Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Країни Східної Азії

Непал

Індія

Індія належить до найперспективніших рекреаційно-туристичних країн не лише Азійського макрорегіону, а й усього світу. Це країна, де минуле, сучасне і майбутнє тісно переплелися. Космічно-ядерна держава з більш як мільярдним населенням, найсучаснішими інформаційними технологіями мирно співіснує з коровами, які гуляють вулицями міст, мавпами, які роблять нальоти на ринки, рікшами, жебраками і вогнищами, на яких спалюють мертвих. Іншої такої країни у світі немає. її унікальність і приваблює туристів.

Індія не є внутрішньо цілісною країною. Тут живе понад 500 народів зі своїми мовами, культурами, віруваннями. Різні штати суттєво відрізняються своїм стилем життя, мовою, заможністю. Відмінні вони і за кліматичними особливостями, природними ресурсами, географічним положенням, рельєфом тощо.

Нині за вартістю валового національного продукту Індія посідає 4-те місце у світі, випередивши всі європейські країни. За цим показником попереду неї лише США, Китай і Японія. Однак швидкість, з якою розвивається Індія, величезний людський і природно-ресурсний потенціал вказують на те, що у XXI ст. ця країна разом з Китаєм диктуватиме світовий економічний порядок, у тому числі й особливості розвитку рекреаційно-туристичного господарства.

У цілому в Індії можна виокремити 4 туристичні області: Північну, Східну, Західну і Південну. Вони різняться всім комплексом рекреаційних умов і ресурсів — від природних до культурно-історичних. Кожна з цих областей приваблива для туристів по-своєму.

Північна область охоплює штати Джамму і Кашмір, Пенджаб, Харіана, Химчас Прадеш, Уттар Пра-деш та ін. Вона славиться неповторними гірськими краєвидами Гімалаїв. Тут найбільша у світі кількість "восьмитисячників", знаменита Долина кольорів, укриті вічнозеленою рослинністю смарагдові пагорби, найчудовіші у світі водоспади.

Столиця штату Джамму і Кашмір Срінагар розташована на річці Джамм і озерах. Найпривабливіший об'єкт туризму в цьому місті — унікальні будиночки-човни. Протягом століть вони були частиною побуту жителів Кашміру. Такі будиночки-човни бувають різних розмірів і можуть бути доволі гарно оздоблені. Вони стоять на приколі біля берегів озер Дав і Нагін.

Кашмір переважно мусульманський штат Індії. Тут дуже багато гарних мечетей, серед яких виокремлюється красою чудова мечеть Шах-Хамадан, повністю побудована з дерева. Вона названа на честь святого, який у XVI ст. навернув в іслам мільйони індусів.

Кашмір привертає увагу туристів і своїми гірськими курортами. Найвідоміші з них Пахалгам, Гулмарг і Сонамарг привабливі по-своєму. Своєрідною базою для близьких і далеких подорожей у гори є Пахалгам — значний торговий центр. Крамниці з виробами індійських ремісників буквально оточують готелі. Навколо міста значні площі займають бунгало для туристів і облаштовані наметові містечка.

З Пахалгама туристи відправляються до священної печери Амарнатх. Багато з них беруть на цьому курорті спорядження, поні та здійснюють триденну мандрівку до льодовика Келахої. Молодші і витриваліші можуть піти у захоплюючу десятиденну подорож у знаменитий Ладакх. Чарівні краєвиди Гімалаїв, які надихали М. Реріха, поєднуються тут з унікальним національним одягом ладакхців, ламаїстськими монастирями і скульптурами Будди, вибитими у скелях.

Лише за 50 км від Срінагара знаходиться курорт Гулмарг. Влітку тут справжній рай для любителів гольфа, адже на цьому курорті є одне з найкращих і найбільших полів у світі. Крім того, Гулмарг є відомим центром для зимового туризму з облаштованими лижними трасами.

Сонамарг найменший серед гірських курортів Півночі. Він є базою для подорожей до відомого озера Гангал. Популярними на курорті є одноденні поїздки на поні по навколишніх луках з чудовими краєвидами на Гімалаї.

У штаті Пенджаб розташовано декілька всесвітньо відомих туристичних об'єктів, найвідомішим серед яких е Золотий храм в Амритсарі — священне місце для всіх сикхів. У Чандігарі, створеному відомим французьким архітектором Ле Корбюзьє, сміливо виявилася невгамовна фантазія творця.

В долині середньої течії священного Гангу знаходиться Агра з п всесвітньо відомим мавзолеєм Тадж-Махал. Священне для індусів місто Варанасі (Бенарес) має декілька дивовижних храмів і палаців, серед яких виокремлюється Золотий храм Шиви.

