Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічна рівновага та моделі ринку праці

Основними елементами механізму ринку праці, про що уже йшлося, є попит на працю, її пропозиція, ціна праці, конкуренція працеємців і працедавців.

Попит на працю –це платоспроможна потреба працедавців на трудові послуги працівників певних професій і кваліфікації, сукуп­на необхідність фірм і держави в залученні працівників на вільні робочі місця.

Наявність попиту на працю означає, що в економіці з різних причин з’явилися та існують вільні робочі місця. Існування вільних робочих місць в сфері виробництва негативно позначається на виробничому процесі, призводить до того, що невчасно виконуються певні виробничі операції. Природно, що це затримує загальний процес виготовлення товару. Підприємці намагаються якнайшвидше найняти працівника на робоче місце. З іншого боку, попит на працю дає можливість отримати роботу безробіт­ним або молодим людям, які тільки з’являються на ринку праці, сприяє забезпеченню повної зайнятості, ефективному використан­ню існуючих матеріальних і трудових ресурсів.

LD
L
Попит на працю є еластичним стосовно рівня заробітної плати. Еластичність попиту на працю (при певному існуючому рівні пропозиції інших факторів виробництва) буде визначатись наступними чинниками:

• технічними умовами виробництва;

• еластичністю попиту на продукцію, яка виробляється із застосуванням даного виду праці.

Існують також нецінові фактори попиту на працю:

1. Підприємці у короткому періоді можуть керуватися мотивами, відмінними від мети максимізації прибутку. Наприклад, небажання отримання кредиту на розширення виробництва, вагання щодо необхідності зростання виробництва.

2. Існують технічні обмеження попиту на працю. Коли нові потужності використовуються не повністю – попит на працю зростає. Коли ж потужності освоєні повністю, попит на працю стабілізується. Умовою зростання попиту на працю є уже не лише зниження заробітної плати, але й придбання техніки, реконструкція підприємств, зростання кількості робочих місць.

3.В економіці виникають і такі ситуації, коли поєднуються зростання заробітної плати, продуктивності праці і попиту на працю. Такі можливості виникають у зв’язку з загальним процесом економічного зростання: науково-технічним прогресом, впровадженням нових технологій, підвищенням професійно-кваліфікаційного рівня працівників і, відповідно, підвищенням рівня життя населення. Зростання заробітної плати відбувається з паралельним ростом попиту на працю.

У цілому ж ринковий попит на працю з урахуванням усіх цих чинників визначається добутком кількості фірм, які пред’являють попит на конкретний вид праці певної професії, кваліфікації, і середньої чисельності необхідних для фірми працівників.

 

 

Пропозиція праці – це сукупність (чисельність) осіб, які потребують працевлаштування, пропонують на ринку праці свою послугу в обмін на певний рівень заробітної плати.

 

Пропозиція праці завжди йде від окремого суб’єкта, особи, яка, з одного боку, прагне вирішити проблему задоволення своїх потреб, а з іншого – володіє робочою силою, здатністю до праці, а отже, і джерелом отримання доходу. В сучасних умовах пропозиція праці може здійснюватись не лише від імені конкретної особи, але й від сукупності працівників, які входять у професійні спілки. В цьому випадку суб’єктом пропозиції праці виступає профспілка.

В основі пропозиції праці лежать наступні передумови та принципи:

1. Пропозиція праці є формою пошуку працівником економічної вигоди, яка визначається через порівняння доходів від різних видів діяльності.

2. Пропозиція праці свідчить, що працівник не має роботи і бажає її отримати.

3. Працівник, який пропонує працю, порівнює, співставляє користь від праці (дохід) і витрати праці.

4. Нижньою межею пропозиції праці є така заробітна плата, яка дорівнює вартості існування працівника і членів його сім’ї.

Чим вища заробітна плата, тим більша на ринку пропозиція праці. Тут залежність прямо пропорційна. Залежність між змінами в рі­вні заробітної плати і змінами в обсязі пропозиції праці на ринку має певні особливості у порівнянні з залежністю між рівнем цін на товари і обсягом пропозиції товарів. Відомо, що існує закон прямого зв’язку між цінами на товар і їх пропозицією і не існує будь-яких меж взаємодії цієї залежності. У взаємодію ціни на працю і рівня її пропозиції певні зміни вносить та обставина, що працю пропонує людина, жива істота.

Заробітна плата є важливим, але не єдиною умовою, яка визначає рівень пропозиції праці, іншими значимими важелями пропозиції праці є такі:

1. Зміст праці. Праця може бути простою і складною, фізичною і розумовою, творчою і механічною, важкою і посильною, небезпечною для здоров’я і життя і відбуватись в нормальних умовах. До того ж, люди за своєю природою, генетичними задатками, як правило, є схильними до тих чи інших видів діяльності.

2. Регулярність і надійність джерел доходу від трудової діяльності на тому чи іншому робочому місці.

3. Зовнішні умови трудової діяльності, характер їх впливу на стан здоров’я.

4. Відстань до роботи від місця проживання.

5.Рівень незалежності і самостійності в трудовому процесі.

6.Характер існуючих відносин з сумісниками по роботі і керівництвом бригади, дільниці, цеху, фірми.

На тенденції пропозиції праці впливає також те, що люди, які вже мають роботу, зміст якої чи інші чинники їх не задовольняють, не дуже поспішають в пошуках її заміни. Як правило, вони чекають слушного випадку.

Система ринку праці постійно тяжіє до відповідності, рівноваги між попитом на працю і пропозицією праці. Причому, ця рівновага з’являється і тоді, коли існує безробіття, і тоді, коли не задовольняється попит на працю. Внаслідок взаємодії попиту на працю і пропозиції праці, конкуренції між працедавцями і працеємцями, а також ціни праці (заробітної плати) на ринку праці виникає рівновага між попитом на працю і пропозицією праці. Встановлює цю рівновагу рівноважна ціна праці.


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  2. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  3. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
  4. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  5. Адаптація працівників.
  6. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  7. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  8. Акти з охорони праці в організації.
  9. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  10. Алкоголізм і безпека праці.
  11. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  12. Аналіз ефективності діяльності працівників банку




Переглядів: 730

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Що відноситься до інвестиційних ресурсів підприємства?. | За повної зайнятості безробіття існує, але воно є природним.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.