Переведення натуральних чисел з однієї системи числення до іншої
Розглянемо задачу переведення числа Р з М-кової системи числення до N-кової. Нехай число Р у N-ковій системі числення має запис Р=(хкхк-1…х1х0)N який містить цифри хі у невідомій кількості k+1. Записати це число можна так:
Звідси видно, що значенням наймолодшої цифри д:0 є остача від ділення числа Р на основу N (усі операції здійснюються над М-ковими числами). Значенням другої справа цифри х1 буде остача від ділення частки, яку отримано на попередній ітерації, на основу N. Продовжуючи ці міркування, отримаємо циклічну процедуру, кожна ітерація якої полягатиме у знаходженні частки та остачі від ділення деякого числа Q на основу системи числення. При цьому отримана на і-й ітерації частка стає самим числом Q на (і+1)-й ітерації. Якщо частка менша від N, обчислення завершують. Остання частка є старшою цифрою числа, інші цифри записуються в порядку, зворотному до порядку отримання остач, тобто перша остача дає наймолодшу цифру.
Приклад 1.3 _______________________________________________________
Нехай потрібно перевести число 2510 з десяткової системи числення до двійкової. Для розв'язання цієї задачі застосуємо щойно описану схему обчислень. Остачу від ділення будемо записувати в дужках після частки.
25 : 2 = 12(1);
12: 2= 6(0);
6 : 2= 3(0);
3 : 2= 1(1).
Остання частка менша двох. Вона є старшою цифрою двійкового числа, до якого треба дописати остачі у порядку, зворотному до порядку їх отримання. Результатом є число 110012.
3 математичної точки зору переведення чисел з будь-якої М-кової позиційної системи числення до будь-якої N-кової здійснюється за тією процедурою, що її було розглянуто вище. Проте в цій процедурі операції знаходження частки та остачі від ділення здійснюються над числами у М-ковій системі, а для людини звичними є лише операції над десятковими числами. Тому, як зазначалося вище, десяткове значення М-кового числа Р зручніше обчислювати, користуючись його зображенням у вигляді поліному