До Північної туристичної області належить і столиця Індії Делі, у якій розташовано безліч цікавих туристичних об'єктів. Серед них вирізняється фортеця Лал-Кіла, яка європейцям більш відома під назвою Червоний форт, ЇЇ збудовано у XVIII ст. як урядовий комплекс. Вона має декілька збудованих із мармуру палаців. Туристи відвідують неповторні зали публічних і приватних аудієнцій, Перлинну мечеть, імператорський палац Ранг-Махал, імператорські лазні з інкрустованими підлогами.

Головна торгова частина Старого Делі — Чандні-Чоук (Срібна площа) знаходиться напроти Червоного форту. Тут багато ринків, основними особливостями і принадами яких для туристів є індійські срібні прикраси і найрізноманітніші вироби ремісників.

На відстані 1 милі від Червоного форту розташована найцікавіша в архітектурному плані мечеть Індії Джама-Масжід, або Соборна мечеть. Узагалі, в Делі дуже багато мечетей і мінаретів, а також мавзолеїв ісламських правителів і святих. Так визначним туристичним об'єктом є мінарет Кутб-Мікар — велична конусоподібна п'ятиярусна вежа висотою 72,5 м, яка побудована з оригінального червоно-жовтого пісковику. Мінарет щедро прикрашений чудовим орнаментом.

Старовинний район Мехраулі відомий нескінченними лабіринтами ринку. Він багатий на мавзолеї та храми, серед яких виокремлюються мавзолеї Дясамалі з різноколірною стелею, Аджам Кхана, ісламського святого Кхваджі Бахтьяра Каки. Тут же знаходяться храм богині Йогмайа і басейн Шамеш.

Усе більше іноземних туристів відвідують мавзолей Хума-юна. Це чудовий сад-гробниця восьмикутної форми. Туристів тут цікавить перш за все те, що він слугував моделлю під час будівництва всесвітньо відомого Тадж-Махала.

Декілька туристичних об'єктів зосереджено в районі Пурана-кила (Старий форт), де збереглися ворота цитаделі, кріпосні вали, мечеть, оригінальний двоповерховий восьмикутний павільйон Шер-Мандал. Поряд зі Старим фортом розміщений відомий делійський зоопарк, який притягує туристів знаменитими тиграми — альбіносами. Неподалік знаходиться побудована з великої гальки цитадель Фарузшах-казака.

Туристи люблять відвідувати діловий центр Делі Шахджаха-набад. Це частина міста з вузькими вулицями заповненими людьми, де збереглося декілька воріт від цитаделі, яка оточувала цей район.

Серед історичних споруд Делі користується популярністю у туристів обсерваторія Джантар-Мантар. Багато іноземців відвідують президентський палац з його 390 залами і приходять до пам'ятників, які присвячені важливим історичним подіям у житті індійського народу.

Східна туристична область теж дуже примітна. Західна Бенгалія в основному рівнинний штат, але доволі великий і простягнувся він від Гімалаїв до Бенгальської затоки. Рекреаційно-туристичним ядром області є одне з найбільших міст світу Калькутта, яке є дуже гарним і у якому постійно проходять релігійні свята, кінофестивалі, спортивні змагання тощо. Надзвичайно своєрідний колорит мають невеликі містечка, розміщені на відстані 60 км від міста. Це колишні французькі і голландські селища з будинками колоніального стилю, старими церквами, неповторними цвинтарями і набережними на річці Хуглі. Біля цієї річки розташоване місто Белур Мату, де знаходиться храм Шрі Рамакрішна. Неподалік у Дакшине-сиварі є цілий храмовий комплекс. Храм Радхи тут оточений 12 невеликими храмами Шиви.

На південь від Калькутти у дельті Гангу і Брахмапутри й узбережжя Бенгальської затоки вся територія вкрита болотами і чагарниками. Віддавна бенгальці називають це місце Сувдербанс, або Чудовий ліс. Туристи тут люблять спостерігати за велетенськими гребенястими крокодилами, яких на берегах сотень проток дуже багато.

У Східній області зростає популярність гірського курорту Дарджилінг. Звідси відкривається, напевно, найзахоплюючий вид на Гімалаї. Навколо курорту знаходяться зоопарк, де зібрані унікальні зразки високогірних тварин, ботанічний сад, у якому представлені зразки гімалайської флори.

Головне рекреаційно-туристичне ядро Західної туристичної області — місто Мумбай (Бомбей). Це величезне місто є головним центром кіноіндустрії країни. Туристів Мумбай приваблює чудовою вікторіанською архітектурою і величезними ринками з екзотичними фруктами та спеціями, ювелірними виробами й антикварними речами. Серед інших об'єктів туризму виокремлюються Висячі сади, храм бога Шиви, видовбаний у скелі, Башти мовчання та ін.

