Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тип круглі черви. Клас Власні круглі черви (Nematoda).

Властиві ознаки:

· Шкірно-м’язовий мішок нематод утворений кутикулою,гіподермою і мускулатурою;

· Первинна порожнина тіла виповнена рідиною і містить внутрішні органи;

· Травна система представлена ротовим отвором з трьома «губами» і травною трубкою, задній відділ якого закінчується анальним отвором;

· Кровоносна і дихальна система відсутня, дихання відбувається через покриви тіла;

· Видільна система представлена одноклітинними шкірними залозами;

· Статева система: у самки є правий і лівий яєчники, яйце води, права та ліва матки, які сполучаються у загальну піхву; у самця наявні непарний сім’яник, сім’япровід, сім’явипорскувальний канал;

· Розвиток відбувається з перетворенням: яйце → личинка → статевозріла форма, у деяких нематод спостерігається живородіння;

· У життєвому циклі більшості видів паразитів круглих червів відсутня зміна хазяїнів.

 

Аскарида людська (Ascaris lumbricoides) – збудник аскаридозу.

 

Широко розповсюджений гельмінт.

Паразитує в тонкій кішці людини.

Морфологічні особливості і життєвий цикл. Самка довжиною до 40 см, самець – 15-25 см. Форма аскариди веретеноподібна. Задній кінець тіла самця закручений на черевну сторону. Тіло вкриває кутикула, яка складається з 10 шарів. Під нею розміщена гіподерма, а під гіподермою – мускулатура у вигляді 4-х поздовжніх м’язів. Аскарида активно рухається проти їжі в травному каналі людини.

яйця аскариди овальні, оточені трьома оболонками, за добу аскарида виділяє 100-240 тис. яєць.

Аскарида людська – геогельмінт. Остаточним і проміжним хазяїном є тільки людина. У тонкій кишці самка відкладає запліднені яйця. З фекаліями вони виводяться назовні. Для їх розвитку необхідний вільний кисень, температура +18-250С, вологий грунт. За таких умов через три тижні яйця стають інвазійними. Яйця можуть зберігати життєздатність до шести років. Людина заковтує інвазійні яйця з їжею, водою, брудом рук. У кишках із яйця виходить личинка, яка пронизує стінки кишок, попадає в кров’яне русло, мігрує з током крові у печінку, праве передсердя, правий шлуночок, по малому колі кровообігу до легень. Із легеневих капілярів личинка попадає у легеневі альвеоли, а потім по дихальних шляхах: бронхи → трахеї → гортань → глотка.

В ротовій порожнині личинка із слиною знову заковтується і потрапляє у шлунково-кишковий тракт. Тривалість міграції становить 14-15 днів. Через 2,5-3 місяці личинка перетворюється у статевозрілу форму. Одночасно в організмі людини може паразитувати кілька сотень аскарид.

Патогенна дія. Аскарида виділяє токсичні продукти обміну, уражає стінки капілярів і тканини альвеол; дорослі аскариди ушкоджують стінки кишки, сприяють розвитку дисбактеріозу; сприяють гіповітамінозам, виснаженню організму.

Клінічно виражений аскаридоз перебігає у дві стадії:

Легенева стадія аскаридозу відповідає міграції личинок і характеризується кашлем, болем у грудях, підвищенням температури.

Кишкова стадія хвороби викликана наявністю статевозрілих аскарид у просвіті кишки і проявляється слабкістю. Головними болями, болями в животі, диспепсичними розладами.

Діагностика. Виявлення личинок у харкотинні, овоскопія фекалій.

 

Гострик (Enterobius vermicularis) –збудник ентеробіозу, географічно найпоширенішої хвороби. Паразитує у нижніх відділах тонкої кишки.

 

Морфологічні особливості і життєвий цикл. Гострики – це дрібні гельмінти білого кольору. Самка довжиною до 10 мм, самець – 2-5 мм. Передній кінець тіла має везикулу – кутикулярне розширення, за допомогою якого гельмінт кріпиться до стінки кишок. Задній кінець тіла самця закручений. Живляться гострики вмістом кишок.

