Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Суть, форми і системи заробітної плати

Заробітна плата як форма факторного доходу.

Методи дослідження і способи регулювання зайнятості

Значна роль в регулюванні ринку праці, у визначенні та здійсненні заходів щодо подолання безробіття належить державі. За допомогою макроекономічних важелів державі в основному вдається досягати ситуації повної зайнятості, або близької до неї (при природному безробітті).

Важливою організаційною формою реалізації багатьох заходів є бі­ржа праці.

Біржа праці – це державна установа, що виконує роль посеред­ника між підприємцями і працівниками при укладенні угоди про купівлю-продаж робочої сили.

 

При цьому біржа праці виконує ряд важливих допоміжних функцій:

§ надання інформації про вільні робочі місця;

§ реєстрація і облік безробітних;

§ виплата допомоги по безробіттю;

§ професійна орієнтація молоді;

§ навчання і перекваліфікація робочої сили та інші.

Поряд з державними, існують приватні агентства та бюро по найму. Відмінність між ними полягає в тому, що працівники, які користуються послугами приватних агентств, повинні оплатити їх послуги.

Для скорочення термінів працевлаштування і, відповідно, заміщення вакансій широко застосовується обчислювальна техніка.

 

Можна визначити сутність заробітної плати: заробітна плата – це дохід на фактор праці (робочої сили) при розподілі національного доходу, який виступає ринковою ціною праці.

Заробітна плата – це ціна праці на ринку робочої сили, частка у національному доході що приходиться на такий виробничий фактор як праця.

Заробітна плата виконує такі соціально-економічні функції:

§ залучення людей до праці, стимулювання ефективної трудової діяльності;

§ формування доходу осіб найманої праці, певного рівня добробуту їх сімей;

§ відтворення робочої сили (її поновлення) кожної окремої особи і відтворення сукупної робочої сили.

 

Заробітна плата пов’язана передусім з працею, з її процесом у виробництві товарів і послуг. Завдяки цьому вона є економічною формою заохочення людей до праці.

 

Для відображення відмінностей у праці і забезпечення відповідної диференціації заробітної плати застосовуються різні форми і системи заробітної плати,механізми її нормування. Поява двох форм заробітної плати стала відображенням необхідності застосування різних способів і механізмів виразу у заробітній платі кількості затраченої праці. Відповідно, застосовують дві форми заробітної плати – погодинну і відрядну.

Найпростішим і найдоступнішим способом вимірювання кількості витраченої праці, яка відображається у заробітній платі, є облік робочого часу.

 

Погодинна, або почасова заробітна плата – це оплата кількості відпрацьованого часу.

 

Можливість застосування погодинної форми заробітної плати достатньо обмежена. Її застосовують там, де кількість праці визначена посадою працівника, технологією виробництва, регламентом експлуатації техніки. За інших умов виробництва робочий час може не відображати кількості праці. Остання значною мірою залежить ще й від інтенсивності (напруги) праці, тобто витрат робочої сили в одиницю часу. Важливим параметром, котрий одночасно показує і витрати робочого часу і напругу праці є норма праці.

Норма праці – міра кількості праці яка оцінюється заробітною платою.

 

Норма праці визначається кількістю виробленої продукції або певним обсягом роботи (кількістю трудових операцій за встановлений відрізок робочого часу, наприклад, 8-ми годинний робочий день). Цей параметр означає, що за один і той же робочий час різними працівниками витрачається однакова кількість праці різного виду.

 

Заробітна плата,яка грунтується на використанні норми праці – це відрядна заробітна плата, вона виплачується за певну кількість виробленого продукту за певний робочий час.

 

Погодинна заробітна плата вимірюється погодинною ставкою оплати праці, а відрядна – розцінкою одиниці продукту.

І при погодинній, і при відрядній формах заробітної плати окрім визначення послуг праці виникає необхідність врахувати, відобразити і винагородити через розмір заробітної плати відмінності багатьох інших якісних характеристик праці. Найважливішою з них є різний рівень складності ро­боти що виконується.

Чому складніша праця повинна вище оплачуватись?

Складна праця, з одного боку, це праця, яка потребує для свого виконання певної підготовки. Чим складніша праця, тим більше часу, зусиль і коштів вона вимагає для набуття знань і навичок, що називаються фахом (спеціальністю). Оволодіння складною працею є процесом набуття працівником більш високої кваліфікації. Кваліфікація вкладений в людину капітал, завдяки чому праця такої людини набуває більш високої цінності. На ринку праці працівник більш високої кваліфікації менш представлений. Працівник високої кваліфікації – це обмежений ресурс.