Мумбай є базою для відвідин розміщеного на схід від міста плато Декан. Основними об'єктами туризму тут є неперевершені печери — храми Еллори. До найдавніших у світі належать буддійські розписи і скульптури Аджанти.

У штаті Гуджарат, що розміщений на північ від Мумбая, регулярно проводяться барвисті ярмарки і масові веселі свята. В Гудисараті туристи відвідують місто Босудж, оточене могутньої фортечною стіною. Взимку до заболоченої місцевості Катч злітаються тисячі рожевих фламінго. Цікавим об'єктом області є колишня португальська колонія — місто Гоа. В ансамблі будівель Старого Гоа виокремлюється найбільша християнська церква Азії — собор Святої Катерини. Серед інших храмових споруд дуже примітною є побудована на краю прямовисної скелі церква Діви Марії Розарійської, яка вражає туристів химерним поєднанням європейського і індійського архітектурних стилів.

Південна туристична область з центром у Ченнаї (Мадрас) вирізняється надзвичайно різноманітними рекреаційними ресурсами. У самому місті привабливими є форт Сент-Джордж, одна з найгарніших у світі набережних, вибиті у скелях стародавні храми. Європейців вражає безліч мавп у міських скверах і на вулицях міста. Багато пам'яток історії, культури і релігій знаходяться в інших містах Півдня Бенгалурі, Хайдарабаді, Майсурі та ін.

До найкращих у світі належать піщані пляжі Малабарського узбережжя Корала. У цьому ж штаті у Блакитних горах знаходиться дуже великий заповідник, де багато індійських слонів, носорогів і тигрів.

В останні роки Індія все більше перетворюється на країну медичного туризму. Якщо в минулому туристичні фірми анонсували у своїх проспектах лише атрибути народної індійської медицини, наприклад, масаж, заняття йогою, медитацією, лікування травами і фруктами, то нині все більше іноземних туристів їдуть до Індії, щоб отримати найсучаснішу медичну допомогу. За рік країну відвідує понад 200 тис. медичних туристів. За цим показником Індія посідає друге місце після Таїланду, куди щорічно приїздить понад 1 млн пацієнтів.

Перевантаженість системи охорони здоров'я у розвинутих країнах Заходу, де хворі змушені чекати на нетермінові операції багато місяців, а то й років, висока вартість медичного обслуговування приводять до того, що Індія, з її порівняно дешевою, але на рівні кращих світових стандартів медициною, перетворилася на один зі світових центрів медичного туризму.

Операції зі шунтування серця, яких у Канаді чи Великій Британії не всі хворі можуть дочекатися, в Індії виконують у 16 госпіталях без будь-якої черги. При цьому такі послуги коштують у середньому втричі дешевше.

Отже, в Індії дуже швидко розвивається медичний туризм. Сюди приїжджають лікуватися навіть із небагатих країн. Уряди багатьох країн почали фінансувати поїздки і лікування своїх громадян в Індії. Організовуються чартерні рейси до країни, якими доставляють не лише хворих із країн Заходу, але й їхніх лікарів. У найбільших готелях створені умови для перебування лежачих хворих, які потребують реабілітації після складних операцій.

Запитання та завдання

1. Чому Індія належить до найперспективніших рекреаційно-туристичних країн світу?

2. Яке місце посідає нині Індія за вартістю ВНП у світі?

3. Назвіть туристичні області Індії.

4. Чим славиться Північна туристична область?

5. Які туристичні об'єкти є в столиці країни? 6. Яке місто є рекреаційно-туристичним ядром Східної області?

7. Що ви знаєте про туристичну привабливість Західної туристичної області?

8. Які рекреаційні ресурси є на півдні Індії?

Туризм у Непалі є важливим джерелом валютних надходжень. Найпривабливішими для іноземців є, перш за все, індуїстські та буддійські культові споруди. Обслуговування альпіністів з усього світу також стало джерелом стабільного доходу жителів багатьох гімалайських поселень. Цілий народ, тобто шерпи, перетворилися на носильників і провідників численних альпіністських експедицій. Бажаючих покорити найвищі вершини світу нині стільки, що уряд Непалу змушений установлювати чергу. До чинників, які обмежують розвиток туризму в цій країні, належать багаторічна політична нестабільність, воєнні дії та терористичні акти.

Провідним рекреаційним ресурсом Непалу є унікальні природні умови цієї країни. Простягаючись на 200 км з південного заходу на північний схід, висота земної поверхні зростає з 60 до 8848 м над рівнем моря (г. Джомолунгма (Еверест)). Жодна інша держава світу не має на такому незначному просторовому проміжку таких разючих змін клімату: від тропічного до арктичного на льодовиках Головного Гімалайського хребта. Ніде більше у світі на поверхні землі повітря не буває настільки розрідженим, як у Непалі.

