Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Причини і джерела семантичної зміни.

Зміна значення слова.

Протягом історії розвитку (за писемними пам'ятками) більшість слів, хоч частково, змінювала значення. Слова, як правило, набувають нових значень, інколи втрачаючи при цьому значення старі. В інших випадках старе значення продовжує співіснувати з новим; так виникає багатозначність або полісемія.

Коли слово набуває двох дуже різних значень, його починають сприймати як два різні слова, що можуть розрізнятися за вимовою. Слова можуть набувати і великої кіль­кості значень, що розвиваються у різних напрямках. Ці значення зуст­річаються у різноманітних контекстах і викликають різні асоціації. Можна чітко установити історичні періоди виникнення зна­чень, проте мало відомо про причини, що спонукали до їх виникнення. Причини ці різні, і про деякі з них взагалі нічого не відомо. В актах мовного вживання розрізнювальні зна­чення слів можуть виникнути внаслідок випадкових і далеких від мови причин. Матеріал мовної структури часто під­падає під опосередковану аналогію, причини змін часом носять тьмя­ний характер, а форма інколи утворюється без чітких джерел. Тому слід розрізняти причини семантичної зміни, особливо позамовні, про­цес самої зміни (набування і втрати значень), наслідки змін.

Типи семантичної зміни вивчаються постій­но, починаючи з 30-х років XX ст. Утворені цілі системи підходів до зміни значення - логічні, психологічні, мовні, змішаного типу тощо.

Причини семантичної зміни можуть бути:

1) внутрішньомовні (вплив мовного оточення, аналогія, контекст),

2) позамовні, а саме: культурні, соціальні (війна, торгівля, революція, зміна уряду, утворення нових соціальних класів), психічні (табу і евфемізми, синестезія) тощо.

Велика кількість значень змінилася внаслідок зміни предметів загального вжитку та умов існування людини взагалі. Якщо, наприклад, поняття слова home суттєво не змінилось протягом століть у розумінні «домівка», то про значення слова house цього сказати не можна: сучасне житло у багатоповерховому будинку не схоже на середньовічне.

Суттєво змінилось розуміння суспільних закладів, державних устроїв, ділових стосунків, умов подорожувань. Значно змінилось, всупереч вимогам, значення багатьох термінів у галузі суспільних наук, міжнародних стосунків, технічних, загальнонаукових визна­чень. Психологічні умови оточення вплинули на значення абстракт­них слів: слово modest; нині характеризує манери поведінки і одягу, які не існували сто чи двісті років тому.

Історично умотивовані значення багатьох слів часто суперечать тим значенням, які слово набирає у процесі розвитку і функціонуван­ня. Різниця значень однієї лексеми викликає втрату значення, яке не переважає у спілку­ванні.

За цими змінами криються зміни соціального порядку. Значна кількість запозичень із класичних мов через французьку після XI ст. не була матеріалом спілкування простого люду Англії, що викликало змішування значень латинських слів. Знехтування класичними мо­вами у системі загальноосвітньої школи в Англії у середині XV ст. спричинило до того, що більшість населення запозичених латинізмів не знала зовсім; це у свою чергу часто викликало помилки при їх вжи­ванні.

Зміна значення може бути викликана внаслідок зміни людського сприймання. Так змінилися значення слів to chase — від «переслідувати» до «бажати».

Інші причини семантичної зміни охоплюють такі явища, як зник­нення окремих речей вжитку, соціальний перегляд евфемізмів, неод­наковий рівень освіти, мовні штампи преси.

В поодиноких випадках значення може поновлюватися. Окремі застарілі слова і значення повертаються до вжитку. Протягом другої світової війни cлово armour набуло значеня «tank».

Ці причини, хоча і важливі для характеристики певної історичної доби, не складають основного інтересу для мовознавства. Дослідник мови цікавиться, насамперед, як змінюється мова, що власне було і є об'єктом зміни. Лінгвістичні умови зміни мають певні закономір­ності: одна форма набирає нового значення за прикладом іншої. Це явище називається аналогією. Аналогія лежить в основі багатьох мов­них змін.


Читайте також:

  1. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  2. Активність особистості та її джерела, спрямованість особистості
  3. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  4. АНАЛІЗ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ ФОРМУВАННЯ
  5. Аналіз співвідношення активів із джерелами їх фінансування
  6. Античний Рим: економічні причини розвитку і занепаду
  7. Антропогенне забруднення природного середовища. Джерела забруднень
  8. Антропологічні джерела
  9. Банківське право України: поняття , предмет регулювання, джерела і система
  10. Банкрутство підприємства: причини, наслідки, процедура.
  11. Банкрутство підприємства: причини, оцінка ймовірності настання та наслідки
  12. Безперебійні джерела живлення




Переглядів: 2405

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Координаційні здібності | Механізм та типи змін значення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.043 сек.