Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правовідносини з капітального будівництва

Правовідносини з капітального будівництва(будівельні право­відносини) - це врегульовані правом господарські відносини з ор­ганізації, управління та безпосереднього здійснення капітального будівництва.

Ці правовідносини є комплексними, що зумовлено складністю господарської діяльності в галузі капітального будівництва. Ком­плексність будівельних правовідносин полягає в тому, що вони включають:

1. підрядні відносини щодо здійснення і виробництва вишукувальних і проектних робіт;

2. відносини щодо будівельних підрядів;

3. відносини щодо будівельних поставок;

4. відносини щодо надання послуг, пов'язаних з капітальнимбудівництвом.

Комплексність правовідносин з капітального будівництва пе­редбачає наявність у них основної діяльності, що регулюється правом. Це проектна і будівельна діяльність (проектні та будівель­ні підряди). Матеріальний зміст цих правовідносин полягає у ви­конанні і здачі організацією-підрядчиком замовленої роботи, а та­кож прийняття та оплата її замовником.

Правовідносини з капітального будівництва економічно являють собою особливий вид майново-організаційних відносин. їх пред­метом є специфічний товар - проектна і будівельна продукція, що зазвичай виробляється та передається замовникові на платній осно­ві. Проектний підрядник виробляє визначені (замовлені) замовни­ком проектно-вишукувальні роботи, кінцевим результатом яких є проектна продукція. Замовник приймає і оплачує цей товар.

Будівельний підрядник виконує визначені (замовлені) замов­ником будівельні роботи, кінцевим результатом яких є закінчений будівництвом, тобто готовий до експлуатації, об'єкт.

Господарські правовідносини з капітального будівництва(у разі застосування підрядного способу) - це комплексні майново-організа­ційні правовідносини, змістом яких є організація, виробництво і зда­ча організацією-підрядником визначених (замовлених) замовником проектно-вишукувальних та/або будівельних і пов'язаних з ними ро­біт, приймання та оплата їх замовником, введення в дію закінченого будівництвом об'єкта.

Суб 'єкти правовідносин з капітального будівництва- це осо­би, які володіють сукупністю господарських прав і обов'язків, не­обхідних для організації та безпосереднього здійснення будівель­них та пов'язаних з ними робіт (проектних, вишукувальних, мон­тажно-налагоджувальних та ін.). До них належать:

господарські організації, предметом діяльності яких є вико­нання проектно-вишукувальних, будівельних та пов'язаних з ними робіт; ними можуть бути як підприємства, так і складні утворення - господарські об'єднання(в т. ч. державні будівельні корпорації «Укрбуд», «Укрбудматеріали» та ін., Українська кооперативно-дер­жавна корпорація по агропромисловому будівництву «Украгропром-буд»), холдингові компанії (наприклад, х/к «Київміськбуд»);

підрозділи господарських організацій, що спеціалізуються на капітальному будівництві (управління, департаменти капітального будівництва); вони виступають як суб'єкти внутрішньо-господарсь­ких відносин, а у разі наявності відповідних повноважень, закріп­лених у Положенні про такі підрозділи,- і у зовнішніх відносинах від імені організації, до структури якої входять;

підприємці-громадяни(індивідуальні підприємці, які здійс­нюють господарську діяльність з капітального будівництва, маючи статус офіційно зареєстрованого підприємця і відповідні ліцензії на виконання тих видів діяльності в сфері будівництва, які потре­бують спеціального дозволу - ліцензії);

держава, яка діє в особі:

а) вищих органів державної виконавчої влади (як замовник що­до особливо важливих та великих за вартістю об'єктів, що мають загальнодержавне значення, виступає Кабінет Міністрів України);

б)спеціально уповноваженого органу у сфері капітального бу­дівництва — Державний комітет України з будівництва та архі­тектури, який відповідно до Положення, затвердженого Указом Президента України від 20.08.2002 р. № 725, здійснює державне регулювання в сфері капітального будівництва шляхом: виданнядержавних будівельних норм і правил, державних стандартів; за­безпечення через систему відповідних органів державної експерти­зи інвестиційних проектів будівництва (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 483 «Про Порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та про­ведення їх комплексної державної експертизи»), ліцензування буді­вельних і пов'язаних з ними робіт, сертифікацію будівельної проду­ кції, забезпечує здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за якістю будівельних робіт (покладається на Держархбуд-інспекцію, що входить до складу Держкомітету та діє відповідно до Положення про архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 р. № 225) та виконує інші повноваження у сфері капітального будівництва;

в)галузевих та інших органів державного управління (госпо­дарських міністерств, відомств, державних господарських об'єднань і державних холдингових компаній);

г)державних будівельних корпорацій («Укрбуд», «Укрбудматеріали», «Укртрансбуд», «Укрмонтажспецбуд», «Укрметротунель-буд» та ін.), які виконують складні функції: (1) власника майна що­до державних підприємств - учасників корпорації та (2) забезпе­чення координації діяльності підприємств-учасників корпорації та організації виконання ними будівельних та пов'язаних з ними робіт;

ґ)місцевих державних адміністрацій, до складу яких входять управління з капітального будівництва (діють на підставі Типового по­ложення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2000 р. № 1401);

- органи місцевого самоврядуванняв особі відповідних рад на­родних депутатів, їх виконкомів, управлінь капітального будівни­цтва виконкомів.