З іншого боку, певна кількість складної праці дорівнює значно більшій кількості простої. Праця кваліфікованого працівника, в порівнянні з некваліфікованим, є працею більш високої питомої ваги. Складна праця виступає у концентрованому стані. Це зведена в ступінь, помножена проста праця вищої якості.

За одиницю часу складна праця створює продукт більш високої цінності, корисності, ніж проста праця. На ринку продукт, створений складною працею, має вищу ціну, ніж продукт, створений за той же час простою працею. Цим і визначається можливістьвищої оплати складнішої праці. Необхідністьвищої оплати визначається потребами матеріального стимулювання працівників у набутті вищої кваліфікації.

Відмінності у фаховій підготовці не відображаються у рівні оплати праці, але відмінності у кваліфікації, у складності виконуваної праці вимагають диференційованого підходу до оплати праці. Яким же чином на практиці забезпечується зв’язок між рівнем складності праці, кваліфікацією працівника і розміром заробітної плати? Ця проблема розв’язується у рамках визначеної системи оплати праці.

Системи заробітної плати відбивають взаємозв’язок різних форм оплати праці, її організації. Це способи деталізації, конкретизації співвідношення праці і заробітної плати, віддзеркалення ефективності праці, вирішення проблем зв’язку між рівнем складності праці, кваліфікацією працівника і оплатою його праці.

 

Значного поширення як у плановій (тоталітарній), так і у ринковій економіках набула тарифна система заробітної плати. Суть її полягає у залежності обсягу заробітної плати від тарифу,чи тарифної ставки.Сам тариф враховує диференціацію і регламентацію трудової діяльності у залежності від складності праці, специфіки галузі,кваліфікації працівника, стажу роботи та інше.

Відмінність тарифної системи оплати праці за умов планової і ринкової економік полягає у тому, що у плановій (командній) економіці тарифікація організується і контролюється централізовано і директивно, тобто є обов’язковою, а за умов ринку – внутрішня справа самої фірми.

Тарифна система тоталітарного суспільства ґрунтується на тарифних ставках (визначає рівень оплати праці працівника за годину роботи або за робочий день), тарифній сітці (включає певну кількість тарифних розрядів і відповідні міжрозрядні коефіцієнти оплати праці) і тарифно-кваліфікаційному довіднику (містить перелік робіт, що виконуються у даній галузі із врахуванням їх складності, міри відповідальності та вимог що до точності і якості виконання).

Система тарифів і розрядів в оплаті праці застосовується і у ринкових країнах1. Апе тут тарифні системи мають сучасні модифіковані форми прояву. Однією з них є система аналітичної оцінки робочих місць.Вона передбачає, що тарифні ставки встановлюються залежно від відносної складності робіт за такими групами факторів:

§ кваліфікація виконавця (освіта, досвід, фахова підготовка);

§ розумові і фізичні зусилля;

§ рівень матеріальної відповідальності за устаткування, безпеку виробництва тощо;

§ умови праці;

Для реального вивчення якості робочої сили застосовується система оцінки заслуг,яка враховує якість праці, її продуктивність, фахові знання, сумлінність, надійність виконання тощо. На її основі визначається шкала оцінок працівників у балах. Варто наголосити, що на рівень оцінки заслуг також впливають такі чинники як відданість своїй фірмі, схильність до спілкування і творчої співпраці. Ці якості за своїм значенням не менш важливі, ніж рівень кваліфікації та фахових знань.

Отже, за системою аналітичної оцінки робочих місць рівень заробітної плати визначається через добуток суми балів, які отримує кожен працівник і ставки одного балу.

На ґрунті відрядної форми оплати праці базуються такі її системи як відрядно-прогресивна і відрядно-регресивна.

При застосуванні відрядно-прогресивної системи заробітної плати величина заробітку ставиться у пряму прогресивну залежність від міри перевищення норми виробітку. Наприклад, якщо норма виробітку пере­дбачає створення 4-х якихось деталей за 8-годинний робочий день при розцінці однієї деталі у межах норми у 2,0 гривні, то денна оплата праці складе 8,0 гривень. Однак за 5-ту виготовлену деталь працівник одержить уже 2,1 гривні, за 6-ту – 2.3, за 7-му – 2,6, за 8-му – 3,0 гривні і т. д. Зростання розцінок за понаднормову продукцію дозволить працівнику отримати заробіток за 8 деталей у розмірі 18,0 гривень (а не 16,0 гривень, якби розцінка не зростала).

