Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЛЕКЦІЯ № 16. Міжособистісні відносини в групах і колективах. Поняття психологічної несумісності

У групах і колективах існують відносини і взаємини.

Ставлення - це позиція особистості до всього, що її оточує, і до самої себе. Людина так чи інакше відноситься до речей, подій соціального життя. Щось йому подобається, а щось ні, одні факти, події його хвилюють, а інші залишають байдужим. Почуття, інтереси, увага - ось ті психічні процеси, які виражають ставлення людини, його позицію. У соціальних общностях (групах, колективах) у складових їхніх людей представлені не відносини, а взаємини.

Взаємовідносини - взаємна позиція однієї особистості до іншої, позиція особистості стосовно спільності. Взаємовідносини - відношення, яке від людей до людей, назустріч один одному. При цьому якщо у відношенні не обов'язково надходження до людини зворотного сигналу, то при стосунках постійно здійснюється зворотний зв'язок. Взаємовідносини у контактуючих сторін не завжди має одну і ту ж модальність (один і той же тон).

Між спілкуванням, з одного боку, і взаємовідношенням - з іншого існує певна співвіднесеність. Спілкування - це видима, що спостерігається зв'язок людей. Відношення і взаємовідношення - сторони спілкування. Вони можуть бути явними, але можуть бути й прихованими, непоказанной. Взаємини реалізується у спілкуванні і через спілкування. У той же час взаємовідношення накладає печатку на спілкування, воно служить його своєрідним змістом.

Розрізняють ділові та особисті взаємини. Ділові створюються в ході виконання службових обов'язків, регламентованих статутом, інструкцією, постановою. При формуванні групи визначаються функції її членів. Документом ж визначено обов'язки кожного з них. Особі, який зайняв ту чи іншу посаду, слід виконувати певну роботу, а також встановлювати випливають з цієї посади ділові контакти.

Виділяють кілька видів ділової залежності.

1. Ділові відносини рівності: в цьому випадку два або кілька членів групи виконують подібні функції, мають однакові права і обов'язки (наприклад, студенти в навчальній групі).

2. Ділові відносини підпорядкування: у них одна особа згідно з документом займає положення, що зобов'язує його намічати для іншого об'єкт докладання зусиль, способи виконання, здійснювати контроль, приймати виконання. Інше обличчя визнає і виконує розпорядження документа, хоча вони виходять не з документа, а від особи з покладеними на нього повноваженнями. Реальні ділові відносини завжди багатше положень, закріплених в інструкціях, статутах, наказах. Це пов'язано з тим, що люди наділені індивідуальними якостями. Особисті відносини виникають на основі психологічних мотивів: симпатії, спільності поглядів, інтересів, комплементарності (доповнення одне одного), неприязні та ін В особистих відносинах документи не мають сили. Наказами, розпорядженнями особистих відносин встановити не можна. Необхідною умовою виникнення таких відносин є осягнення один одного. Саме в ході осягнення встановлюються взаємини, а в міру їх зміцнення члени групи впізнають один одного. Взаємини можуть припинитися, як тільки зникають психологічні мотиви, що породили їх. Система особистих взаємовідносин виявляється у таких категоріях, як дружба, товариство, любов, ненависть, відчуженість.

У процесі спілкування виділяють кілька варіантів співвідношення ділових і особистих взаємин:

1) збіг позитивної спрямованості. У групі, де немає ділових протиріч між її членами, добрі особисті взаємини сприяють успішному виконанню стоїть завдання. Під впливом позитивних особистих взаємовідносин ділові відносини стають менш офіційними, але відмінності між ними зберігаються;

2) натягнуті ділові відносини і недоброзичливі особисті. Це передконфліктна ситуація. Вона може виникнути у відносинах рівності підпорядкування. Причини ускладнень можуть бути різними, але вихід з конфліктної ситуації не повинен шукатися на основі порушень ділової активності групи;

3) нейтральні ділові і такі ж особисті. Під нейтральними відносинами розуміють такі відносини, при яких обидві сторони не виходять за рамки інструкції.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративні правовідносини
  7. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  8. Адміністративно-правові відносини
  9. Адміністративно-правові відносини
  10. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  11. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  12. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.




Переглядів: 1251

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ № 15. Види спілкування | ЛЕКЦІЯ № 17. Поняття конфлікту

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.