Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Містобудівне право - нова галузь у системі українського права

Лекція 1. Предмет и метод містобудівного права. Містобудівні правовідносини.

1.1. Містобудівне право - нова галузь у системі українського права

1.2. Предмет і метод містобудівного права

1.3. Історія містобудівного права.

1.3.1. Містобудівне законодавство до 1917 року.

1.3.2. Законодавча база Радянського містобудування.

1.3.2.1. Особливості регулювання містобудування в 20-30-х роках ХХ століття.

1.3.2.2. Система управління будівництвом в 1940-1950 роки

1.3.2.3. Містобудівне законодавство 1960-90 р.р.

1.3.3. Сучасні тенденції розвитку містобудівного законодавства.

 

Активне проведення правової реформи в останні роки зумовило прийняття десятків нормативно-правових актів та поява нових правових способів і засобів державного впливу на поведінку учасників суспільних відносин. Галузева приналежність деяких таких правових інструментів обумовлює численні дискусії, що розгортаються на сторінках юридичних наукових видань та стосуються як загальних питань пошуку нових критеріїв побудови системи українського права, так і обговорення пропозицій ряду авторів, які доводять (або заперечують ) формування нових галузей права і законодавства.

Головним «каменем спотикання» у сучасних дискусіях про систему українського права є питання про систему критеріїв, що дозволяють відмежовувати одну галузь права від іншої. Як відомо, класична постановка питання про таке розмежування за критерієм предмета і методу правового регулювання здійснилася ще після першої та другої дискусій про систему права в 40- 50 -х роках минулого століття.

У результаті, наприклад , С.С. Алексєєв в складі системи радянського права розрізняв три групи галузей права . це :

- профілюючі (фундаментальні) галузі - державне, адміністративне , цивільне, уголовне право; процесуальні галузі; інші основні галузі - трудове , земельне , колгоспне , сімейне, фінансове право , право соціального забезпечення; вторинні комплексні утворення, іменовані комплексними галузями права - морське, банківське, господарське, страхове, природоохоронні право.

Поява комплексних галузей пояснювалося новими реаліями соціально- економічного життя і характеризувалося низкою принципових відмінностей від «фундаментальних» і «основних» галузей.

Ускладнення правового регулювання суспільних відносин у другій половині минулого століття вимагає виявлення нових державно-правових закономірностей взаємодії правових норм та інститутів.

Розпочався і триває процес диференціації сучасного правового масиву і виділення таких галузей права як муніципальне, підприємницьке, інформаційне, адміністративно-процесуальне, конституційно-процесуальне.

Досліджуючи методологічні основи містобудівного права необхідно запропонувати рішення досить складного питання про визначення його місця в системі українського права.

Для цього слід відповісти на вельми непросте питання: «Містобудівне право - це комплексне правове утворення, похідне від фундаментальних та основних галузей права, або ж дана правова спільність є самостійною галуззю права?»

Відповідаючи на це питання, зауважимо, що кожна галузь права представлена галуззю законодавства, але не кожна галузь законодавства неодмінно є формою галузі права. Предмет галузі законодавства може входити в предмет правового регулювання галузі права (або збігатися з ним) або регулюватися нормами різних галузей права, об'єднаних з метою ефективності в декількох взаємопов'язаних нормативних актах або навіть систематизованих в одному акті. У комплексній галузі законодавства «немає нічого, що не могло б бути поглинене галузями законодавства, виділеними по галузі права». Незважаючи на це, єдині витоки правового регулювання відносин певного роду, що виникають у різних сферах діяльності, завжди встановлюються в галузі законодавства, що відповідає певній галузі права.

Дійсно, далеко не кожній галузі законодавства відповідає однойменна галузь права. Так, неможливо заперечувати існування санітарного законодавства, представленого, наприклад , Законом України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», однак санітарного права при цьому не сформувалося. Безумовно, в містобудівному законодавстві України присутні норми різної галузевої приналежності, наприклад, присвячені питанням відшкодування шкоди (цивільно-правові норми). Однак, від цього якісна специфіка містобудівних норм ніяк не порушується.

Ось приблизний перелік основних критеріїв, які дозволяють вирішити на найближчу перспективу проблему формування нових галузей українського права:


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  3. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  4. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  5. V. Класифікація і внесення поправок
  6. А. Правобережну Україну.
  7. А/. Право власності.
  8. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  9. АГД як галузь економічної науки
  10. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  11. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  12. Аграрне право




Переглядів: 1798

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Пам'ятка | Приватизація земельних ділянок юридичними особами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.