Ця система застосовується тоді, коли, по перше, лише від працівника залежить скільки продукції буде вироблено (який обсяг роботи буде виконано); по друге, коли існує необхідність у стимулюванні зростання обсягу продукції (роботи). Недоліком даної системи є те, що її застосування призводить до порушення пропорційності у виробництві окремих деталей, виробів чи виконання окремих робіт. Окрім цього, прагнучи до перевиконання норми виробітку, працівники менше уваги приділяють якості продукції, яку вони виготовляють. Проте основним недоліком відрядно-прогресивної системи є те, що працівники зацікавлені у зниженні норми виробітку, чому всіляко сприяють своїми діями.

За умов відрядно-регресивної системи оплати праці перевиконання норм виробітку передбачає регресивне зниження розцінок за понаднормову продукцію із застосуванням певного коефіцієнта. Зокрема, це означає, що за першу понаднормову деталь розцінка складе, скажімо 0,9 від розцінки у межах норми виробітку, за 2-гу – 0,8, за 3-тю – 0,7, за 4-ту – 0,6 і т.п. Відрядно-регресивна система робить невигідним перевиконання норм виробітку, але вона зацікавлює працівників у підвищенні самої норми.

Відрядно-прогресивна система застосовувалась, насамперед, у країнах із плановою (командною) економікою, а відрядно-регресивна – у ринковій економіці.

Сьогодні широко застосовуються преміальні системи оплати праці, які ґрунтуються, передусім, на погодинних формах заробітної плати. Більшість преміальних систем у країнах розвиненого ринку передбачає застосування так званої технологічної надбавки до основної заробітної плати, розмір якої залежить від тривалості режимної частини часу використання устаткування або від часу ручної праці. Спеціальні премії призначаються за дотримання технологічної дисципліни, за безаварійну роботу тощо.

Преміальні системи заробітної плати побудовані так, щоб стимули, пов’язані із поліпшенням окремих показників роботи, доповнювали один одного, а також щоб величини одноразових підвищень тарифних ставок і окладів для робітників у безпосередньому виробництві і конторських службовців були не меншими від 3% основної заробітної плати, а для майстрів і техніків – не менше 5%. Так роблять, щоб був відчутним ефект від виплати премій. Якщо розміри разових підвищень будуть меншими, вони перестануть виконувати стимулюючу роль.

У комплексі преміальних систем особливе місце посідають системи колективного преміювання. Прикладом є так звана система Скенлона,яка передбачає, що адміністрація фірми, з одного боку, і профспілки – з іншого, заздалегідь визначають норматив частки заробітної плати у загальній вартості чистого продукту фірми (умовно чистої продукції). Якщо підприємства фірми працюють успішно і виникає економія витрат, то на суму даної економії утворюється спеціальний фонд, 25% якого зараховують у резерв на випадок можливих перевитрат фірми на працю у наступному періоді, а з суми, яка залишається, виплачуються премії (25% – адміністрації, 75% – працівникам). Премії між працівниками розподіляють у відповідності із тарифними ставками.

Найпоширенішою формою колективного преміювання в ринкових умовах є система “участі у прибутках”.Вона передбачає, що за рахунок заздалегідь встановленої частки прибутку фірми формується преміальний фонд, з якого здійснюються виплати працівникам. Виплати премій залежать від рівня тарифної оплати праці робітників з урахуванням особистих трудових характеристик (стаж роботи, раціоналізаторська діяльність, дисципліна трудова і технологічна тощо). Премії нараховуються за підвищення продуктивності праці, зниження рівня витрат виробництва, економію ресурсів, якість роботи. Виплати із такого преміального фонду є, по суті, частиною загального фонду заробітної плати.

Сенс впровадження даної системи полягає у наступному:

1) заробіток працівника ставиться у залежність від ефективної діяльності усієї фірми, адже розміри виплати зростають разом із прибутком підприємства, із зростанням рентабельності виробництва;

2) преміальні виплати звільняються від податків.

Акордна система (акордно-преміальна) оплати праці застосовується у будівництві та інших галузях із значною тривалістю виробництва і введення у дію його об’єктів.

Тут протягом тривалого періоду (іноді кількох років) здійснюються авансові виплати, а після введення об’єкту у дію відбувається остаточний розрахунок із виплатою преміальних.

Значні особливості у системах оплати праці існують у Японії. У 50-60-х роках тут панувала система заробітної плати, у якій визначальна роль належала стажу роботи, віку працівника. Молодому працівникові заробітна плата встановлювалась на рівні дещо вищому від міні­мального. Вона називалась початковою ставкою. На цьому рівні диференціація в оплаті існувала залежно від освіти. Потім додавалась різниця у кваліфікації, в тарифному розряді. Кожного наступного року працівник отримував надбавку до заробітної плати, через певний час він уже мав заробітну плату у 2-3 рази вищу, ніж початківець. Особливо великою була різниця на великих підприємствах. У середині і у кінці року здійснювались додаткові виплати (премії) – так звані бонуси.

