Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про пойкілотермію і гомойотермію

Пойкілотермні – (холоднокровні) – це організми, які не мають механізмів, що підтримують постійну температуру тіла, тому їх температура залежить від зовнішнього середовища.

Гомойотермні ( теплокровні) – це організми з постійною температурою тіла, у них добре сформовані механізми терморегуляції.

Організм людини належить до гомойотермних ,він здатний підтримувати сталу температуру тіла незалежно від коливань температури навколишнього середовища.стала температура – це одна з констант гомеостазу.

Поняття гомойотермії стосується ядра тіла (внутрішні органи та головний мозок). Оболонка тіла людини (шкіра та підшкірна клітковина) є пойкілотермними – її температура залежить від температури навколишнього середовища і коливається від 28 до 33 – 34 градусів:

- Поверхневі шари більше залежать від зовнішнього середовища і є холоднішими ніж глибокі;

- кінцівки мають меншу температуру ніж тулуб ( температура глибоких шарів стегна 35 градусів, литкових м’язів – 33 градуси, в центрі стопи – 27 – 28, а температура шкіри ще нижча).

Сталість температури тіла є досить досить відносною, тому що:

1. Мають місце добові коливання температури тіла, які досягають одного градуса (температура мінімальна вночі о 3-4 годині й максимальна ввечері о 17-18 годині);

2. В тілі людини має місце радіальний градієнт температури (температура знижується від ядра до периферії), який на периферії досягає 1°С.

При значній зміні температури виникають такі порушення в організмі:

- змінюється структура і функції білків; нуклеїнових кислот;

- змінюється фізико – хімічний стан ліпідів клітинної мембрани;

- змінюється швидкість ферментативних реакцій;

Ці зміни призводять до порушення функцій різних систем і органів, тому у гомойотермних організмів є межа верхньої (летальної) температури 43 – 45 градусів, нижнею межею є температура 26 градусів.

На практиці температуру тіла визначають:

- в пахвовій ямці 36,6 ;

- у порожнині рота 36,7 – 37 градусів ( за щокою);

- у прямій кишці 37,3 – 37,6.

Ізотермія - (постійність температури) зберігається лише завдяки рівновазі між теплоутворенням і тепловіддачею всього організму. Це досягається завдяки терморегуляції, яка розділяється на хімічну і фізичну.

Хімічна терморегуляція

Це теплопродукція,відбувається за рахунок зміни рівня теплоутворення під дією зовнішнього середовища, у цьому процесі беруть участь тканини всіх органів. У стані спокою теплопродукція розподіляється так:

- м’язи виробляють 20% тепла;

- печінка – 20%

- головний мозок – 18%

- нирки – 7%

- серце – 11%

- шкіра – 5%.

В організмі утворюються наступні види тепла:

1. Первинне тепло – утворюється внаслідок окисних процесів в клітинах. Регуляторні механізми можуть змінювати утворення первинного тепла. В дорослих цей механізм посилення теплоутворення мобілізується рідко, лише за умови тривалої дії холодових факторів, коли виникає загроза зниження температури ядра тіла, тоді підсилюється обмін речовин, розпад білків, жирів, вуглеводів. Це нескоротливийтермогенез.

2. Вторинне тепло – воно утворюється при використанні енергії АТФ на виконання м’язової роботи. Цей механізм теплоутворення часто використовується регуляторними механізмами за необхідності збільшити теплоутворення. Виконавчим органом при цьому є скелетні м’язи – за рахунок збільшення скорочення збільшується утворення тепла в організмі. Це так званий скоротливий термогенез.

Види скоротливого термогенеза:

- терморегуляторний тонус – збільшення тонусу м’язів, яке починається з м’язів шиї та плечового поясу; виникає безумовно-рефлекторно, може збільшити теплоутворення на 50-100%;

- м’язове тремтіння ,виникає безумовно-рефлекторно, може збільшити теплоутворення на 200-300%, під час тремтіння зовнішня робота не виконується, тому вся енергія скорочення м’язів перетворюється на тепло;

- довільні м’язові скорочення ,цей вид скоротливого термогенезу виникає свідомо: людина цілеспрямовано робить рухи, які сприяють збільшенню теплоутворенню на 300-400%.

Посилення теплоутворення за рахунок мобілізації скоротливого та нескоротливого термогенезу називається хімічною терморегуляцією.

У межах 18 – 24 градусів термогенез перебуває у рівновазі з тепловитратами, цю температуру називають зоною комфорту.

При зниженні температури навколишнього середовища нижче цієї зони термогенез збільшується. Цей механізм може забезпечити підвищення енергетичного обміну в 3 – 5разів.

Якщо температура навколишнього середовища зменшується нижче межі хімічної терморегуляції, то розвивається гіпотермія і смерть від холоду.

 

Фізична терморегуляція

Це зміни віддачі тепла організмом для підтримання ізотермії. Є два потоки тепла в організмі:

- Внутрішній - від ядра до зовнішніх ділянок тіла. Внутрішній потік опосередковується кров’ю, яка забезпечує рівномірний розподіл теплоти в середині тіла.

- Зовнішній потік забезпечується теплопровідною конвекцією, радіацією, випаровуванням.

Виділення тепла з організму відбувається через шкіру, легені, з сечею і калом.

Шляхи виділення тепла:

1. Тепловипромінювання – виділення тепла за допомогою довгохвильового інфрачервоного випромінювання. Інтенсивність випромінювання (радіації) прямопропорційна температурі шкіри. 60% тепла віддається шляхом радіації.

2. Випаровування рідини з поверхні шкіри. На випаровування 1 г води з поверхні шкіри витрачаться 0,58 ккал енергії. Віддача тепла шляхом випаровування змінюється регуляторними механізмами за рахунок зміни потовиділення. Діяльність потових залоз регулюється рефлекторно. В умовах максимального напруження потові залози людини можуть виділяти до 1,5 л поту на годину та до 10 л на добу. Випаровування поту протікає інтенсивніше при низькій вологості повітря та утруднюється під час її підвищення.

3. Конвекція – віддача тепла з поверхні тіла при її контакті з більш холодним повітрям. При цьому повітря нагрівається, віддаляється від шкіри та замінюється більш холодним. Рушійною силою є різниця між температурою шкіри і повітря ( значення одягу для зменшення доступу повітря до тіла).

4. Проведення тепла – відбувається під час контакту шкіри з щільними тілами, температура яких нижча за температуру шкіри. Віддача тепла тим більша, чим більша площа контакту й чим більший градієнт температур.

При кімнатній температурі організм оголеної людини 60% тепла віддає шляхом радіації, 12 – 15% - шляхом конвекції, 20% - випаровуванням і 3 – 5% - шляхом проведення тепла.

5.Сечовипускання та дефекація – організм втрачає до1%тепла.

6. Частина тепла віддається з поверхні альвеол – це нагріте видихуване повітря.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові поняття
  12. Базові поняття про класифікацію медичної техніки




Переглядів: 7273

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основний обмін і умови його визначення, фактори, що впливають на його величину | Характеристика терморецепторів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.027 сек.