Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 7. Техніка мануфактурного періоду

Таким чином на початку XVIII століття на світ народилася нова наука, теоретична механіка. У наступному сторіччі ця наука стала основним інструментом інженерів, що розраховували нові машини, – але в ті часи ще не було машин і учені розраховували рух комет. Машини того часу працювали за допомогою приводів від водяних коліс і заводи розташовувалися у річок. Найбільші металургійні заводи були розташовані в Швеції – в цій країні був багатий залізняк і не було недоліку в деревному вугіллі. У 1610-х роках шведські копальні привернули увагу багатого нідерландського мануфактуриста Луї де Гєєра (1587-1652), який зумів налагодити виробництво легких чавунних гармат; його 4-фунтовая гармата разом з возом мала вагу 35 пудів і її можна було перевозити запряганням з двох коней. Відтепер гармати могли пересуватися по полю бою разом з піхотою; де Гєєр організував масове виробництво знарядь, і незабаром кожному полку шведської армії були додані по дві легкі «полкові» гармати; у руках шведів опинилася нова всесокрушающее зброя.

Фундаментальне відкриття шведів, легка артилерія, викликало нову хвилю нашестя. 1630 року шведська армія на чолі з королем Густавом Адольфом висадилася в Германії, а рік потому в битві при Брейтенфельде шведські війська розстріляли армію імператора Фердинанда II. Шведи стали господарями Центральної Європи, за двадцять років війни було спалено 20 тисяч міст і сіл і загинуло 2/3 населення Німеччини. Потім шведська армія обрушилася на Польщу – це був страшний «потоп», коли були розграбовані майже всі польські міста і загинула половина поляків. У 1700 році шведський король Карл XII розгромив під Нарвой російську армію; шведи могли б оволодіти Москвою, але шведський король рушив до Польщі – він вважав, що перемога від нього не піде, що росіяни все одно нічого не зможуть зробити. Карл вважав, що у росіян немає хорошого залізняку, вони купували майже все якісне залізо в Швеції. Проте король помилився; незадовго до цього на Уралі були знайдені багатющі рудні поклади і якраз перед початком війни цар Петро наказав закласти великий завод в Каменське. Були запрошені іноземні майстри, завод будували великим поспіхом; осінню 1701 року була пущена перша домна, в 1702 році завод дав 180 гармат, а в 1703 році – майже 600 гармат – вчетверо більше, ніж було втрачено під Нарвой. Коли Карл XII в 1708 році до Росії, його зустріла могутня артилерія; у битві під Полтавою велика частина атакуючої шведської піхоти не змогла добігти до російських шеренг – вона була винищена вогнем російських гармат.

Перейняття шведської військової техніки означало для Росії модернізацію по європейському зразку. Петровськие реформи включали створення нової промисловості, новій армії, новій державній адміністрації, перейняття європейського одягу і європейських звичаїв. В результаті цієї модернізації Росія увійшла до європейського культурного круга, стала європейською країною. Уральська руда була краща шведської, і створена Петром уральська металургія незабаром зайняла перше місце в Європі. Першим начальником уральських гірських заводів був друг і сподвижник Петра голландський інженер Вільгельм де Геннін; його приймачем був Василь Никітіч Татіщев, що вчився в Швеції. Уральські доменні печі для тих часів були найбільшими в світі, вони досягали 13 метрів у висоту і 4 метрів в ширину. Російські металурги і артилерійські інженери незабаром перевершили своїх вчителів-іноземців; у 1757 році під керівництвом графа Петра Шувалова було створено краще артилерійське знаряддя тих часів, гаубиця «одноріг». У 1759 році в битві при Кунерсдорфе «однороги» розстріляли армію прусського короля Фрідріха II. Одноріг став новою зброєю Росії, поява якої породила хвилю російських завоювань; на початку XIX століття межі Росії досягли Дунаю і Вісли.

Тоді як результат воєн на суші визначала артилерія, результат воєн на морі визначався досконалістю конструкції кораблів. Кінець XVI століття був ознаменований новим фундаментальним відкриттям, що змінило долі народів, - винаходом голландського флайта. Флайт - це був корабель нового типу, він мав подовжений корпус, високі щогли з досконалим парусним озброєнням і був оснащений штурвалом. Флайт набагато перевершував іспанські каравели своєю швидкістю і маневреністю – і він подарував голландцям панування на морях. У 1598 році голландський флот прорвався в Індійський океан, у води, де доти панували португальці і іспанці. Протягом двадцяти років голландці вигнали з Морея всіх суперників і захопили в свої руки майже всю морську торгівлю. Величезні каравани судів з азіатськими товарами приходили до Амстердама – нової торгової столиці миру; звідси товари розвозилися по всій Європі. З появою флайта сталі можливі масові перевезення небачених раніше масштабів, і голландці перетворилися на народ мореплавців і купців; їм належали 15 тисяч кораблів, втричі більше, ніж решті європейських народів. Колосальні прибутки від монопольної посередницької торгівлі подарували Голландії багатства, що зробили її символом буржуазного процвітання. Капітали купців вкладалися в промисловість; тисячі мануфактури працювали на сировині, що привозиться з інших країн і вивозили свою продукцію на європейські ринки.

Європейські країни – перш за все Англія і Франція – прагнули позбавитися від голландського посередництва і завести свій океанський флот. Проте Голландія не бажала розлучатися зі своєю торговою монополією; друга половина XVII століття увійшла до історії як епоха морських воєн; кінець кінцем Голландія потерпіла поразку і новим володарем Морея стала Англія. Англійці отримали перемогу завдяки своїм досягненням в кораблебудуванні; у 1637 році корабельний майстер Фінеас Петт побудував перший трьохпалубний лінійний корабель «Ройял Соверен». Це був найбільший корабель тих часів, він мав водотоннажність 1700 тонн і 126 гармат. До кінця сторіччя Англія мала більше ста лінійних кораблів. Петро I, в 1697 році що приїхав до Голландії вчитися корабельному ремеслу, був розчарований тим, що голландські майстри працюють по інтуїції, не користуючись кресленнями, він поїхав до Англії і там закінчив своє навчання. Англійський флот панував на морях, Англія змінила Голландію і захопила в свої руки посередницьку торгівлю. Голландські купці переселялися зі своїми капіталами до Лондона, приймали англійські імена і ставали англійськими купцями. Англія стала процвітаючою торговою державою – і гарантом цього процвітання був лінійний корабель, винахід Фінеаса Петта.

 

 


Читайте також:

  1. IV. Агротехніка квітково-декоративних рослин відкритого грунту.
  2. Агротехніка вирощування сіянців модрини
  3. Агротехніка вирощування сіянців ялини
  4. АНТИЧНА НАУКА І ТЕХНІКА
  5. Архаїчна техніка
  6. Байки першого періоду творчості (1850-1870 pp.).
  7. В основу визначення витрат певного періоду покладено можливість одночасного визнання доходу, для отримання якого вони здійснені, і навпаки.
  8. Вибір тривалості бюджетного періоду. Типи бюджетів по ступеню тривалості. Поточне і стратегічне бюджетування в промисловості
  9. Виплати лізингових платежів на початку періоду
  10. Галію періоду Меровингів
  11. Головні періоду розвитку економіки
  12. Готельні номери оснащують наступними побутовими приладами: аудіо- та відеотехніка, фени, праски, чайники та ін.




Переглядів: 589

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 6. Європейське Відродження | Тема 8. Народження сучасної науки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.