Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Концепції структурної політики в промисловості

Структура промисловості постійно змінюється. При цьому успішний розвиток промисловості значною мірою залежить від тем­пів структурних зрушень і їх спрямованості на пристосування до вимог ринкової економіки. Регулювання структурних зрушень у промисловості здійснюється за допомогою структурної політики.

У широкому сенсі цього слова структурна політика держави — це обґрунтування цілей та характеру структурних перетворень, визначення комплексу заходів щодо підтримки розвитку тих еле­ментів економічної системи, які забезпечують економічне зростання та розв’язання актуальних проблем сьогодення. На практиці існує два типи структурної політики: пасивна та активна. Зрештою, вони різняться між собою ступенем втручання держави в структурні зрушення.

Пасивна структурна політика полягає в тому, що держава створює правову базу для вільного переливу капіталу та праці з одних галузей в інші, але безпосереднього втручання держави в інвестиційні процеси в окремих галузях не відбувається. Структура змінюється внаслідок змін у нормах прибутку. Якщо в якійсь галузі попит перевищує пропозицію, то в цій галузі виникає підвищення норми прибутку порівняно з іншими галузями. Капітал з інших галузей вилучається власниками і вкладається в галузі з підвищеною нормою прибутку. Виробництво товарів цієї галузі зростає, і пропозиція їх спочатку вирівнюється з попитом, а потім дещо перевищує попит.

Активна структурна політика полягає в тому, що держава широко застосовує державні важелі для прискорення прогресивних структурних зрушень. Цим шляхом рухаються Японія, Південна Корея, Сінгапур та інші нові індустріальні країни. Концепція активної структурної політики ґрунтується на чіткому визначенні найефективніших напрямків структурної трансформації промисловості. До основних напрямків державної струк­турної політики в промисловості можна віднести:

1. Сприяння зростанню виробництва в галузях, які значну частину продукції реалізують на експорт. Паралельно з цим дуже важливим завданням є забезпечення збільшення валютних надходжень до країни та їх подальше інвестування в розвиток високотехнологічних виробництв.

2. Сприяння зростанню виробництва в галузях, які здатні на внутрішньому ринку замінити імпортну продукцію. Насамперед це стосується галузей, у яких виробляються споживчі товари та, зокрема, продукти харчування.

3. Розвиток виробництва конкурентоздатних на світовому ринку товарів з метою захоплення ринків збуту в країнах, що розвиваються.

4. Підтримка виробництв, які впроваджують ресурсозбережні технології, з метою скорочення попиту на дефіцитні для країни ресурси.

5. Сприяння зростанню виробництва в галузях, які здатні підвищити науково-технічний рівень та якість промислової продукції. Це стосується галузей з високотехнологічною та наукомісткою продукцією. Їх випереджальний розвиток є основою піднесення ефективності в інших галузях національної економіки.

6. Забезпечення розвитку конкуренції в промисловості шляхом реструктуризації та диверсифікації виробництва.

7. Стимулювання розвитку виробництва сировини, напівфабрикатів та комплектуючих на заміну імпорту з метою збільшення товарності кінцевої продукції.

8. Скорочення виробництва в депресуючих галузях, тобто в галузях, у яких падає ефективність ресурсів чи зменшується попит на їх продукцію.

Перелік основних напрямків державної структурної політики постійно змінюється залежно від актуальних завдань та умов розвитку промисловості.


Читайте також:

  1. V Суттю Я-концепції стає самоактуалізація в межах моральних правил і більше значимих особистісних цінностей.
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  5. Адгезиви на основі латексів у взуттєвій промисловості
  6. Аксіологія як наука про цінності. Філософські концепції цінностей.
  7. Активний характер соціальної політики.
  8. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  9. Аналіз посередників в системі розподільчої політики
  10. Антиінфляційної політики
  11. Аншлюс Австрії. Мюнхенська конференція та її наслідки. Крах політики західних держав щодо умиротворення агресора
  12. Боротьба укр. селянства проти політики “воєнного комунізму”. Н. Махно.




Переглядів: 450

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Показники структурних зрушень | Особливості територіальної організації підприємств текстильної промисловості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.045 сек.