Учасниками правовідносин з капітального будівництва також є (можуть бути) суб'єкти господарювання та негосподарські органі­зації, які мають потребу у виконанні будівельних і пов'язаних з ни­ми робіт, а також громадяни - як споживачі будівельної продукції.

Учасники правовідносин з капітального будівництва можуть виконувати різні функції і залежно від цього отримувати відповід­не найменування.

Інвестор- це суб'єкт інвестиційної діяльності в сфері капіталь­ного будівництва, який приймає рішення про вкладення власних, позичкових або залучених коштів (інвестицій) в об'єкти інвесту­вання, що належать до основних фондів.

Замовник - це суб'єкт інвестиційної діяльності в галузі капіта­льного будівництва, що замовляє у підрядника виконання проект-но-вишукувальних, будівельних та пов'язаних з ними робіт. У ролі замовника може виступати сам інвестор або уповноважена ним особа, в т. ч. консалтингова та/або інжинірингова організація, що спеціалізується на будівництві.

Підрядник - організація чи індивідуальний підприємець, що на договірних засадах за плату підряджається виконувати на замов­лення замовника проектно-вишукувальні, будівельні та пов'язані з ними роботи.

Виконання будівельних робіт (незалежно від способу капіталь­ного будівництва) потребує ліцензування, що здійснюється з ме­тою забезпечення публічних інтересів відповідно до встановлених вимог (насамперед, щодо їх якості, безпеки, довговічності будівель та споруд).

Відповідно до Закону «Про ліцензування певних видів госпо­дарської діяльності» (пункт 30 ст. 9) у сфері будівництва підляга­ють ліцензуванню вишукувальні та проектні роботи для будівни­цтва, зведення несучих та огороджуючих конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж.

Зазначені роботи конкретизовані в Ліцензійних умовах прова­дження будівельної діяльності, затверджених спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 112/182 від 13.09.2001 р. Так, згі­дно із додатком до пункту 1.3 Ліцензійних умов, підлягають ліцен­зуванню такі види робіт у сфері будівництва:

• інженерні вишукування;

• інженерно-геологічні, інженерно-гідрометеорологічні вишу­кування, еколого-геологічні вишукування та складання звіту;

• проектні роботи;

• розроблення містобудівної документації;

• архітектурне та будівельне проектування, в т. ч.:

• конструювання несучих конструкцій;

• проектування внутрішніх інженерних мереж, систем і споруд;

• розроблення спеціальних розділів проектів;

• технологічне проектування об'єктів;

• зведення несучих те огороджуючих конструкцій будівель і спо­руд, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж, у т. ч.:

• зведення несучих і огороджуючих конструкцій будівель і споруд;

• монтаж конструкцій зовнішніх інженерних мереж і систем;

• монтаж внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і за­собів вимірювання;

• захист конструкцій, устаткування та мереж;

• будівництво транспортних мереж;

• монтаж технологічного устаткування.

Ліцензування будівельної діяльності здійснюють Держбуд, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севас­топольська міські державні адміністрації (п. 9-1 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Укра­їни від 14 листопада 2000 р. № 1698).

 


Читайте також:

  1. Адміністративні правовідносини
  2. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  3. Банківські правовідносини
  4. Банківські правовідносини мають такі самі характерні риси, що властиві усім видам правовідносин, але в них є і свої специфічні ознаки.
  5. Будинків іспоруді забезпечення нормальних умов їх будівництва й експлуатації
  6. Бюджетні правовідносини: об’єкти, суб’єкти, норми бюджетного права
  7. Вибір площадки для будівництва.
  8. Вимоги до будівництва об’єктів і спорудження комунально – енергетичних мереж
  9. Відповідальність за правопорушення у сфері капітального будівництва
  10. Горизонтальні банківські правовідносини виникають між комерційними банками та їхніми клієнтами з приводу банківського обслуговування.
  11. Господарські правовідносини та господарське законодавство і право.
  12. Господарські правовідносини, їх види та ознаки




Переглядів: 626

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи та стадії капітального будівництва | Будівельне законодавство

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.