У цілому в природному плані Непал можна поділити на дві частини: передгірні рівнини тераї, які є продовженням Гангзької низовини, і Гімалаї. Ширина тераїв змінюється від 16 до 30 км. Вони сильно розорані. Перед самими горами тераї дуже заболочені з окремими осередками малярії. На передгірних підвищеннях розташовані савани з густими заростями слонової трави висотою до 4,5 м. У Гімалаях знаходяться вершини 5 "восьмитисячників": найвища гора планети Джомолунгма" а також Канченджанга, Макалу, Аннапурна і Джаулагірі.

У Непалі доволі чітко виражені сезони року, що відображається на рекреаційній діяльності. Влітку тут дуже спекотно, переважають доволі надокучливі мусонні дощі, які приносять вологі повітряні маси з Індійського океану. Взимку, десь приблизно із середини грудня по лютий, тут сухо і прохолодно. В цей час у горах випадає багато снігу. Найкращий час для мандрівок навесні (березень, квітень) і восени (жовтень, листопад), коли встановлюється стійка суха і тепла погода.

Розвиваючи туризм у Непалі, уряд намагається зберегти дуже багатий у минулому рослинний і тваринний світ. Для цього створено декілька об'єктів природно-заповідного фонду: резерват Читауен на кордоні з Індією, а також національні парки Лантасанг, Сагарматха, Нагарджук тощо.

Головними релігіями Непалу є індуїзм (86 % віруючих) і буддизм (12 %). У країні знаходиться багато найважливіших культових споруд буддистів та індуїстів усього світу. Індуїстські храми Непалу зачинені для відвідування іноземцями, їхньою красою можна насолоджуватися лише ззовні. Натомість у буддійських монастирях кожен відвідувач, незалежно від того, звідки він приїхав, є бажаним і дорогим гостем. Необхідно лише зняти взуття, не чіпати нічого руками і фотографувати з дозволу дуже запопадливих ченців.

Непальці надзвичайно релігійні. Кожен непальський будинок є по суті маленьким храмом. В обов'язковому маленькому внутрішньому дворику знаходиться сімейний мініатюрний храм або вівтар — лінгам — символ Шиви, який є центральним об'єктом поклоніння індусів. Просто так повз храм, а їх у столиці Катманду тисячі, непалець ніколи не пройде. Він обов'язково вклониться божеству, доторкнувшись рукою спершу до порога святилища, а потім до власного чола. Така церемонія неодмінно закінчується ударом у дзвін, який висить біля кожного храму. Тому в столиці лунає постійний "малиновий" дзвін, який особливо посилюється надвечір, коли вулиці міста заповнюються людьми.

Непал — одна з небагатьох країн світу, де предмети класичного і сучасного мистецтва використовуються у повсякденному житті людей. Ці унікальні витвори зберігаються у численних храмах. Хоча Непал є єдиною країною світу, де індуїзм визнано державною релігією, тут вільно зберігається релігійне розмаїття.

Туристів вражає не лише кількість храмів, а й розмаїття їхньої архітектури, яке можна в цілому звести до трьох видів: пагода, шикара і ступа.

Ступи є суто буддійськими, пагоди і шикари можуть бути і буддійськими, й індуїстськими. Буддійські храми вирізняються тим, що оточені стіною з воротами. Нерідко храм оточений стіною молитовних коліс. Іноземні туристи з подивом дізнаються про те, Що храми Непалу є не місцем релігійних зібрань, як у християн і мусульман, а місцем поклоніння.

У столиці серед тисяч храмів вирізняються величезний палацово-храмовий ансамбль "Хану ман Дхока", королівський палац, палац Сінґха Дарбар. На околиці міста знаходяться грандіозні буддійські ступи III ст. до н. е. Боднатх і Сваямбунатх.

Запитання та завдання

1. Які види туризму найбільш розвинуті в Непалі?

2. Назвіть основні види рекреаційних ресурсів Не^ палу.

3. На які частини можна поділити Непал у природному плані?

4. Які "восьмитисячники" є в Непалі? 5. Чи є в Непалі державна релігія?

6. У які храми Непалу не пускають іноземних туристів?

7. Які види храмів за архітектурою переважають у Непалі?

 

Східна Азія - один із стратегічних регіонів світу. Тут знаходяться друга і третя за обсягом ВНП країни світу - Китай і Японія. Відбуваються дуже складні процеси трансформації на рівні концептуальних цивілізаційних зрушень. Через цей регіон людство ніби апробує майбутні шляхи свого розвитку.


Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  3. Аграрні закони України
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  7. Адміністрація Президента України
  8. Адреси бібліотек України
  9. Акти Верховної Ради України
  10. Акти Кабінету Міністрів України
  11. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  12. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 960

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Країни Південної Азії | Запитання та завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.