Гострики – геогельмінти. Людина є єдиним хазяїном. Запліднена самка рухається до анального отвору, виходить назовні і впродовж 15-20 хв. відкладає на шкіру промежини людини від 10 до 15 тис. яєць. При цьому виникає свербіння. Яйця можуть розсіюватись на білизну, на побутові предмети, дитячі іграшки. Через 4-6 годин яйця стають інвазійними.

Людина заражується перорально. Можливе явище ауто інвазії – повторне самозараження. Тривалість життя гострика 1 місяць. Самка після відкладання яєць гине.

Патогенна дія. Гострики пошкоджують стінки кишок, можуть проникати в апендикс і викликати запальні процеси; розвиток запальних процесів піхви при заповзанні гостриків в статеві жіночі органи. У хворого спостерігається неспокійний сон, свербіж у періанальній ділянці, переважно вночі, нудота, біль в животі, у дітей можуть бути епілептичні напади, енурез.

Діагностика. Дослідження в зіскрібках з персональних складок шкіри.

 

Волосоголовець людський (Trichocephalus trichiurus) – збудник трихоцефальозу.

Широко розповсюджений гельмінт, локалізується у сліпої кишці, верхніх відділах тонкої кишці.

Морфологічні особливості і життєвий цикл Волосоголовці – це своєрідні за формою гельмінти сірого кольору. Загальна довжина паразит складає 3-5 см. Тіло його вкрите посмугованою кутикулою. Передня частина тіла ниткоподібна і нагадує волосинку. У ній проходить видовжений стравохід. Цим кінцем тіла паразит проникає у слизову оболонку кишки, де паразитує і живиться кров’ю і тканинною рідиною. Співвідношення ниткоподібної і потовщеної частини тіла у самок 2:1, у самців – 3:1.задній кінець самця спірально закручений у бік спини.

Запліднена самка відкладає яйця, які з фекаліями виводяться назовні. Подальший розвиток відбувається у вологому грунті при температурі 25-350С. через 25-30 днів у яйці формується личинка. Зараження людини відбувається при споживанні яєць з овочами і фруктами, а також занесенні їх у рот брудними руками. У кишечнику людини личинки виходять з яйцевих оболонок і без міграції за 30-45 діб перетворюються на статевозрілі форми. Тривалість життя волосоголовця 5-6 років, яйця зберігають життєздатність 1-2 роки.

Патогенна дія. Волосоголовці порушують функцію кишечнику, руйнують слизову оболонку, викликають токсично-алергічні процеси.

Трихоцефальоз проявляється тільки при високому ступені інвазії. Характерні болі в шлунку, нудота, блювота, слинотеча, головний біль, запаморочення. При тривалому захворюванні можливий розвиток анемії.

Діагностика. Лабораторне дослідження фекалій на вміст яєць.

.

 

 

 

 

 


Читайте також:

  1. Акціонерна власність в економічній системі
  2. Анархізм заперечує державу і владу взагалі, велику приватну власність при допущенні дрібної, проголошує крайній індивідуалізм, нічим не обмежену свободу.
  3. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян
  4. Види політичної поведінки етногруп, які відстоюють власні інтереси
  5. Власні джерела формування господарських засобів підприємства, їх склад.
  6. Власні і загальні іменники як лексико-граматичні розряди за специфікою виявлення категорії числа
  7. Власні коливання динамічних систем
  8. Власні кошти бюджетних установ, їх склад та призначення. Завдання обліку коштів спеціального фонду
  9. ВЛАСНІ ФІЗИЧНІ ПОЛЯ ОРГАНІЗМУ ЛЮДИНИ
  10. Власні числа та власні вектори матриці
  11. Власність і виробничі відносини.
  12. Власність на засоби виробництва.




Переглядів: 2536

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тип Плоскі черви. Клас Стьожкові черві (Cestoidea). | Відбудова і розвиток народного господарства України в післявоєнний період. Завершення радянізації західноукраїнських земель

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.03 сек.