Виникає враження, що у Японії не існувало повсякденних стимулів до праці і форми заробітної плати носили досить загальний характер. Японські спеціалісти з проблем заробітної плати пояснюють цю ситуацію так: в Японії існує необхідність працювати з максимальною віддачею щоденно. І це мотивує не якась частка заробітної плати, а вся заробітна плата в цілому. Невиконання норм, поява бракованої продукції, інші недоліки в роботі за­грожують не втратою якоїсь частки заробітної плати, а звільненням з роботи і, отже, втратою всієї заробітної плати.

Найм на все життя, встановлення рівня заробітної плати в залежності від віку і стажу роботи, щорічне підвищення заробітної плати сприяли сумлінній праці, зацікавленій участі у розширенні і вдосконаленні знань, перепідготовці, позитивному ставленні до науково-технічних перетворень.

Ця система оплати праці повністю себе виправдала за умов панування стереотипної праці, незмінних функцій і операцій, які виконувались працівниками з року в рік. В 70-80-х роках ситуація докорінно змінилась. Почали відбуватися стрімкі зміни в змісті праці. Прискорився науково-технічний прогрес. Пряма участь працівника у виготовленні продукту змінилась функціями контролю і управління за виробничим процесом. Зменшилась значимість вміння і підвищилась значимість знань. А знання виявились перевагою молодих.

Фірми, однак, не відмовились від складових минулої системи заробітної плати. Вони лише зменшили їх значимість і додали ряд нових компонентів, які визначають рівень заробітної плати уже в нових умовах. Так, щорічні підвищення заробітної плати не ліквідували, але цей “потік” дещо перерозподілили на користь молоді.

З’явився цілий каскад преміальних форм. Створили фонди індивідуальних і колективних преміальних систем. Почали застосовувати методи аналітичної оцінки роботи в балах.

Однією із форм компенсації за працю став широкий набір соціальних послуг фірми працівникам. Основними їх видами є такі:

1) житлові надбавки, або будівництво фірмами житла для своїх працівників;

2) надання колективного транспорту для поїздок на роботу і з роботи;

3) надбавки до заробітної плати у зв'язку з більш високими цінами на товари у столиці;

4) надбавки в зв’язку із змінами в сімейному становищі (створенням сім’ї, народженням дитини);

5) створення на житлових масивах фірм дитячих закладів, магазинів, закладів охорони здоров’я і т.п.;

6) вирішення проблем відпочинку, дозвілля працівників;

7) поховання працівника за рахунок фірми у випадку його смерті тощо.

Таким чином, японська фірма, виявляє увагу до своїх працівників від народження до смерті, “веде” їх протягом життя. Це, звичайно, позитивно позначається на відношенні до праці, примножує її результати. Не випадково японці з’являються на робочому місці за 30-40 хвилин до початку робочого дня, хоча ніхто їх до цього не примушує, часто відмовляються від відпусток, працюють над своїм фаховим рівнем.

Досвід Японії у сфері оплати праці свідчить: не можна ставити великі завдання у розвитку виробництва і підвищення добробуту людей без належної уваги до проблем праці. Успіх досягається при застосуванні різноманітних форм оплати праці, соціальних послуг, вимогливості до праців­ників, забезпечення перспектив їх зростання, неухильного підвищення розмірів заробітної плати, наукової організації системи фахової підготовки і перепідготовки кадрів.

Аналіз форм і систем оплати праці показав, що із розвитком економіки вони постійно удосконалюються і ускладнюються, змінюючи і доповнюючи одна одну. Зокрема, якщо на початкових етапах розвитку ринкової економіки панувала погодинна (почасова) форма заробітної плати (це пояснювалось невисоким, приблизно однаковим рівнем продуктивності некваліфікованої ручної праці), то з появою системи машин почала домінувати відрядна форма оплати праці. На сучасному етапі близько 80% усіх найманих працівників одержують почасову заробітну плату, що зумовлюється колективним характером праці у високоавтоматизованому виробництві, коли людина виконує переважно наглядацьку і контрольну функції.

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. А/. Форми здійснення народовладдя та види виборчих систем.
  10. Автокореляційна характеристика системи
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 1887

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
За повної зайнятості безробіття існує, але воно є природним. | Заробітна плата і прожитковий мінімум

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.