління;аналіз і попередній добір пропозицій для реалізації;

систематизація пропозицій по функціям;формування варіантів виконання функцій.

На дослідницькому етапі виконуються наступні роботи:

розробка ескізного проекту по відібраним варіантам удосконалення системи управління;експертиза підготовлених рішень;добір найбільш раціональних варіантів рішень;остаточний вибір варіантів удосконалення системи управління;техніко-економічне обґрунтування розроблених варіантів.

На рекомендаційному етапі здійснюються:

розгляд представлених варіантів удосконалення системиуправління на науково-технічній раді;ухвалення рішення про можливість їхньої реалізації;узгодження заходів щодо реалізації прийнятих рішень.

На етапі впровадження здійснюються:включення заходів щодо забезпечення впровадження прийнятих пропозицій ФВД у відповідні програми;контроль виконання програми;оцінка ефективності реалізації програм;стимулювання працівників за впровадження методів ФВД.

Оцінка економічної ефективності управління виробництвом

Економічна ефективність управління виробництвом є багатофакторним комплексним поняттям. При оцінці ефективності управління слід виходити з поставлених системою управління цілей і результатів виробництва. Судити про ефективність управління треба не тільки по економічності системи управління, але й по ефективності виробничої системи підприємства.

Тому економічний ефект в результаті проведення функціонально-вартісної діагностики утворюється у сфері управління, в сфері виробництва і в сфері експлуатації продукції. Економічний ефект у сфері управління досягається за рахунок зниження трудомісткості виконання функцій управління в результаті позбавлення від зайвих, не властивих і дубльованих функцій, зв’язків, документації; зайвих витрат в результаті вибору найбільш економічних способів виконання функцій; передачі ряду розрахунків на ЕОМ і т. ін.

Економічний ефект у сфері виробництва утворюється за рахунок зменшення простоїв у виробництві і невиробничих витрат, зниження понадурочних годин роботи, усунення наднормативних запасів матеріальних ресурсів, підвищення оперативності управління виробництвом, зниження собівартості продукції, підвищення продуктивності праці, збільшення об’єму випуску продукції і т. ін.

Економічний ефект у сфері експлуатації продукції утворюється шляхом зменшення поточних витрат при використання продукції (питомих витрат на ремонт, витрат палива і т. ін.) Більша частина економічного ефекту утворюється у виробничій системі.

Розрахунок економічного ефекту проводиться з обов’язковим використанням дисконтування різночасних витрат і результатів до розрахункового року. За розрахунковий рік приймається найбільш ранній із всіх розглядуваних варіантів календарний рік, що передував початку випуску нової продукції або використання нової технології, нових методів організації виробництва, праці і управління.

В загальному вигляді економічний ефект від результатів ФВД системи управління підприємством можна розрахувати за наступною формулою:

де Ру – оцінка результатів здійснення заходів за розрахунковий період, грн.;Ку – оцінка витрат на здійснення заходів за розрахунковий період, грн.;tn – початковий рік розрахункового періоду;tk – кінцевий рік розрахункового періоду;

Вt – вартісна оцінка результатів в t-му році розрахункового періоду, грн.;Кt – вартісна оцінка витрат в t-му році розрахункового періоду, грн.;– коефіцієнт дисконтування різночасних витрат і результатів до розрахункового року.

де Ен – мінімальний коефіцієнт дисконтування різночасних витрат і результатів, чисельно рівний середньорічній ставці банківського проценту по вкладам за відрахуванням інфляційної складової в долях одиниці;

tp – розрахунковий рік;t – рік, витрати і результати якого дисконтуються до розрахункового року.

 

 


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  3. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  4. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  5. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  6. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  7. III етап. Системний підхід
  8. IV. Розподіл нервової системи
  9. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  10. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  11. IV. Філогенез кровоносної системи
  12. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем




Переглядів: 844

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття управлінської діагностики | Історія розвитку методу культури клітин вищих рослин

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.